دسته‌ها
ترموچوب ترموود ترمووود

کابینت ترمووود و استفاده ترموود در آشپزخانه (آپدیت 1400)

کابینت ترمووود آشپزخانه یکی از مهم ترین و کاربردی ترین فضاهای خانه است. که طراحی آن برای بانوان بسیار حائز اهمیت   می باشد. یکی از مهم ترین عناصر موجود در آشپزخانه می باشد. که طراحی و انتخاب آن ها نقش بسیار موثری در جذابیت و کارایی آشپزخانه دارد. کابینت ها را می توان با استفاده از متریال های متفاوتی اجرا نمود. یکی از این متریال ها ترمووود می باشد. از طرفی سقف و کفپوش ها نیز امروزه از اهمیت بسیار بالایی در طراحی آشپزخانه ها برخوردار اند. که آن ها را نیز می توان با استفاده از ترموود طراحی نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با کاربرد ترموود در آشپزخانه ها کابینت های ساخته شده با ترموود به طور کامل آشنا کنیم.

استفاده از کابینت ترمووود در طراحی آشپزخانه

استفاده از مصالح طبیعی جزو قوانین طراحی های سنتی است. از طرفی استفاده نمودن از چوب های فراوری شده و نوین از عناصر بسیار مهم در طراحی های مدرن و امروزی است. استفاده از چوب های براق و شفاف می تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی طراحی های مدرن داشته باشند. ترمو چوب ها از جمله متریال های به روز و محبوب می باشد. که در طراحی نما و همچنین فضاهای داخلی از جمله آشپزخانه ها کاربرد فراوانی دارد. ترمو چوب ها علاوه بر زیبایی ظاهری می توانند در فضای آشپزخانه باعث آرامش و احساس زندگی نمایند.

چوب از جمله متریال هایی است که می تواند انرژی بسیار زیادی را در فضای آشپزخانه ایجاد نماید. به همین دلیل است که استفاده از متریال چوب و کابینت ترمووود در طراحی آشپزخانه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند و هرگز قدیمی نمی شوند. به همین دلیل است که چوب ها در هر سبک و در هر دوره ای از معماری مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته اند.

از آنجایی که کابینت ترمووود را می توان با استفاده از رنگ های مخصوص رنگ نمود. می توان از آن ها در هر سبکی در طراحی استفاده نمود. از طرفی ترموچوب ها را می توان در طراحی و اجرای کفپوش ها، سقف آشپزخانه و همچنین ساخت کابینت ها مورد استفاده قرار داد. به همین دلیل است که این ترمو چوب ها قابلیت هماهنگی با تمامی رنگ ها را دارند.

دلیل استفاده از کابینت ترموود در طراحی آشپزخانه

کابینت ها، کفپوش، سقف و میز کار از مهم ترین و پررنگ ترین المان های موجود در فضای آشپزخانه می باشند. که می توان آن ها را با استفاده از کابینت ترمووود طراحی و اجرا نمود. از طرفی تنوع رنگی این ترمو چوب ها موجب می شود تا بتوان هماهنگی جذابی در طراحی آشپزخانه ایجاد نمود. از طرفی ترمو چوب ها در سه سبک کلاسیک، مدرن و سنتی از کاربرد و جذابیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین در دیگر سبک ها نیز می توان از این چوب ها استفاده نمود. از طرفی استفاده از ترمو چوب های رنگ روشن می تواند محیطی دلباز،        آرامش بخش و خنک در آشپزخانه ایجاد نماید. به همین دلیل در تقویت روحیه افراد نیز بسیار موثر است.

کابینت ترمووود و مزایای آن

طراحی و نصب ترمووود نما برای ویلا

انتخاب کابینت های مناسب نقش بسیار ویژه ای در جذابیت و کاربرد بیشتر فضای آشپزخانه دارد. کابینت ها علاوه بر زیبایی باید بتوانند تمامی وسایل موجود در آشپزخانه را سازماندهی نمایند. به همین دلیل است که انتخاب کابینت های آشپزخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کابینت های ترموود، به کابینت هایی گفته می شود که از چوب های حرارت دیده و فرآوری شده ساخته می شوند. این کابینت ها نه تنها انتخاب بسیار مناسبی جهت ساخت کابینت ها می باشند. بلکه قادر به رقابت با متریال های محبوب در کابینت سازی مانند ممبران، های گلاس و … هستند.

از آنجایی که چوب ها از طبیعی ترین و آرامش دهنده ترین متریال های موجود در صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون هستند. از جمله مزایای ترمو چوب ها می توان به ایجاد احساس سرزندگی و آرامش در فضای آشپزخانه اشاره نمود. همچنین این مصالح بسیار مقاوم و از طول عمر نسبتا بالایی برخوردار می باشند. به همین دلیل است که آن ها را مصالح ماندگار می نامند. از طرفی مقاومت این چوب های ترمو شده در برابر رطوبت، موجب می شود تا کابینت های ساخته شده با آن، در برابر جذب آب مقاومت نموده و دیرتر خراب شوند.

از دیگر مزایای کابینت ترمووود می توان به عدم رسوب پذیری این چوب ها اشاره داشت. همچنین نصب و نگهداری از آن ها بسیار راحت می باشد. همچنین فرایند ترمو کردن این چوب ها، مقاومت آن ها را در برابر حشرات و موریانه ها به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. به همین دلیل است که استفاده نمودن از کابینت ترمووود موجب می شود تا از نفوذ سوسک و حشرات موذی درون آشپزخانه و کابینت ها در امان باشید. از دیگر مزایای آن نیز می توان براقیت و تنوع رنگی را نام برد.

تنها نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد. کمک گرفتن از افراد   حرفه ای در نصب آن ها است. در صورتی که نصب و رنگ آمیزی کابینت ترمووود به درستی و اصولی انجام شود. تمامی ویژگی های مثبت ترموچوب حاصل خواهد شد. بنابراین بهتر است برای نصب کابینت های ترمو چوب از افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

معایب کابینت ترمووود

 • برخورد اجسام تیز با کابینت ترمووود می تواند موجب آسیب دیدن و خراشیدگی آن ها شود.
 • قرار گرفتن کابینت های ترموود در مقابل نور خورشید، می تواند موجب تغییر رنگ آن ها شود. زیرا از ضعف های این چوب ها می توان به عدم مقاومت آن ها در برابر اشعه UV خورشید اشاره نمود. به همین دلیل ممکن است زیبایی کابینت ها به مرور زمان کاهش یابد. اما می توان با استفاده از رنگ های مخصوص این ضعف را تا میزان بسیار زیادی پوشش داد.
 • در صورت وجود رطوبت بسیار زیاد، عمر مفید کابینت ها کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل        می توان از رنگ های مخصوص جهت افزایش مقاومت و طول عمر کابینت های ترمو چوب استفاده نمود.

نکته: توجه داشته باشید که معایب ترموچوب ها نسبت به مزایای آن بسیار ناچیز است. زیرا می توان با استفاده از رنگ های مخصوص این ضعف را تا 90 درصد پوشش داد.

دسته‌ها
ترموچوب

رنگ ترموچوب و خواص رنگ ترموچوب (آپدیت 1400)

ترموچوب ها از جمله چوبهای بسیار پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون میباشد. از آنجایی که این ترموچوب ها از مقاومت بسیار بالایی نسبت به چوبهای معمولی برخوردار میباشند. از محبوبیت بسیار بالایی نیز برخوردار اند. نکته قابل توجه در رابطه با ترمو چوب ها، ضعف آن ها در برابر اشعه UV خورشید می باشد. این محتوا به منظور آشنایی با رنگ ترموچوب و خواص رنگ ترموچوب، نگارش شده است.

ترموچوب و ویژگی های آن


ترمو چوب ها، چوب درخت کاج هستند که تحت استاندارد حرارت، قرار می گیرند. این حرارت دهی موجب می شود تا مقاومت چوب در برابر عوامل جوی افزایش پیدا کند. از طرفی رطوبت چوب به شدت کاهش می یابد و در برخی مواقع با صفر برابر می شود. از این چوب ها در نما سازی، روف گاردن، استخر، سونا، ساخت آلاچیق و … استفاده می گردد.
از طرفی ترمو چوب ها نقش بسیار موثری در سبک سازی ساختمان ها دارند. در صورت رعایت استاندارد در روند ترمو شدن و انتخاب مواد اولیه با کیفیت، این چوب ها می توانند از بهترین متریال های مورد استفاده در ساختمان سازی و دکوراسیون محسوب شوند. از ویژگی های این ترمو چوب ها می توان به موارد زیر اشاره نمود

 • مقاومت در برابر عوامل جوی و محیطی
 • از بین رفتن رطوبت چوب در روند ترمو شدن، موجب می شود تا از رشد قارچ ها در سطح چوب جلوگیری شود.
 • از دیگر ویژگی های ترمو چوب ها می توان به مقاومت آن ها در برابر نفوذ حشرات و موریانه ها اشاره نمود.
 • قابلیت رنگ آمیزی آن ها از دیگر ویژگی های ترمو چوب ها می باشد.
 • به دلیل مقاومت و طول عمر بالا قابل استفاده در فضاهای داخلی و خارجی می باشند.
 • دارای ابعاد و وزن مشخصی می باشند. به همین دلیل به راحتی می توان آن ها را نصب نمود.

رنگ ترموچوب چیست؟


رنگ های ترموچوب نوعی پوشش بسیار مقاوم برای ترمو چوب ها محسوب می شود. این رنگ در انواع مختلفی تولید می شود که، می تواند از چوب در برابر اشعه UV خورشید محافظت نماید. معمولا استفاده از ترمو چوب ها در فضاهای داخلی نیاز چندانی به رنگ ترمو چوب ندارند. اما در صورت استفاده از ترمو چوب ها در فضای آزاد، استفاده از رنگ ترموچوب امری بسیار ضروری می باشد.
از طرفی رنگ ترموچوب علاوه بر ایجاد مقاومت چوب در برابر اشعه خورشید، مقاومت ترمو چوب را در برابر رطوبت و نفوذ حشرات نیز افزایش می دهد. همچنین می توان چند سال بعد با رنگ آمیزی مجدد ترمو چوب ها، مقاومت آن ها را افزایش داد. همچنین رنگ های تولید شده جهت رنگ آمیزی ترمو چوب ها عموما بر پایه روغن می باشند. به همین دلیل معمولا بدون نیاز به آستر می توان از آن استفاده نمود.
از طرفی این رنگ ها از طیف رنگی بسیار گسترده ای نیز برخوردار می باشند. همچنین از دیگر ویژگی و مزایای رنگ ترموچوب ها می توان به امکان ترمیم آنها، جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی ترمو چوب، ایجاد شرایط مناسب جهت تنفس چوب و سطح پوشش بسیار زیاد اشاره نمود. از جهتی مواد اولیه و روند تولید رنگ ترمو چوب ها به گونه ای است که، هیچ گونه آسیبی برای سلامتی انسان به همراه ندارد.

آماده سازی ترموچوب قبل از رنگ آمیزی


کیفیت رنگ آمیزی نمودن ترمو چوب ها علاوه بر انتخاب رنگ ترمو چوب، بستگی به اقدامات قبل از رنگ آمیزی نیز دارد. به طور مثال سطح ترموچوب ها قبل از رنگ کردن، باید فاقد هر گونه آلودگی و یا رطوبت باشد. همچنین عدم وجود گرد و خاک و چربی روی سطح چوب نیز قبل از رنگ آمیزی امری ضروری می باشد. در صورتی که رنگی قدیمی روی سطح چوب وجود داشته باشد. قبل از رنگ آمیزی باید آن را با استفاده از سمباده پاک کرد.
نکته قابل توجه در رابطه با آماده سازی رنگ، حلال های رنگ می باشند. رنگ ترموچوب ها به گونه ای تولید شده است که، نیاز به هیچگونه حلالی ندارند. بنابراین اضافه نمودن حلال به این رنگ ها می تواند از کیفیت آن ها بکاهد. قبل از رنگ آمیزی سعی کنید رنگ را به طور کامل هم بزنید. اینکار موجب می شود تا حباب های موجود در رنگ از بین رفته و رنگ یکدست تری داشته باشید
بهتر است برای هم زدن از میله چوبی و یا فلزی استفاده نمایید. همچنین برای رنگ کردن سطح ترمو چوب ها سعی کنید تمامی سطوح را به صورت کاملا یکدست رنگ آمیزی نمایید. نیاز نیست ضخامت رنگ را به وضوح نمایید. فقط کافی است یکدست بودن رنگ را مشاهده کنید. از طرفی سعی کنید ترمو چوب را در راستای الیاف چوب رنگ آمیزی نمایید.

آشنایی با رنگ ترموچوب و خواص رنگ ترموچوب


نحوه رنگ آمیزی ترموچوب ها


رنگ آمیزی ترموچوب ها اگر کاملا اصولی و درست انجام شود. قطعا مقاومت ترمو چوب در برابر عوامل جوی و اشعه خورشید به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. مراحل رنگ آمیزی نمودن ترمو چوب ها به شرح زیر می باشند.

 • در ابتدا سطح ترمو چوب ها را از هرگونه آلودگی، رطوبت، گرد و خاک و …. به طور کامل پاک کنید.
 • فضای اطراف خود را به طور کامل تمیز کنید و آن را عاری از هرگونه آلاینده نمایید. تا هنگام رنگ آمیزی ترمو چوب ها دچار مشکل نشوید.
 • دمای فضایی که می خواهید در آن رنگ آمیزی انجام دهید را متعادل تنظیم نمایید.
 • رنگ را به خوبی هم زده و ترکیب نمایید.
 • در راستای الیاف چوب شروع به رنگ آمیزی کنید. به گونه ای که تمامی سطح چوب به صورت یکدست رنگ زده شوند.
 • سپس اجازه دهید تا چوب کاملا خشک شود.
دسته‌ها
ترمووود

تفاوت ترمووود و چوب معمولی چیست؟ (آپدیت 1400)

ترمووود ها چوب های حرارت دیده ای می باشند. که از مقاومت بیشتری نسبت به دیگر چوب ها برخوردار       می باشند. این چوب های ترمو شده در مصارف مختلفی مانند طراحی روف گاردن ها، ساخت آلاچیق، نما سازی ساختمان، طراحی محوطه، دکوراسیون داخلی، سونا، جکوزی، استخر و … مورد استفاده قرار می گیرند. چوب های ترمو شده از ویژگی های مثبت بسیاری نسبت به چوب های معمولی برخوردار می باشند. به همین دلیل است که امروزه ترمو چوب ها نسبت به چوب های معمولی از محبوبیت و کاربرد بسیار زیادی برخوردار می باشند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تفاوت ترموود ها و چوب معمولی، به طور کامل آشنا کنیم.

تفاوت میان ترمووود ها و چوب های معمولی

از آنجایی که ترمووود ها از کاربرد و محبوبیت بسیار بالاتری نسبت به چوب های معمولی برخوردار می باشند. کاملا نمایان است که تفاوت های بسیاری میان آن ها وجود دارد. برای درک این تفاوت ها نیاز است تا به طور کامل با ویژگی های هر کدام از آن ها آشنا شوید.

 • ویژگی ترمووود ها: ترمو چوب ها را به دلیل ویژگی های بسیار بارزی که دارند می توان در مصارف مختلف مورد استفاده قرار داد. از جمله ویژگی های ترمو چوب ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.
 • ترموود ها از سازگاری بسیار بالایی با محیط زیست برخوردار می باشند. زیرا در روند ترمو کردن چوب ها از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود.
 • از آنجایی که در روند ترمو کردن چوب، حداکثر میزان رطوبت چوب گرفته می شود. چوب ترمو بافت سختی پیدا می کند و در نهایت مقاومت آن در برابر رطوبت افزایش می یابد. 
 • مقاومت بالای ترموود ها در برابر رطوبت، موجب می شود تا مقاومت آن ها در برابر پوسیدگی و فرسودگی نیز افزایش پیدا کند.
 • رطوبت کم موجود در ترمو چوب موجب انبساط و انقباض کمتر ترمو چوب ها می شود.
 • از طرفی ترمو چوب ها از مقاومت نسبتا بالایی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف برخوردار می باشند.
 • از دیگر ویژگی های ترمو چوب ها می توان به مقاومت و ثبات پایداری آن ها اشاره نمود.
 • از آنجایی که روند ترمو کردن چوب ها از مقاومت بیشتری در برابر شرایط محیطی برخوردار می باشند. مقاومت آن ها در برابر نیروی خمشی نیز افزایش می یابد.
 • ترموود ها فاقد صمغ درون حفره های چوب می باشند. به همین دلیل نفوذ و رشد حشرات روی سطوح آن ها بسیار نادر می باشد.
 • همچنین عدم وجود صمغ و رطوبت در ترمو چوب ها موجب کاهش وزن آن ها نیز می گردد.
 • از آنجایی که ترموود ها ابعاد مشخص و وزن پایینی دارند. نصب آن ها بسیار دقیق و آسان می باشد.

ویژگی چوب های معمولی

 • چوب های معمولی در برابر رطوبت از مقاومت بسیار کمی برخوردار می باشند. به همین دلیل در صورت قرارگیری در معرض رطوبت پوسته پوسته می شوند.
 • رطوبت موجود در چوب های معمولی بسیار زیاد است. به همین دلیل امکان فرسودگی آن ها در     محیط های مرطوب به شدت زیاد است.
 • وجود صمغ موجود در داخل چوب های معمولی، موجب رشد حشرات و قارچ ها می گردد.
 • همچنین وجود آب و صمغ در چوب ها، موجب تغییر شکل و خم شدگی چوب ها می شود.
 • وجود رطوبت بالا در چوب های معمولی، موجب رشد باکتری و قارچ ها روی سطوح چوب می شود.

دلیل استفاده از ترمووود ها به جای چوب های معمولی در طراحی معماری

 • چوب های معمولی مورد استفاده در نمای ساختمان ها، در صورت برخورد باران و برف دچار تورم      می شوند.
 • نماهای چوبی به دلیل رطوبت درونی بالا، محل مناسبی برای رشد قارچ  ها و باکتری ها می باشند.
 • کابینت هایی که با استفاده از چوب های معمولی ساخته می شوند، محل مناسبی برای رشد حشرات مانند سوسک ها می باشند.
 • نماهای چوبی در صورت قرارگیری در معرض نور خورشید، دچار رنگ پریدگی و پوسیدگی می شوند.
 • در صورتی که از این چوب ها برای ساخت در و پنجره استفاده شود. ممکن است به دلیل انبساط و انقباض، پس از مدتی دچار مشکل در باز و بسته کردن پیدا نمایند.

مقایسه ترمووود و چوب معمولی

 • وزن طبیعی چوب های معمولی به دلیل رطوبت موجود در آن ها از ترموود ها بسیار بیشتر است. زیرا روند ترمو کردن چوب ها موجب کاهش چگالی و در نهایت کاهش وزن آن ها می شود.
 • ترموود ها از مقاومت بسیار بیشتری در برابر شرایط جوی برخوردار می باشند. حرارت استانداردی که چوب های ترمو شده را تحت تاثیر قرار می دهد. مقاومت آن ها را در برابر رطوبت، حرارت و دیگر شرایط آب و هوایی افزایش می دهد.
 • رطوبت موجود در چوب های معمولی به شدت زیاد است. در صورتی که در ترمو کردن چوب ها، حداکثر رطوبت چوب گرفته می شود. به همین دلیل از دیگر تفاوت ترموود و چوب های معمولی، نفوذ حشرات درون چوب های معمولی و عدم نفوذ آن ها در ترمو چوب ها می باشد.
 • ابعاد ترموود ها کاملا مشخص است. همچنین به دلیل حرارت دیدن چوب های ترمو شده و عدم انقباض و انبساط آن ها پس از نصب نیز، موجب نصب راحت تر آن ها نسبت به چوب معمولی می گردد.
 • حرارت دادن ترموود ها موجب می شود تا دوام و ماندگاری آن ها نسبت به چوب های معمولی افزایش یابد. به همین دلیل استفاده از ترمو چوب ها از استقبال بیشتری برخوردار است.
 • چوب های معمولی را نمی توان در محیط های مرطوب مورد استفاده قرار داد. زیرا در صورت برخورد رطوبت با آن، دچار پوسیدگی و تورم می شوند. در صورتی که از ترمو چوب ها می توان در فضاهای مرطوب مانند سونا، جکوزی و استخر ها استفاده نمود.
 • به طور کلی مقاومت بالای ترمو چوب ها در مقایسه با چوب های معمولی موجب می شود تا امروزه ترموود ها جایگزین بسیار مناسبی برای چوب های معمولی در صنایع مختلف، به ویژه طراحی و معماری باشد. استفاده از چوب های ترمو شده قابلیت سازگاری با تمامی شرایط آب و هوایی را دارند. به همین دلیل از آن ها می توان در محیط های باز و طراحی های داخلی استفاده نمود.
دسته‌ها
ترموود ترموچوب ترمووود

نگهداری درست از ترموود و ترموچوب (آپدیت 1400)

ترموود و ترموچوب ها از جمله متریال هایی است که، امروزه در دنیای معماری جایگاه ویژه ای برای خود پیدا کرده است. زیرا از آن ها می توان برای تمامی بخش های طراحی و ساخت استفاده نمود. به طور مثال امروزه با توجه به ویژگی های ترمو چوب ها می توان آن ها را در نما سازی، ساخت آلاچیق ها، سونا، جکوزی، استخر و همچنین طراحی های داخلی مورد استفاده قرار داد. اما قطعا برای افزایش طول عمر و مقاومت ترموود و ترموچوب، نیاز است تا ابتدا با ویژگی های ترموچوب و سپس با نکات کاربردی در رابطه با نگهداری درست و اصولی از ترموود و ترموچوب آشنایی پیدا کنید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی ها و نحوه نگهداری درست از ترموود و ترموچوب ها به طور کامل آشنا کنیم.

ویژگی های ترموود و ترموچوب ها

 • میزان مقاومت ترمو چوب نسبت به چوب معمولی: چوب اولیه جهت تولید ترموچوب ها معمولا از چوب درختانی مانند درخت کاج، بلوط، راش، توس، صنوبر، کبوده و زبان گنجشک تهیه می شود. از طرفی با توجه به تحقیقات انجام شده روی ترموچوب ها، دوام آن ها نسبت به چوب های معمولی بیشتر است. به همین دلیل معمولا ثبات ابعادی آن ها از چوب های معمولی بیشتر است.
 • مقاومت ترموود و ترموچوب در برابر رطوبت: ترموود ها به دلیل قرار گیری در حرارت استاندارد، از رطوبت نسبی بسیار کمتری نسبت به دیگر چوب ها برخوردار می باشند. به همین دلیل از مقاومت بیشتری در برابر رطوبت برخوردار اند. معمولا بیشترین درصد رطوبت ترمو چوب ها در انتهای مقاطع پروفیل ها مشاهده     می شود. به همین دلیل نیاز است تا این قسمت ها به خوبی با استفاده از روغن چوب و یا رنگ پوشش داده شوند.
 • سازگاری ترموچوب ها با محیط زیست: از آنجایی که در روند ترمو نمودن چوب، فقط از بخار آب و انرژی استفاده می شود. از طرفی هیچگونه مواد شیمیایی در این روند مورد استفاده قرار نمی گیرد. به همین دلیل ترمو چوب ها قابلیت بازگشت به طبیعت و بازیافت دارند. بنابراین این متریال ها بسیار سازگار با محیط زیست می باشند. به همین دلیل نیز بوی نامطبوع و زننده ای ندارند و ایجاد آلرژی    نمی کنند.
 • مقاومت ترموچوب در برابر اشعهUV خورشید: یکی از بزرگترین ضعف های ترمو چوب ها، عدم مقاومت کافی آن ها در برابر اشعه UV خورشید است. تابش اشعه خورشید روی سطح ترمو چوب ها،   می تواند موجب رنگ پریدی، ترک خوردگی و پوسیدگی چوب های ترمو شده می شود. به همین دلیل از دیگر ویژگی های چوب های ترمو شده می توان به عدم مقاومت آن ها در برابر اشعه خورشید اشاره نمود.

نگهداری درست و محافظت از ترموود و ترموچوب ها

 • محافظت از ترموود و ترموچوب در برابر اشعه UVخورشید: از آنجایی که مقاومت ترموچوب ها در برابر نور خورشید بسیار کم است. مقاوم سازی آن ها در برابر اشعه خورشید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. به همین منظور در صورت استفاده از ترموود و ترموچوب در فضای آزاد نیاز است تا آن را به طور کامل رنگ آمیزی نمود.  رنگ های مخصوص چوب از بهترین پوشش دهنده های ترموود می باشند. از طرفی پس از چند سال نیز می توان مجددا آن ها را رنگ آمیزی نمود. همچنین استفاده از پرایمر نیز موجب می شود تا رنگ ترموود ها ماندگاری و دوام بیشتری داشته باشند.
 • محافظت از ترموود در برابر ترک خوردگی: از آنجایی که رطوبت مهم ترین عامل ایجاد            ترک خوردگی و همچنین تغییر در ابعاد چوب می باشد. در صورت افزایش مقاومت چوب در برابر رطوبت می توان تا حد زیادی از ترک خوردگی و همچنین تغییر ابعاد ترموود و ترموچوب ها نیز جلوگیری      می شود. از طرفی در صورتی که ترمو چوب ها در معرض برخورد آب قرار بگیرند. سپس مجددا خشک شوند. این روند در طولانی مدت موجب ترک خوردن سطح ترموود ها می شود. به همین دلیل در صورت استفاده از ترموود ها در فضاهای مرطوب بهتر است تا از پوشش دهنده و رنگ های مخصوص استفاده نمود. در این صورت مقاومت و طول عمر ترموود ها افزایش پیدا خواهد کرد. به طور مثال در صورت استفاده از ترموود ها در نما سازی برای جلوگیری از برخورد باران و برف به نما باید از رنگ های مخصوص ترمو چوب ها استفاده نمود.
 • محافظت از ترموود و ترموچوب در برابر رطوبت: محافظت از چوب ها در برابر رطوبت موجب افزایش طول عمر آن ها می شود. به همین دلیل است که در مصارف مختلف ترموود و ترموچوب ها جای    چوب های معمولی را گرفته اند. ترمو کردن چوب ها به طور قابل توجهی مقاومت چوب را در برابر رطوبت افزایش می دهد. اما در صورت استفاده از ترمو چوب ها در فضای باز، بهتر است از یک لایه پوشش دهنده (رنگ های مخصوص و جلا دهنده) به منظور افزایش مقاومت ترموود ها استفاده نمایید.
 • محافظت از ترموچوب در برابر رشد قارچ و جلبک ها: از دیگر مواردی که می توانند موجب فرسودگی ترموود و ترموچوب ها می شوند، جلبک ها و قارچ ها می باشند. که معمولا کفپوش ها و نماها را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهند. این جلبک ها و قارچ ها بیشتر در مناطق مرطوب روی سطح    ترموود ها رشد می کنند. جلبک ها پوششی سبز رنگ هستند که روی سطوح نمایان می شوند. در صورت دیده شدن این جلبک ها در اولین اقدام نیاز است تا با استفاده از برس های مخصوص آن ها را از روی سطوح پاک نمود. همچنین برای رشد مجدد آن ها باید از پوشش دهنده ای مناسب روی سطوح ترمو چوب ها استفاده نمود.  
 • محافظت از رنگ ترموود و ترموچوب ها: در برخی مواقع لکه هایی ناشی از آب و … روی سطح ترموود و ترموچوب ها ظاهر می شود. که بلافاصله می توان آن ها را با استفاده از دستمال نمدار پاک نمود. اما در صورتی که این لکه ها تمیز نشوند، به روش های قوی تری برای نظافت نیاز دارند. بهترین روش برای محافظت از رنگ ترموود ها استفاده نمودن از روغن های مخصوص و جلا دهنده است. زیرا علاوه بر پوشش دهی چوب های ترمو شده، می توان با سرعت و سهولت بیشتری سطوح آن ها را تمیز کرد.

خروج از نسخه موبایل