دسته‌ها
ترموود

نحوه استفاده از ترموود در استخرهای روباز (آپدیت بهمن 1399)

ترموود چیست؟

ترموود نوعی چوب است که با کنترل فرآیند تجزیه، طی عملیات حرارتی و در غیاب اکسیژن حاصل می‌شود. این فرایندحرارتی باعث تغییراتی در اجزا دیواره سلولی چوب و افزایش دوام و ماندگاری آن می‌شود. علاوه بر این مقدار اندک اکسیژن، مانع سوختن چوب در دمای بالا می‌گردد.

فرآیند تولید ترموود

این پرسش برای بسیاری از مصرف کنندگان پیش می‌آید که چوب عادی که در مقابل عوامل محیطی نظیر آفتاب، باران و … مقاوم نیست چگونه می‌تواند در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد؟ پاسخ به این پرسش در مراحل تولید ترموود نهفته است. یکی از رایج‌ترین این روش‌ها، عملیات حرارتی است. عملیات مییدمیعملیات حرارتی، روشی طبیعی و باستانی است که برای بهبود دوام و ماندگاری چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند در درجه حرارت بالا (215 – 185 درجه سانتی‌گراد) و با استفاده از بخار آب انجام می‌شود. در فرآیند تولید محصول هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود. بنابراین ترکیب حاصل طبیعی و سازگار با محیط زیست است. فرآیند تولید دقیقا کنترل می‌شود و با تنظیم دما، مقدار بخار و زمان فرایند می‌توان نوع دلخواهی از محصول را تولید کرد.  

فرآیند تولید ترموود را می‌توان به سه مرحله تقسیم کرد: در مرحله اول، دمای چوب به سرعت به 100 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد و سپس آهسته‌تر به 130 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد. میزان رطوبت چوب تقریبا به صفر می‌رسد. در عین حال، بخار از شکافتن چوب جلوگیری می‌کند. عملیات حرارتی واقعی در مرحله دوم فرآیند رخ می‌دهد. با توجه به درجه حرارت عملیات، دما به بیش از 185 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد و به مدت 2 الی 4 ساعت در آنجا نگهداری می‌شود. بخار آب از چوب در برابر احتراق محافظت می‌کند. در آخرین مرحله، دما با استفاده از اسپری آب کاهش می‌یابد. در واقع کلیه باکتری‌های مضر داخل چوب و همچنین موادی که باعث تغییر فرم چوب (از جمله رطوبت، صمغ و …)  می‌شود، در این فرایند چوب را ترک کرده و محصول جدیدی به نام ترموود حاصل می‌شود.

چرا ترموود؟

محصولات ترموود مواد چوبی طبیعی هستند که با استفاده از فرایندی جدید اصلاح شده‌اند. امروزه بسیاری افراد هنگام انتخاب مصالح ساختمانی ترجیح می‌دهند تا از محصولات ساخته شده از چوب طبیعی به جای محصولات ساخته شده از مواد شیمیایی و مصنوعی استفاده کنند چون این نوع چوب فاقد مواد شیمیایی بوده و سازگار با محیط زیست است و علاوه بر این از زیبایی خاصی برخوردار است.

چوب خام ماده‌ای ناپایدار بوده و به پوسیدگی، حشرات و قارچ حساس است و هنگامی‌که در معرض نوسانات رطوبت و دما قرار می‌گیرد، ترک می‌خورد. به منظور افزایش دوام و طول عمر چوب، عملیات حرارتی شیمیایی مختلفی روی آن انجام می‌شود. با این حال عملیات شیمیایی روی چوب این سوال را مطرح می‌کند که آیا محصول نهایی با محیط زیست سازگار است؟ از آنجا که دنیای امروز مملو از مواد شیمیایی مضر است، یافتن ماده‌ای بی‌خطر چالش‌برانگیز است. کارشناسان درباره این موضوع که چوب‌های تحت عملیات شیمیایی، دیگر ماده‌ای طبیعی نبوده و با محیط زیست سازگاری ندارند، اتفاق نظر دارند.

اخیرا برای مقابله با این خطر زیست محیطی و بهداشتی، جایگزین جدیدی برای روش‌های عملیات شیمیایی ایجاد شده است. این فرآیند انحصاری، تحت عنوان عملیات حرارتی از دمای بالا و بخار آب برای اصلاح ساختار مولکولی چوب استفاده می‌کند. در نتیجه محصولی با پایداری ابعادی و نفوذپذیری بسیار کم ایجاد می‌کند. این فرایند در محفظه خلا مُهر و موم شده‌ای رخ می‌دهد که مانع سوختن چوب می‌شود. در طول فرایند حرارتی هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود؛ بنابراین محصولات نهایی از ابتدا تا انتها 100% فاقد مواد شیمیایی و 100% سازگار با محیط زسیت باقی می‌مانند.

مناسب‌ترین چوب در فضاسازی استخر و سونا

 اولین سوالی که جهت ساخت سونا مطرح می‌شود این است که بهترین نوع چوب برای این کار چیست؟

فضای استخر و سونا از جمله مکان‌هایی هستند که رعایت بهداشت و برخورداری از استانداردهای لازم در آن‌ها اهمیت بالایی دارد. بنابراین در انتخاب چوب و متریال‌های به کاررفته در این فضاها باید دقت لازم به عمل آید تا سلامت افراد جامعه حفظ شود. از سوی دیگر، چوب سونا دائما در معرض حرارت و رطوبت قرار دارد؛ بنابراین باید چوبی انتخاب کردکه در برابر رطوبت مقاوم بوده و از استحکام بالایی برخوردار باشد. به طور کلی از انواع چوب‌ها می‌توان در فضاسازی استخر و سونا استفاده کرد. اما مناسب‌ترین چوب برای استفاده در این فضاها، ترموود استخر است. در واقع ترموود استخر می‌تواند انتخاب بسیار جذاب و مناسبی برای پوشش سطح، دیواره‌ها و کف‌پوش‌ها در استخرهای روباز، استخر‌های بسته و سونا باشد. در واقع ترموود استخر کمک می‌کند تا از ویژگی‌ها و مزایای مثبت چوب در فضایی مرطوب به راحتی استفاده کنیم . برخی ویژگی‌های ترموود استخر عبارتند از :

ویژگی‌های ترموود در فضاسازی استخرهای روباز

زیبایی ظاهری و رنگ دلنشین: چون رنگ چوب در این روش تیره‌تر می‌شود، محصول نهایی یا ترموود زیباتر است.

عدم استفاده از مواد شیمیایی در تولید ترموود: تایید شده که محصولات ترموود، فاقد هر‌گونه مواد شیمیایی بوده و برای هر نوع کاربردی ایمن هستند. این محصولات با محیط زیست سازگارند. چون در فرایند عملیات حرارتی از ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود، این فرایند 100 % سازگار با محیط زیست است. بنابراین محصول نهایی یا ترموود هم ماده‌ای ایمن، طبیعی و 100% سازگار با محیط زیست است.

دوام و ماندگاری بالا : از آنجا که فرایند تولید ترموود، نفوذپذیری چوب را کاهش و خواص ضدآب بودن آن را افزایش می‌دهد، ترموود از نظر ابعادی پایدار و با دوام است. در واقع با جذب رطوبت کمتر توسط محصول نهایی یا ترموود، انقباض و انبساط و در نتیجه میزان ترک‌خوردگی کاهش می‌یابد. به این ترتیب محصول بادوام‌تری حاصل می‌شود. بنابراین استفاده از تروومد را در محیط‌هایی از جمله استخر و سونا مقدور می‌کند.

عایق حرارتی عالی : ساختار چوب در طول عملیات حرارتی دچار تغییرات اساسی می‌شود و باعث تغییراتی در رنگ چوب می‌شود. به عبارتی حرارت بالا در این فرایند، رطوبت موجود در چوب را از بین برده و رسوبات به طور یکنواخت در فضای چوب پراکنده می‌شوند و همین باعث می‌شود ترموود به عنوان عایق مناسبی در برابر سرما و گرما مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین ترموود در معرض سرمای زمستان یا آفتاب داغ تابستان مانند سنگ و متریال‌های مشابه آزاردهنده نیست و برای استفاده به عنوان کفپوش، انتخاب مناسبی است.

مقاومت در برابر آب و هوا و پوسیدگی: بیشتر محصولات چوبی تحت تاثیر تغییرات شدید آب و هوایی قرار می‌گیرند؛ اما ترموود از پس هرگونه شرایط آب و هوایی برمی‌آید. ترموود آزمون سخت‌ترین محیط‌ها از آب و هوای گرم و خشک خاورمیانه تا زمستان‌های سرد فنلاند را پشت سر گذاشته است.

سالم و بدون آلرژی: یکی از مزایای ارزشمند ترموود، ایمنی آن است که مطلقا به محیط آسیب نمی‌رساند. فرآیند عملیات حرارتی هیچ گونه ماده شیمیایی ندارد ، بنابراین ترموود حاصل برای بدن انسان، 100 % طبیعی و خنثی است . این مسئله خصوصا برای افراد مبتلا به آلرژی حائز اهمیت است.

نصب آسان ترموود با نیاز کمتر به نیروی متخصص: به دلیل کاهش شدید رطوبت و صمغ، چوب سبک‌تر شده و نصب آن راحت‌تر و فشار وزن آن بر سطح زیرین کاهش می‌یابد.

ید

مقاومت بالا در برابر خمیدگی و به اصطلاح تاب برداشتن

نکات نصب ترموود

جهت نصب، استفاده از ترموود با کیفیت ) مورد تایید سندیکای جهانی ‌ترموود ( شرط لازم و ضروری است. ولی رعایت نکات نصب که در ذیل آمده است ضامن دوام و ثبات ترموود است. ابتدا توصیه می‌گردد که مرحله نصب ترموود در مراحل پایانی در نظر گرفته شود تا علاوه بر افزایش سرعت نصب، کمترین آسیب احتمالی به آن وارد شود.

 • قبل از شروع نصب باید از تراز بودن سطح زیرین مطمئن باشید.
 • ضخامت تراز پشت زیرسازی چوبی باید حداقل 4 سانتی‌متر باشد.
 • هنگام نصب برای نما باید حدود 3 میل در عرض و 1 سانتی‌متر از دو طرف پروفیل طول، فاصله بگیرید؛ چون چوب در معرض تغییرات آب و هوایی، تغییر ابعاد پیدا می‌کند و باید امکان تغییر عرض داشته باشد.
 • جهت پیچ کردن از پیچ خودکار استفاده کنید و پیچ را مسقیماً روی سطح دریل کنید.
 • حتی الامکان بر روی گره‌های ترموود پیچ یا میخ نصب نشود.
 • در مکان‌هایی که وزش باد شدید است از اتصال دوبل استفاده می‌شود. در این حالت دو پیچ در عرض پروفیل نصب می‌شود که حداقل فاصله از لبه 19 میلیمتر است.
 • هنگام دریل پیچ،  نیروی کافی وارد کنید، پیچ باید همسطح چوب نصب شود، از فرورفتگی یا بیرون زدگی پیچ از سطح چوب اجتناب شود.

فرایند نصب و اجرای ترموود

زیرسازی اولیه و ثانویه

زیرسازی اولیه ترموود بسته به شرایط کف و نما به دو صورت سیمانی و یا فلزی امکان پذیر است. در زیر‌سازی ثانویه یا زیرسازی چوبی هم لازم و ضروری است که حتی الامکان نماهای چوبی به خصوص ترموود روی زیر سری‌چوبی نصب گردد و از نصب مستقیم آن بر روی پروفیل آهنی به علت اختلاف ضریب انبساط و انقباض آن جدا خودداری شود. علاوه بر این لازم به ذکر  است که چو ب‌های زیر سری به علت مقاومت در برابر حشرات و نیز تاثیرات جوی باید از نوع فرآوری شده، اشباع استفاده شود و بدین ترتیب از هرگونه آسیب به نمای چوب اصلی) ترموود ( جلوگیری شود.

اتصال زیر سازی ثانویه به زیر سازی اولیه

1- اتصال زیرسازی ثانویه (چوبی) به زیر سازی اولیه سیمانی از طریق پیچ و رولپلاک انجام میپذیرد.

2- اتصال زیرسازی ثانویه (چوبی) به زیر سازی اولیه آهنی از طریق پیچ‌های گالوانیزه مخصوص انجام می‌شود.

اتصال نمای چوب ترمو به زیر سازی ثانویه

1- نصب مستقیم نمای ترموود روی زیرسازی ثانویه چوبی از طریق پیچ‌های استیل یا گالوانیزه مخصوص در سطح جانبی به صورت نمایان و قابل رویت است.

2-نصب غیر مستقیم و مخفی ترموود روی زیر سازی ثانویه چوبی از طریق کلیپس‌های استیل یا گالوانیزه و پیچ‌های مربوطه انجام می‌شود.

همان گونه که استفاده از ترموود در نمای ساختمان‌ها و کفپوش داخل ساختمان‌ها به شدت رو به افزایش است، گرایش به سمت استفاده از ترموود برای کفپوش کردن فضاهای باز نیز در حال افزایش است . دلایل این گرایش نیز در حس گرمی، طبیعی بودن و زیبایی و دوام و ماندگاری است که در این نوع چوب نهفته است. به طوری که از تراس گرفته تا پشت‌بام و از کناره استخر گرفته تا فضای باز در باغ‌ها می‌توان با استفاده از ترموودهای منحصر به فرد مخصوص فضای باز، فضای آرامش‌بخش و طبیعی را به وجود آورد.

دسته‌ها
ترموود ترموچوب

لاک مخصوص چوب چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟ (آپدیت بهمن 1399)

چوب ها از مقاومت نسبتا کمی در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت و حرارت برخوردار می باشند. برای افزایش مقاومت چوب می توان از روش های مختلفی استفاده نمود. یکی از روش های افزایش مقاومت چوب، استفاده نمودن از لاک مخصوص چوب است. این لاک نوعی ماده شفاف است که، می تواند از چوب در برابر عوامل محیطی محافظت نماید. همچنین موجب جلا دهی و براق شدن سطح چوب می شود. که در نهایت منجر به زیبایی بیشتر چوب می شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با لاک مخصوص چوب یا همان لاک الکل، بیشتر آشنا کنیم.

در مقالات گذشته اگر با ما همراه بوده باشید در مورد ترموود چیست و مزایا و معایب ترموود و همچنین رنگ ترموود و ترموچوب و همچنین ویژگی های رنگ ترموود صحبت کردیم. حال در این مقاله قصد داریم کمی از مقوله ترموود بیرون بیاییم و در مورد لاک مخصوص چوب صحبت کنیم.

لاک مخصوص چوب چیست؟

لاک مخصوص چوب ورق های جامدی هستند که با حل شدن در الکل، رقیق می شوند. سپس می توان آن ها را به صورت لایه ای یکسان روی سطح چوب زد. لاک های مخصوص چوب به طور طبیعی از ترشحات یک نوع حشره قرمز رنگ در هندوستان تهیه می شود. که به صورت ورق های طلایی رنگ در بازار موجود می باشند. برای رقیق نمودن این لاک ها نیاز است تا به ازای هر 100 گرم لاک، یک لیتر الکل استفاده نمود.

پس از زدن لاک روی سطح چوب، بهتر است تا حدود 2 هفته آن را در جایی بدون حرکت قرار دهید. تا کاملا خشک شود. از طرفی در صورتی که زمان کافی برای خشک کردن لاک چوب نداشتید. می توانید سطح چوب را پس از زدن لاک مخصوص چوب، به طور غیر مستقیم گرم نمایید. در این صورت سطح چوب زودتر خشک     می شود.

نکته: توجه داشته باشید که الکل در مجاورت حرارت مستقیم می تواند موجب انفجار شود. از آنجایی که روی سطح چوب ترکیبی از لاک مخصوص چوب و الکل زده می شود. در صورت قرارگیری در مجاورت حرارت مستقیم، احتمال آتش سوزی و انفجار وجود دارد.

چگونه لاک مخصوص چوب مرغوب را بشناسیم؟

لاک مخصوص چوب در انواع برندها و بسته بندی ها در بازار موجود می باشند. همین موضوع موجب می شود تا نتوان به درستی لاک مخصوص چوب مرغوب را از نامرغوب تشخیص داد. به همین دلیل قبل از خرید لاک مخصوص چوب، بهتر است با تفاوت های میان لاک های مرغوب و بی کیفیت آشنا شوید. تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

لاک های مخصوص چوب مرغوب معمولا رنگ طلایی دارند. اما در صورتی که این رنگ بسیار روشن باشد، به معنای کیفیت پایین لاک های چوب می باشد. از طرفی لاک های با کیفیت به صورت پولکی هستند. که رنگ نسبتا روشنی دارند. از طرفی این پولکی ها پس از ترکیب با الکل باید به طور کامل حل شوند و به صورت یکدست در آیند.

تهیه لاک مخصوص الکل

همانطور که گفته شد برای تهیه لاک مخصوص چوب باید به ازای هر 100 گرم لاک، یک لیتر الکل استفاده نمود. برای ترکیب بهتر و یکدست تر می توانید پولکی های لاک را با دست نصف کنید. سپس ترکیب لاک و الکل را حدود نیم ساعت به آرامی هم بزنید. هر چقدر لاک ها کوچک تر باشند، سریع تر در الکل حل می شوند.

نکته: برای اینکه پس از زدن لاک روی سطح چوب، سطح آن شکننده نباشد. می توانید مقدار بسیار کمی از موم زنبور عسل به آن اضافه نمایید.

برای استفاده نمودن از ترکیب لاک مخصوص چوب، باید پس از هم زدن 24 ساعت ترکیب را در محلی ساکن قرار دهید. در این صورت اگر مقداری از لاک حل نشده باشد، ته نشین می شود. در این صورت محلولی کاملا یک دست خواهید داشت. برای اطمینان بیشتر از یکدست بودن ترکیب، می توانید قبل از استفاده آن را از یک صافی عبور دهید.

نحوه اجرای لاک مخصوص چوب چگونه است؟

برای رنگ زدن سطح چوب با استفاده از لاک مخصوص چوب، باید لاک را در سه مرحله روی سطح چوب زد. مرحله اول به منظور پر کردن حفره و سوراخ های سطح چوب انجام می شود. در مرحله بعدی یک قشر تحت عنوان پولیش روی سطح چوب کشیده می شود. در مرحله نهایی نیز باید سطح چوب با استفاده از لاک پرداخت شود. به طور کلی نحوه اجرای لاک مخصوص چوب روی سطح به دو صورت امکان پذیر می باشد. که یکی از پرکاربردترین روش های اجرای لاک الکل شرح زیر می باشد.

در این مرحله ابتدا سطح چوب را با استفاده از دستمال آغشته به الکل، تمیز می کنند. این کار علاوه بر تمیز کردن سطح چوب موجب به وجود آمدن پرز روی سطح آن نیز می گردد. برای از بین بردن این پرزها بهترین کار استفاده نمودن از سمباده است. برای استفاده از این روش بهتر است از     الکل هایی استفاده نمایید که حلالیت بیشتری نسبت به دیگر الکل ها دارند.

سپس برای زدن ترکیب لاک و الکل روی سطح چوب، از یک پارچه نرم و لطیف استفاده نمایید. درون آن را با پنبه و پشم پر کنید. البته به جای آن می توانید از ابر نیز استفاده کنید. پارچه را درون ظرف رنگ قرار دهید و سپس روی سطح چوب بکشید. پس از آن که تمامی سطح چوب را به طور یکدست بپوشانید و به مدت حداقل  30 دقیقه اجازه دهید تا کاملا خشک شود.

به آرامی یک دست سمباده روی آن بزنید. توجه داشته باشید که سمباده های نو می توانند موجب خراش سطح چوب لاک خورده شوند. بنابراین حتما از سمباده هایی استفاده نمایید که قبلا مورد استفاده قرار گرفته اند. همچنین سمباده زدن را فقط در جهت بافت چوب انجام دهید. در مراحل بعدی زدن لاک، یک بار بیشتر پارچه را به همراه لاک روی سطح چوب نکشید. از کشیدن لاک دوبار روی هم اجتناب نمایید. پس از هر بار لاک زدن روی سطح چوب، اجازه دهید خشک شود و سپس سمباده بزنید.

توجه داشته باشید در صورتی که دستمال و لاک روی سطح دچار چسبندگی شدند، پارچه را از روی سطح چوب بلند نکنید. چند قطره پارافین را روی پارچه بریزید. این کار موجب چرب شدن پاره و جدا شدن آن از سطح چوب می شود. اما توجه داشته باشید که اگر میزان پارافین بیش از حد مجاز باشد، روی سطح چوب لکه ایجاد        می نماید.

همچنین اگر می خواهید سطح چوب به شدت صیقلی و براق باشد. می توانید بیش از سه دست از ترکیب لاک و الکل روی سطح چوب استفاده نمایید.

دسته‌ها
Uncategorized

ویژگی های رنگ مخصوص ترموود و ترموچوب (آپدیت بهمن 1399)

ترموود ها از جمله چوب های مقاومی هستند که در هر گونه آب و هوایی می توان آن ها را مورد استفاده قرار داد. به دلیل روند ترمو کردن چوب، ترموود ها از مقاومت بسیار بالاتری نسبت به چوب های معمولی برخوردار   می باشند. به همین دلیل است که امروزه استفاده از آن ها در طراحی و ساخت فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ها کاربرد فراوانی دارد. از ویژگی های این چوب های ترمو شده می توان به مقاومت در برابر رطوبت، حرارت، حشرات، باکتری ها و … اشاره نمود. تنها ضعف این ترموچوب ها عدم مقاومت کافی آن ها در برابر اشعه UV خورشید می باشد. که با استفاده از  رنگ های مخصوص ترموود ها می توان آن را رفع نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی های رنگ مخصوص چوب و ترموچوب، به طور کامل آشنا کنیم.

رنگ مخصوص ترموود و ترموچوب چیست؟

رنگ مخصوص ترموچوب، پوشش دهنده بسیار قوی چوب در برابر اشعه UV خورشید می باشند. که معمولا بر پایه آب و یا روغن تولید می شوند. همچنین استفاده از این رنگ ها تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از پوسیدگی ترموود ها دارد. از طرفی می توان این رنگ ها را در طیف رنگی بسیار متنوعی تهیه نمود. به همین دلیل است که قابلیت سازگاری با تمامی طراحی ها را دارد.

از طرفی رنگ های مخصوص ترموود می توانند علاوه بر اشعه خورشید، مقاومت ترمو چوب ها را در برابر عوامل جوی مانند باران و برف نیز افزایش دهند. همچنین قادر به جلادهی و درخشان نمودن چوب نیز می باشند. به طور کلی در صورتی که قرار است از ترموچوب ها در محیط باز استفاده شود. بهتر است با استفاده از رنگ های مخصوص آن ها را رنگ آمیزی نمود.

از مزایای این رنگ ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • جلوگیری از پوسیدگی ترمو چوب ها
 • افزایش مقاومت حرارتی چوب تا 200 درجه سانتی گراد به صورت مستقیم
 • جلوگیری از نفوذ آب به داخل چوب ها
 • پیشگیری از رنگ پریدگی چوب
 • جلوگیری از نفوذ آلودگی و باکتری ها درون چوب

انواع رنگ مخصوص ترموود و ترموچوب

رنگ های مخصوص ترمو چوب ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند. که با توجه به ویژگی های هر کدام از آنها، کاربرد متفاوتی برای ترموود ها تعریف می گردد.

رنگ های مخصوص بر پایه آب: تنوع رنگی این رنگ ها به 20 طیف تقسیم بندی می شود. که معمولا 2 تا 3 میلیمتر درون چوب نفوذ می نماید. این رنگ ها معمولا برای رنگ آمیزی نمای ساختمان ها و وسایل دکوری مورد استفاده قرار می گیرند.

رنگ ترموچوب بر پایه روغن: این رنگ ها از مقاومت بیشتری نسبت به رنگ هایی با پایه آب برخوردار اند. به همین دلیل در صورت قرار گیری ترموود ها در فضای باز و سخت از این رنگ ها جهت رنگ آمیزی استفاده می گردد.

مراحل رنگ آمیزی ترموود و ترموچوب

برای رنگ آمیزی نمودن ترموچوب ها نیاز است تا در ابتدا به آماده سازی ترمو چوب ها پرداخت. سپس مراحل رنگ آمیزی را پیش برد. مراحل رنگ آمیزی ترمو چوب ها به شرح زیر می باشند.

 1. قبل از آنکه بخواهید ترمو چوب ها را رنگ آمیزی نمایید. نیاز است تا سطح آن را از هرگونه آلودگی و گرد و غبار تمیز نمایید.
 2. متعادل بودن آب و هوا موجب می شود تا پس از رنگ آمیزی سطحی یکدست و صاف داشته باشید.
 3. محیطی که قرار است رنگ آمیزی در آن صورت گیرد، باید کاملا تمیز باشد. تا از انتقال آلودگی محیط روی سطح ترموچوب جلوگیری شود.
 4. برای اینکه رنگی یکدست داشته باشید، باید ترکیب رنگ و حلال را به خوبی هم بزنید.
 5. پس از آن مقداری رنگ را روی سطح چوب در راستای بافت چوب بزنید.
 6. توجه داشته باشید که لایه رنگ نباید خیلی نازک و یا خیلی ضخیم باشد.
 7. معمولا پس از چند ساعت رنگ ترموچوب ها به طور کامل خشک می شود. اما بهترین زمان برای رنگ آمیزی دوم، 24 ساعت پس از اولین رنگ آمیزی می باشد.
 8. برای رنگ آمیزی دست دوم نیز تمامی از مراحلی که برای رنگ آمیزی اول رعایت نمودید، پیروی کنید.

نکات کلیدی جهت رنگ آمیزی ترموود ها و ترموچوب ها

 • هنگام رنگ آمیزی ترموچوب ها حتما اجازه دهید 24 ساعت از رنگ آمیزی اول بگذرد و سپس مرحله دوم رنگ آمیزی را شروع کنید. در هیچ شرایطی بلافاصله پس از خشک شدن رنگ ترموود، مرحله دوم رنگ آمیزی را شروع نکنید.
 • در صورت استفاده از ترمو چوب ها در فضای باز و محیط های بسیار مرطوب مانند استخر، جکوزی و سونا حتما از رنگ های مخصوص ترمو چوب بر پایه روغن استفاده نمایید.
 • ترمو چوب ها را در هیچ شرایطی به صورت رفت و برگشتی رنگ آمیزی نکنید. برای رنگ کردن آن ها قلم را فقط در جهت بافت چوب بکشید.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدگی رنگ ترمو چوب ها، از باز کردن کاور آن ها قبل از استفاده اجتناب نمایید.
 • قبل از تهیه رنگ مخصوص ترمو چوب، مشخصات فنی آن را مطالعه نمایید. تا از سازگاری آن با محیط زیست و سلامت انسان مطمئن شوید.
 • مدت زمان مورد نیاز جهت خشک شدن رنگ ترمو چوب ها، با توجه به شرایط دمای محیط، متفاوت   می باشد.
 • رنگ آمیزی نمودن ترموچوب ها با استفاده از رنگ های مخصوص موجب می شود تا مقاومت          ترمو چوب ها در برابر رشد جلبک ها و قارچ ها نیز افزایش یابد.
 • از طرفی رنگ آمیزی ترموچوب ها موجب می شود تا پس از نصب پیچ و سرپیچ ها درون ترموود از زنگ زدگی آن ها جلوگیری شود.
 • نایلون های حبابدار بهترین محافظ برای ترمو چوب ها قبل از اجرا و نصب آن ها می باشد.
 • بهترین زمان جهت رنگ آمیزی ترمو چوب ها قبل از نصب و اجرای آن ها می باشد. زیرا پس از اجرا به دلیل شرایط مختلف مانند تابش نور خورشید در زمان خشک شدن رنگ، تغییر دما، وجود گرد و غبار در محیط و … در نهایت رنگ آمیزی نتیجه مطلوب و با کیفیتی نخواهد داشت.
 • سعی کنید در مدت زمان رنگ آمیزی ترمو چوب ها در هر بار مقدار رنگ یکسانی را با قلم مو روی سطح ترموود ها بزنید.
دسته‌ها
ترموود

آشنایی با انواع ترموود (آپدیت دی 1399)

ترموود که به آن چوب گرم شده نیز گفته می‌شود، ماده‌ای زیبا و پایدار از الوار است که با استفاده از عملیات حرارتی بدون مواد شیمیایی تولید می‌شود.

فرآیند ترموود را می‌توان به 3 قسمت تقسیم کرد: خشک کردن در دمای بالا، عملیات حرارتی و خنک کننده. به لطف فرآیند ترموود، بیشتر ویژگی‌های چوب به حداقل می‌رسد و از بین می‌رود.

در نتیجه درجه حرارت بالای وارد شده به چوب، موادی که باعث کوتاه شدن چرخه عمر می‌شوند (گلوکز، اسید سیتریک، رزین و …) که در قسمت داخلی چوب وجود دارد حل شده و بقیه متبلور می‌شوند. ‌این فرآیند باعث بهبود خواص فیزیکی چوب، بهبود دوام آن و ایجاد رنگی عالی می‌شود.

به عنوان یک اصل، فرآیند عملیات حرارتی را می‌توان روی همه گونه‌های چوب از جمله خاکستر، بلوط، کاج / صنوبر، راش و‌ایروکو  انجام داد.

 چگونگی تولید ترموود

ترموود با عملیات حرارتی چوب نرم اسکاندیناوی تا دمای 180 تا 230 درجه در کوره‌های مخصوص محفظه تا 96 ساعت‌ایجاد می‌شود. بخار به عنوان گاز محافظ استفاده می‌شود و به جلوگیری از شکافتن چوب و آسیب رسیدن آن در طول درمان کمک می‌کند.

مشخصات و کیفیت ترموود

کیفیت چوبی که قرار است برای فرآیند ترموود استفاده شود بسیار مهم است. چوبی که در طی فرآیند ترموود استفاده می‌شود از زمان بیرون آمدن از جنگل کنترل می‌شود. مناسب بودن گره‌ها، ساختار الیاف، سن درخت، رطوبت چوب با کیفیت ارتباط مستقیم دارد.

برخی از ویژگی‌ها و خصوصیاتی که ترموود را به گونه‌ای محبوب تبدیل می‌کند شامل موارد زیر است:

 •  ابعاد پایدار: گرمای شدیدی که چوب در طول تولید در معرض آن قرار دارد در اعماق هسته خشک می‌شود و باعث می‌شود تمام رطوبت و رزین از الوار پاک شود. بنابراین ترموود به اندازه چوب‌های تصفیه نشده به شدت در برابر تغییرات رطوبت واکنش نشان نمی‌دهد (خطر تورم، ترک خوردگی و جمع شدگی کاهش می‌یابد) و اجازه می‌دهد شکل خود را به مراتب بهتر حفظ کند. چوب حتی در دمای بالا شیره یا رزین ترشح نمی‌کند.
 • سازگار با محیط زیست: چوب نرم مورد استفاده برای تولید ترموود از جنگل‌های کاملاً مدیریت شده و دارای گواهینامه PEFC سرچشمه می‌گیرد و از آنجا که هیچ ماده شیمیایی یا مواد خارجی در تولید آن دخیل نیست، ترموود ماده‌ای سازگار با محیط زیست است که فقط با استفاده از روش‌های طبیعی تولید می‌شود.
 • مقاومت در برابر پوسیدگی و قارچ‌ها: به دلیل فرایند گرم شدن، باعث شکستن سلولز می‌شود، در نتیجه چوب حاوی مواد مغذی مناسب برای رشد و نمو پوسیدگی و قارچ‌ها نیست.
 • افزایش طول عمر: وقتی چوب با حرارت تصفیه می‌شود، متوسط ​​عمر آن طولانی می‌شود.‌ این بستگی به حرارت دقیق چوبی دارد که تا چه مدت عمر می‌کند، اما به طور کلی هرچه دما بیشتر باشد، طول عمر بیشتر خواهد بود.
 • عایق بندی بهبود یافته: چوبی که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته باشد بسیار متخلخل از چوب تصفیه نشده است و به طور چشمگیری خاصیت عایقی آن را بهبود می‌بخشد.
 • قابلیت بازیافت شدن: برخلاف چوب‌های آغشته به فشار، اگر دیگر نیازی به چوب نباشد، ترموود می‌تواند به عنوان چوب تصفیه نشده دور ریخته شود یا بازیافت شود.

موارد استفاده از ترموود

در صفحه کاربرد ترموود در این زمینه عکس هایی گذاشتیم . اصلاح حرارتی چوب خصوصیات چوب را بهبود می‌بخشد، در نتیجه دامنه کاربردهایی را که می‌توان از چوب استفاده کرد گسترش می‌دهد. طیف گسترده‌ای از کیفیت‌های مطلوب آن باعث می‌شود که‌این ماده برای اهداف خارجی و داخلی استفاده شود.

موارد استفاده خارجی

مقاومت بالای آن در برابر رطوبت و پوسیدگی، آن را به ماده‌ای عالی برای پروژه‌های خارجی تبدیل کرده است. برخی از محبوب ترین کاربردهای خارجی آن شامل موارد زیر است:

 • روکش خارجی
 • تیغه‌های لوور
 • مسدود کننده آفتاب

موارد استفاده داخلی

ظاهر جذاب و از بین بردن رزین به این معنی است که چوب برای پروژه‌های داخلی نیز‌ایده‌آل است، از جمله:

 • روکش داخلی
 • سونا
 • مبلمان
 • کفپوش

چوب ترموود سخت و نرم

از چوب سخت در روکش و مبلمان نفیس، آلات موسیقی، کفپوش، ساخت و ساز و قایق سازی استفاده می‌شود. چوب‌های سخت به دلیل ساختار متراکم و پیچیده تر، از قدرت و دوام بالاتری برخوردار هستند. متداول ترین انواع چوب‌های سخت شامل: بلوط، ساج، ساپله، ‌ایروکو و مرنتی است. از آنجا که ‌این‌ها با سرعت بسیار کندتری رشد می‌کنند و به زمان خشک شدن بیشتری نیاز دارند، ‌ این عوامل باعث افزایش هزینه چوب می‌شوند. چوب‌های سخت مانند راش، افرا و گردو معمولاً برای پروژه‌های نجاری سفارشی، ساخت مبلمان، کفپوش چوبی و روکش‌های زیبا اختصاص داده می‌شوند.

چوب نرم به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و استحکام خود مشهور است. چوب نرم که از سراسر جهان تهیه شده است، با گستردگی کاربرد‌ها و جذابیت چشمگیر زیبایی، می‌تواند در طیف وسیعی از پروژه‌های داخلی و خارجی از مبلمان و کفپوش گرفته تا کف سازی، محوطه سازی، نازک کاری خارجی و برنامه‌های ساختاری مورد استفاده قرار گیرد. چوب‌های نرم به راحتی در دسترس هستند و به راحتی قابل دستکاری هستند. آن‌ها همچنین با سرعت بیشتری توسعه می‌یابند و منجر به کاهش سطح هزینه‌ها می‌شوند. انعطاف پذیری، سبک وزنی و چگالی کمتری نسبت به اکثر چوب‌های سخت دارند.

انواع چوب‌های ترموود

انواع ترموود را می‌توان از نوع چوب آن تشخیص داد.

 • ترموود فنلاند: می‌توان برترین نوع ترموود از نظر زیبایی را چوب ترمو فنلاند معرفی کرد که آن هم در دو دسته ساسنا (پر گره) و یولکا (کم گره) است. در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی اغلب به دلیل زیبایی بیشتر و تعداد بالای گره‌ها از نوع ساسنا استفاده می‌گردد و همچنین در قسمتهایی که وسعت کار افزایش می‌یابد، از نوع یولکا استفاده می‌گردد تا تعداد بالای گره موجب آزار و خطای دید نشود.
 • ترموود‌ایرانی: در سال‌های گذشته و طبق روند رو به رشد تقاضا جهت خرید ترموود متخصصان ایرانی بر‌این شدند تا با ساخت و راه اندازی سیلندر‌های مخصوص چوب ترمود ایرانی محصول پر طرفدار را بومی‌سازی کنند. ‌این امر نیز محقق شد و از سال 1391 تولید چوب ترمو‌ایرانی آغاز گشت.  تفاوت ترموود فنلاند با ترموود‌ایرانی در‌این است که درتولید ترموود‌های فنلاندی از چوب درختان کشور فنلاند (کاج فنلاندی) که جزو چوب‌های سخت به حساب می‌آید استفاده می‌شود و در تولید ترموود‌ایرانی به صورت عمده از چوب‌های درخت کاج روسی و یا همان چوب روسی (نراد)  استفاده می‌گردد که دارای بافتنرمینسبت به چوب‌های فنلاندی است استفاده می‌گردد.
 • ترموود استون  یکی از بهترین محصولات برای استفاده در روکش و سازه‌های بیرونی است. سطح ماندگاری و‌ایمنی بالای ‌این محصول باعث می‌شود که تغییرات ابعادی کمتری در محل ثابت شدن آن به دیواره ‌ایجاد شود. ‌این محصول به دلیل کاهش بسیار کمی‌در ابعاد، از قدرت عملکرد و نصب بالایی برخوردار است. علاوه بر‌این، به دلیل از بین بردن رزین، مشکلات مربوط به گره‌ها و تورم اضافی در بدنه وجود نخواهد داشت.

سیر تکاملی چوب ترموود

با گذشت زمان و تابش نور خورشید و باران‌های اسیدی، رنگ چوب تغییر خواهد کرد.

ظاهر روکش ترموود

رنگ ترموود تحت تأثیر دمایی که چوب در معرض آن قرار دارد و مدت زمان قرار گرفتن در معرض گرما است. به دلیل تراکم‌های مختلف چوب نرم، اختلاف کمی‌در رنگ وجود خواهد داشت، اما به طور کلی، هرچه دمای بیشتری در معرض چوب باشد، ترموود تیره تر می‌شود.

مزایای چوب ترموود

 • ایستادگی در برابر رطوبت: محصولات ترموود به میزان قابل توجهی قدرت جذب را کاهش می‌دهند.
 • مقاومت در برابر پوسیدگی: هر فیبر تخته به طور طبیعی افزایش می‌یابد.
 • دوام استثنایی
 • ترموود آزمایش را جدی می‌گیرد: محصولات به طور مداوم از طریق نتایج آزمون شخص ثالث اثبات می‌شوند.
 • اصلاح کامل هر فیبر: ترموود هر صفحه را بطور کامل اصلاح می‌کند، تا هسته، منجر به دوام و ثبات بی نظیر می‌شود.

نگه داری ترموود

از آنجا که انتظار می‌رود ترموود عمر طولانی داشته باشد، لزوما نیازی به نگه داری سطحی ندارد. برخی از افراد برای غنی سازی رنگ آن، چوب، لکه یا رنگ را به رنگ چوب اضافه می‌کنند، اما اگر بدون نگه داری بماند، چوب به طور طبیعی به خاکستری نقره‌ای تبدیل می‌شود (شبیه چوب درخت سرو یا کاج).

قیمت ترموود

ترموود به طور کلی ارزان‌تر از اکثر چوب‌های سخت است، و‌این ماده را برای اکثر صاحبان خانه و سازندگان بسیار ارزان قیمت و محبوب می‌کند. فرآیند تولید شامل هیچ ماده شیمیایی نیست، به‌این معنی که تولید آن هزینه کمتری دارد. با‌این حال، برای بهترین و رقابتی ترین قیمت‌های ترموود، ما اکیدا توصیه می‌کنیم امروزه از یکی از متخصصان چوب پیشنهاد دریافت کنید. هزینه ترمووود

منابع

http://www.defneahsap.com/en/what-is-thermowood/
http://www.defneahsap.com/en/what-is-thermowood/http://thermowood.asia/en/?page_id=12
دسته‌ها
ترموود

مزایای نصب تابلو تبلیغاتی مغازه با ترمووود (آپدیت دی 1399)

چه چیزی ترمووود را خاص کرده است؟

در بین همه روش‌های تبلیغاتی برای مشاغل مختلف، تابلوسازی یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین روش‌های تبلیغاتی برای معرفی کسب و کار و شناساندن نام و نشان تجاری به مخاطبان، کسب مشتریان جدید و تبدیل آن‌ها به مشتریان وفادار است. در میان انواع تابلوهای تبلیغاتی، تابلوی تبلیغاتی با چوب ترمووود سبک جدید و جذابی را به صنف تابلوسازان وارد کرده است و بر اساس عمر طولانی، استحکام بالا، زیبایی منحصر به فرد در عین سادگی و سایر مزایای قابل تأمل خود توانسته است طرفداران بسیار زیادی در بین صاحبان کسب و کار جهت معرفی خود به مشتریان پیدا کند. در ادامه به بیان توضیحاتی در خصوص چوب ترمووود، اهمیت استفاده از آن در زیباسازی فضای شهری، مزایای استفاده از ترمووود و همچنین نحوه آماده سازی تابلوی تبلیغاتی با چوب ترمووود خواهیم پرداخت.


چوب ترمووود چیست؟


ترمووود یکی از جدیدترین روش¬های نوآورانه برای انجام فرآیندهایی خاص بر روی چوب است که بتواند آن‌ را در برابر تغییرات جوی و آب و هوای متغیر محیط به میزان بالایی مقاوم سازد. در فرآیند سه مرحله‌ای ترمووود دمای بسیار بالا همراه با گردش هوا و بخار آب بر روی چوب وارد می‌شود؛ که طی این فرآیند رطوبت موجود در چوب کمتر می‌شود و باکتری هایی که باعث تخریب چوب در گذر زمان می‌شوند از بافت چوب حذف می‌شوند. در حقیقت این فرآیند را بدون استفاده از مواد شیمیایی و اصطلاحا به صورت سوزاندن یا نیم سوز کردن چوب انجام می‌دهند. در طی فرآیند ترمووود چوب به مقاومت بالایی برای مواجه شدن با شرایط رطوبتی و متغیر دمایی خواهد رسید و قابل استفاده در زمینه‌های مختلفی از جمله تابلوی مغازه، نمای ساختمان، کابینت، سونای خشک، کفپوش چوبی و… است. چوب ترمووود معمولا به عنوان محصولی تولید شده در کشور فنلاند شناخته می‌شود، ولی امروزه در سایر کشورها این نوع چوب فرآوری و تولید می‌شود.

بر اساس روش تولید چوب ترمووود دو دسته کلی برای آن در نظر گرفته شده است:

CLASS THERMO S-1 : این نوع چوب ترمووود تحت شرایط دمایی پایین تری مورد فرآوری قرار گرفته و مقاومت کمتری در برابر شرایط محیطی، رطوبت و ثبات ابعاد دارد. بنابراین از این نوع ترمووود در محیط داخلی ساختمان مانند در و پنجره‌ها و دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود.
CLASS THERMO D-2 : این نوع ترمووود در شرایط دمایی بالاتر (220 درجه سانتیگراد) فرآوری شده و به میزان بالایی رطوبت چوب خارج شده است. بنابراین استحکام و دوام آن در شرایط محیطی و تغییرات آب و هوایی بالاتر است. به همین دلیل برای محیط باز، تابلوی تبلیغاتی مغازه، نمای ساختمان و محیط‌هایی با رطوبت بالا از این نوع ترمووود استفاده می‌شود.


اهمیت استفاده از ترمووود در زیباسازی

ترموود | ترمووود


یکی از مهمترین و موثرترین روش‌های معرفی حوزه کسب و کار یک فروشگاه برای جلب توجه مشتریان بالقوه‌ای که از مسیر تردد می‌کنند، تابلوی آن فروشگاه است که با هدف معرفی برند و نوع بیزنس و با استفاده از متریال متنوعی ساخته می‌شود. تابلوهای تبلیغاتی ساخته شده با چوب ترمووود یکی از جدیدترین تابلوهای قابل اجرا بوده که به صورت مدرن و کلاسیک به اجرا در می‌آید و جذابیت خاصی را به نمای بیرونی هر فروشگاه خواهد بخشید. در باب اهمیت بالای داشتن یک تابلوی تبلیغاتی شکیل باید گفت که تابلوی تبلیغاتی مغازه و نحوه طراحی و اجرای آن بیانگر ذوق و سلیقه صاحب مغازه بوده و زمینه ساز جذب مشتریانی خواهد بود که سلیقه خود را با سلیقه صاحب مغازه در یک طیف می‌بینند، همین امر عامل محرکه‌ای برای ورود مشتریان بیشتر به فروشگاه و بازدید از اجناس موجود خواهد بود. استفاده از یک تابلوی تبلیغاتی زیبا که از خصوصیات مشتری پسندی در طراحی آن به کار رفته باشد می‌تواند به خوبی موجب افزایش مراجعه کنندگان و بالا رفتن میزان فروش به واسطه یک تابلوی جذاب بر سردر مغازه شود. حس آرامش و طراوتی که از دیدن یک نمای چوبی در مراجعه کننده ایجاد می‌شود، زمینه ساز تصمیم خرید او می‌گردد.


روش نصب تابلوهای تبلیغاتی ترمووود


اگر شما هم طرفدار این سبک طراحی زیبا و مقاوم برای تابلو تبلیغاتی فروشگاه خود شده‌اید و می‌خواهید تابلوی ترمووود را برای مشخص کردن اسم برند خود بر سر در فروشگاه استفاده نمایید؛ بهتر است ابتدا یک طراحی کامپیوتری از نمونه کاری که قصد اجرای آن را دارید داشته باشید و سپس حروف برجسته اجرای کار را برای برش و آماده سازی به یک تابلوساز بسپارید. سپس برای ساختن فریم زیر کار جهت نصب چوب‌های ترمووود از فریم‌های فلزی استفاده می‌شود که در ابعاد مورد نیاز سفارش دهنده این فریم فلزی ساخته می‌شود. سپس تمام سطح فریم از یک لایه چوب زیر کار پوشانده می‌شود تا بتوان چوب‌های ترمووود را روی آن پیاده سازی کرد. بعد از این مرحله نوبت به سوار کردن چوب‌های ترمووود بر روی فریم آماده شده می‌رسد، نکته مهم در این مرحله این است که اگر تابلوی فروشگاه قرار است در یک محیط باز و در شرایط آب و هوایی متغیر استفاده شود باید قبل از نصب روی فریم، با رنگ‌های مخصوص ترمووود رنگ آمیزی شود. بعد از انجام مرحله رنگ روی ترمووود، بر اساس ابعاد مورد نیاز چوب‌های ترمووود را برش می‌دهند و روی فریم از پیش آماده شده تابلو سوار می‌کنند. در انتها متن‌های برجسته آماده شده توسط تابلوساز بر روی تابلوی ترمووود نصب می‌گردد. تابلوی تبلیغاتی ترمووود پس از آماده سازی کامل توسط نگهدارنده‌های آهنی در بالای ورودی فروشگاه فیکس و نصب می‌گردد.


مزایای استفاده از ترمووود برای تابلو مغازه

ترموود | ترمووود


انتخاب تابلوی تبلیغاتی مغازه از جنس چوب ترمووود یکی از انتخاب‌های در حال توسعه مغازه داران و صاحبان کسب و کار است. چرا که تابلوی ترمووود علاوه بر استحکام و مقاومت نسبت به تغییرات جوی، زیبایی خاص و چشمگیری به ورودی یک مغازه خواهد بخشید. این نوع تابلوها که ترکیبی از جنس چوب مخصوص فرآوری شده و حروف برجسته نصب شده روی آن‌ها است، دارای مزایای بسیار قابل قبولی بوده که هر کدام از این خصوصیات مثبت می‌تواند به عنوان دلیل انتخاب تابلوی ترمووود برای معرفی نام تجاری یک کسب و کار باشد.
• تابلوهای ترمووود ایجاد کننده یک فضای بسیار جذاب به همراه آرامش برای محیط ورودی مغازه یا فروشگاه هستند.
• چوب ترمووود به کار رفته در این تابلوها دوام بسیار زیاد و مقاومت و استحکام بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی دارد و به همین دلیل برای هر شهری با هر گونه آب و هوایی قابل استفاده است.
• رنگ چوب ترمووود تغییر نمی‌کند، بیرنگ و یا کدر نمی‌شود و این ثبات رنگ در هر شرایطی باقی می‌ماند.
• ابعاد استفاده شده برای یک تابلوی ترمووود ثابت مانده و تغییری نخواهد کرد.
• ثبات رنگ و عدم تغییر ابعاد استفاده شده در تابلوی ترمووود باعث بالا رفتن طول عمر این نوع تابلوی تبلیغاتی می‌گردد.
• چوب ترمووود یک نوع چوب سبک وزن است که کارایی آن را برای استفاده در ابعاد مختلف بسیار سهل نموده است.
• تنوع رنگ چوب ترمووود مزیت دیگری است که موجب می‌گردد مطابق با سلیقه صاحبان کسب و کار قابل اجرا باشد.
• چوب ترمووود هیچ نوع مواد شیمیایی ندارد و در فرآیندی که بر روی آن انجام شده است از هیچ گونه ماده شیمیایی برای فرآوری استفاده نشده است.
• اجرای عملیات فرآوری چوب ترمووود باعث می‌شود که این نوع چوب در برابر پوسیدگی یا خوردگی بسیار مقاوم باشد و این امر دلیل مستدل دیگری بر انتخاب تابلوی ترمووود برای نصب در هر نوع شرایط جوی است.
• در صورت تخریب تابلو، بر محیط زیست اثر سوئی بر جای نمی‌گذارد و تجزیه پذیر است.
• بسیار سریع و تمیز بر محل مورد نظر نصب می‌شود.
• در کنار تمامی‌مزایای ذکر شده برای تابلوی تبلیغاتی مغازه با چوب ترمووود، زیبایی و نمای شیک و چشمگیری که برای ورودی یک فروشگاه یا مغازه به وجود می‌آورد موجب گردیده است که بسیاری از افراد به استفاده از تابلوی تبلیغاتی با ترمووود روی آورند.


در تابلوهایی که از جنس ترمووود استفاده می‌شود، ترکیب خلاقانه از چوب و حروف برجسته از جنس‌های مختلف مشاهده می‌شود و این سبک طراحی با انعطاف پذیری بالایی قابلیت اجرا دارد. از سویی دیگر استفاده از چوب در نمای بیرونی یک مکان عمومی مانند مغازه حس بسیار خوبی را به مشتریان احتمالی منتقل خواهد کرد، چرا که رنگ چوب یک رنگ آرامش دهنده و منعکس کننده روح طبیعیت است و همچنین طراحی کلاسیک و مدرن تابلو مغازه ترموود در کنار مقاومت و استحکام بسیار خوبی که دارد تنوع بسیار جذاب و ملموسی برای نمای بیرونی یک فروشگاه ایجاد می‌کند. آگاهی داشتن از مزایای بسیار کاربردی چوب ترموود و شناخت انواع آن راهنمای خوبی در انتخاب آن به عنوان متریال اولیه تابلوی تبلیغاتی شما خواهد بود. بر این اساس برخی از اطلاعات مورد نیاز برای کاربران ترموود در این محتوا مورد بررسی قرار گرفته است.

https://thermochub.com/wp-content/uploads/2020/11/VID-20200927-WA0004-1.mp4
دسته‌ها
ترموود

محاسبه‌ی هزینه نصب ترموود (آپدیت دی 1399)

پیش از بررسی محاسبه هزینه نصب ترموود بهتر است در مورد این مواد اولیه که در حال حاضر بسیار پرطرفدار است توضیحاتی را ارائه دهیم. ترموود یا الوارهای تحت عملیات حرارتی، چوبی است که از نظر حرارتی با کیفیت بسیار عالی و بدون مواد شیمیایی ساخته شده و از دوام، پایداری هندسی و عایق بندی خوبی برخوردار است. ظاهر زیبای ترموود و پایداری هندسی آن موجب شده است تا از این چوب در محیط داخلی و فضای باز استفاده شود.

روند نگهداری ترموود از طریق گرما مدیریت می‌شود و دمای بالا و بخار باعث تغییر در ترکیب شیمیایی سلول‌های چوب شده و بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید می‌شود که از این رو کاملا طبیعی و سازگار با محیط زیست است. در این مطلب ما در مورد مزایای ترموود و همچنین عملکرد و هدف آن صحبت خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این مواد اولیه مهم کسب کنید.

مزایای استفاده از ترموود در دکوراسیون داخلی و نماسازی

برخی از مزایای مهم ترموود شامل موارد زیر است:

 • پایداری هندسی: ترموود از ثبات هندسی بسیار خوبی برخوردار است و از چوب نرم نشده پایدارتر بوده و شبیه به چوب ساج است. ترموود بوی مشخصی دارد، که ناشی از تغییراتی است که در طی عملیات حرارتی آن ایجاد می‌شود اما هیچ عنصر مضری در هوا منتشر نمی‌کند.

مقاومت:ترموود نسبت به چوب‌های تصفیه نشده در برابر آب و هوا و پوسیدگی مقاوم است. این چوب مقاومت زیادی در برابر بسیاری از موارد مانند قارچ‌ها و رطوبت دارد، اما در برابر رشد جلبک‌ها مقاوم نیست. رشد جلبک‌ها هیچ گونه آسیبی به ساختار چوب ایجاد نمی‌کند، اما جلوه زیبای ترموود را خراب می‌کند و از نظر زیبایی‌شناسی یک مشکل شناخته می‌شود؛ اما این مشکل به راحتی قابل پیشگیری است و تنها به جهت مقابله با آن باید از نظافت‌ های سطحی استفاده کرد.

 • مقاومت در برابر رطوبت: استفاده از ترموود برای آب و هوای مرطوب بسیار ایده آل است و علاوه بر رطوبت، مقاومت بالایی در برابر دمای فصلی و نوسانات داشته و دلیل آن نیز تغییراتی است که در طی عملیات حرارتی در چوب ایجاد شده و باعث می‌شود رطوبت کمتر جذب و یا از بین برود.
 • ماندگاری: دوام بالای ترموود استفاده از آن را در فضای باز یا داخل منزل بسیار ایده‌آل می‌کند. این چوب در برابر بیشتر قارچ‌ها مقاومت بالایی داشته و برای دستیابی به بهترین نتیجه باید در شرایط بالاتر از سطح زمین نصب شود.
 • امنیت: مقاومت ترموود در مقایسه با چوب‌های تصفیه نشده یا چوب‌های شیمیایی بیشتر بوده؛ زیرا گره‌های بیشتری در چوب اصلاح شده با حرارت وجود دارد. فرایند عملیات حرارتی مقاومت چوب را افزایش می‌دهد و آن را به ماده‌ای مطمئن و محکم برای ساخت و ساز تبدیل می‌کند، بنابراین ترموود از نظر امنیت انتخاب خوبی است.
 • تعمیر و نگهداری آسان: نگهداری ترموود در مقایسه با چوب‌های شیمیایی نسبتا آسان است. از آنجایی که عملیات حرارتی باعث از بین بردن رزین از چوب می‌شود بنابراین هیچگونه نشتی از رزین بر روی پوشش سطح وجود نخواهد داشت.
 • زیبایی و زیبایی شناسی: ترموود نه تنها خوب به نظر می‌رسد بلکه احساس خوبی نیز دارد. ترموود دارای یک رنگ ثابت در سراسر چوب بوده و طی گذشت مدت زمانی تغییر نخواهد کرد، اما وقتی در معرض اشعه ماورا بنفش قرار گیرد رنگ خود را از دست می‌دهد و به رنگ خاکستری نقره‌ای در می‌آید مگر اینکه توسط محافظ سطح رنگدانه محافظت شود. خوشبختانه زیبایی ترموود ماندگار بوده زیرا ظاهر جدید خود را حتی پس از گذشت سال‌ها نیز حفظ می‌کند.
 • ثبات ابعادی: کاهش میزان رطوبت تعادل ترموود از نظر ابعادی پایدار بوده و شکل خود را به مراتب بهتر از چوب تصفیه نشده حفظ می‌کند، بنابراین این ماده برای نما و سایر کاربردهای داخلی بسیار مناسب است.

با ترموود چه چیزی می‌توان ساخت؟

ترموود خصوصیات چوب را بهبود می‌بخشد و ماده‌ای بسیار بادوام و کارآمد است که می‌تواند برای ساخت چیزهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه دامنه کاربردهایی را که می‌توان از چوب استفاده کرد گسترش می‌دهد به گونه‌ای که می‌توان از آن برای روکش داخلی و خارجی استفاده کرد.

موارد استفاده خارجی: مقاومت بالای این مواد در برابر رطوبت و پوسیدگی، آن را به ماده‌ای عالی برای پروژه‌های خارجی تبدیل کرده است. برخی از محبوب‌ترین کاربردهای خارجی ترموود شامل موارد زیر است:

 • روکش خارجی
 • دکینگ
 • تیغه‌های لوور
 • برایس سولیل (آفتاب شکن)

موارد استفاده داخلی: ظاهر جذاب و از بین بردن رزین به این معنی است که چوب برای پروژه‌های داخلی نیز ایده آل است، برخی از کاردبردهای داخلی ترموود شامل موارد زیر است:

 • روکش داخلی
 • دکوراسیون داخلی
 • مبلمان
 • کفپوش
 • سونا

استفاده از ترموچوب بهترین گزینه برای موارد زیر است:

 • بالکن‌های چوبی
 • کف سازی
 • کفپوش باغ
 • عرشه و عناصر تزئینی قایق‌ها
 • تراس‌های خانه روستایی
 • نمای چوبی خارجی
 • نرده‌های بادوام
 • عناصر طراحی
 • و…

از مزایای این چوب در دکوراسیون داخلی، می‌توان به بهبود قابل توجه پایداری ابعاد، بهداشت، مقاومت در برابر رطوبت و سطح اشاره کرد. در حال حاضر به طور گسترده‌ای از ترموود برای تزئینات داخلی مکان‌های مختلف استفاده می‌شود همچون اتاق بخار، حمام، سونا. نیمکت‌های ساخته شده از چوب ترموود راحت و بهداشتی بوده و از دوام بالایی برخوردار هستند.

به دلیل مقاومت در برابر آب و هوا و کیفیت حرارتی عالی، ترموود یک انتخاب طبیعی برای روکش است و می‌تواند با موفقیت در فضاهای باز از جمله مواردی که تحت شرایط مداوم رطوبت هستند همچون تخته و الوار، سایدینگ و کف مورد استفاده قرار گیرد، از این چوب حتی در محیط‌های کم ثبات و دارای رطوبت بالا همچون زیرزمین‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخلاف سایر محصولات چوبی از ترموود می‌توان به همراه فلزات استفاده کرد. رطوبت کم این ماده به این معنی است که فلزات با چوب اصلاح شده حرارتی تماس نمی‌گیرند اما می‌توان از آنها به همراه فولاد ضد زنگ استفاده کرد.

چرا باید از ترموود استفاده کرد؟

ترموود با حداقل جذب رطوبت تولید می‌شود که بسیار پایدارتر است و ماندگاری مواد اولیه را در ساختمان افزایش می‌دهد و باعث می‌شود حشرات و قارچ‌ها باعث آسیب به چوب نشوند. این ماده سبک وزن بوده و به همین دلیل برای طیف گسترده‌ای از کاربردها مناسب خواهد بود.

به لطف دوام و میزان رطوبت کم این محصول به مرور زمان از بین نمی‌رود و شکل خود را حفظ می‌کند تا با نگهداری بسیار کم عملکرد بهینه‌ای را تضمین کند. مقاومت این محصول در برابر کپک زدگی، پوسیدگی و حشرات یک نکته مثبت دیگر آن به شمار می‌رود. ترموود تنها برای پروژه‌هایی که در آن استفاده می‌شود عالی نیست بلکه برای محیط زیست نیز بسیار مناسب است.

از آنجایی که ترموود عمر طولانی دارد نیازی به نگهداری سطحی نخواهد داشت. برخی از افراد برای غنی سازی رنگ آن، لکه یا رنگی را به رنگ چوب اضافه می‌کنند؛ اما اگر بدون این روش‌ها چوب می‌تواند به طور طبیعی به خاکستری نقره‌ای تبدیل شود چیزی شبیه چوب درخت سرو یا کاج.

مورد دیگر برای استفاده از ترموود هزینه تهیه و نصب آن است. ترموود به طور کلی ارزان‌تر از اکثر چوب‌های سخت است و این ماده را برای اکثر صاحبان خانه و سازندگان بسیار ارزان قیمت و محبوب می‌کند. فرآیند تولید شامل هیچ ماده شیمیایی نبوده و به همین دلیل تولید آن هزینه کمتری دارد.

چرا هزینه ترموودها متفاوت است؟

تفاوت در انواع ترموود و چوب درخت‌های مختلف می‌تواند در قیمت ترموود و از همه مهم‌تر هزینه نصب آن تاثیر گذار باشد. بیشترین درخت‌هایی که چوب آن‌ها به صورت ترموود تولید می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • کاج
 • صنوبر
 • بلوط
 • افرا
 • درخت قاب
 • و غیره

چگونگی محاسبه هزینه نصب ترموود برای نماسازی و دکوراسیون داخلی

مهم‌ترین مواردی که در محاسبه هزینه نصب ترموود در نظر گرفته می‌شود شامل موارد زیر است:

 • متراژ: به طور حتم اصلی‌ترین مورد در زمان محاسبه هزینه به جهت تهیه ترموود بحث متراژ فضای در نظر داشته است. متراژی که برای نماسازی یا دکوراسیون داخلی در نظر دارید یکی از مهم‌ترین موارد در تغییر هزینه نصب ترموود است؛ زیرا هر چه فضا کوچک‌تر باشد، هزینه نصب ترموود کمتر خواهد بود و هر چه فضا بزرگ‌تر باشد این امر در بیشتر شدن هزینه نصب ترموود تاثیرگذار خواهد بود.
 • متریال کار: مواد اولیه به کار رفته در یک دکوراسیون داخلی با نماسازی متفاوت خواهد بود و این تفاوت قیمت در هزینه کلی و هزینه نصب ترموود نیز تاثیر می‌گذارد.
 • نوع ترموود: پیش‌تر برخی از ترموودهای حاصل شده از درخت‌های مختلف را نام بردیم بنابراین نوع هر یک از این ترموودها می‌تواند در هزینه نصب ترموود تاثیرگذار باشد.
 • رنگ ترموود: ترموودها در رنگ‌های مختلف و متناسب با چوب درخت‌های متفاوتی تهیه می‌شوند بنابراین رنگ ترموودها می‌تواند روشن و یا تیره باشد که این رنگ‌ها علاوه بر ارتباط با نوع ترموود در تفاوت هزینه نصب ترموود نیز بی‌تأثیر نخواهد بود.
 • اجرایی کردن ترموود: قطعا یکی از اصلی‌ترین موارد در هنگام نصب ترموود هزینه اجرایی کردن آن است. در صورتی که ترموود برای دکوراسیون داخلی و یا نماسازی استفاده شود هر یک از این موارد می‌تواند در تغییر هزینه نصب ترموود نیز تاثیر گذاشته و متناسب با مدت زمان اجرایی کردن منجر به کمتر و یا بیشتر شدن هزینه نصب آن شود.

منابع:

https://www.homify.in/ideabooks/579179/using-thermowood-in-your-home

Sauna and interior decoration

https://tesli.ua/wood%20-%20fine-but-thermowood-better

Thermowood

https://ecochoice.co.uk/news/blog/item/benefits-of-thermally-modified-wood

دسته‌ها
ترموچوب ترموود

مزایای استفاده از ترموود در زیبا سازی ساختمان (آپدیت دی 1399)

آیا تا به حال از زیبایی یک ساختمان ساخته شده از جنس ترموود آنقدر به هیجان آمده­اید که فکر کرده باشید تا به آن روز نمایی زیباتر از آن ندیده باشید؟ ترموود، نوعی چوب فرآوری شده است که نسبت به چوب­های دیگر دارای استحکام و دوام بیشتری است. روش­های فرآوری چوب برای بهبود ویژگی­های آن سالهاست که مورد مطالعه قرار گرفته است. چوب فرآوری شده با حرارت، یکی از جدیدترین محصولات فرآوری شده است که وارد دنیای بازار چوب شده است. چون هر ساختمانی متفاوت به­ نظر می­رسد، در نتیجه به طور متفاوتی هم بر روی افراد تاثیر می‌گذارد. ترموود نیز احساس متفاوتی را در فرد به وجود می­آورد. سالهاست که معماران و فیلسوفان مدعی هستند که زیبایی ساختمان می­تواند باعث احساس شادی و خوشحالی در افراد شود. فقط تعداد کمی از مردم می­دانند که‌این نماهای زیبا و دیدنی چرا اینقدر جذاب هستند. ترموود، ارتباطی بین زندگی شهری و زندگی طبیعی در هر کجای جهان را خلق می­کند. شاید بهتر باشد کمی با ترموود آشنایتان کنیم. پس با ماه همراه باشید.

ترموود چه ویژگی­هایی دارد؟

همه ویژگی­هایی که در‌این مقاله به آن‌ها اشاره می­کنیم بر اساس نتایج صدها آزمایش است که در طی چندین سال انجام گرفته است.

پایداری هندسی ترموود: ترموود دارای پایداری هندسی فوق­العاده­ای است. در حقیقت،‌این چوب پایدارتر از چوب نرم فرآوری نشده است. چگالی مواد آن تقریبا ده درصد کمتر از کاج­های شمالی است. به یاد داشته باشید بویی که از‌این چوب به مشام می­رسد به خاطر تغییراتی است که در طی فرآوری به وجود آمده است. خوب، نگران نباشید چون هیچ آسیبی به هوا وارد نمی­کند.

مقاومت زیاد ترموود: ترموود نسبت به چوب­های فرآوری نشده دارای مقاومت بیشتری در برابر آب و هوا است.‌این چوب حتی در برابر قارچ و رطوبت نیز مقاوم است.

ماندگاری بالای ترموود: ماندگاری بالای ترموود باعث شده است تا در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها استفاده شود. در مقایسه با چوب نرم نرمال، بیست تا بیست و پنج درصد، رسانایی حرارتی را کاهش می­دهد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در استفاده از چوب به وجود می‌آید ‌این است که زود خراب می‌شود. چوب فرآوری نشده به راحتی قدرت استحکامی‌خود را از دست می‌دهد. محصولات چوبی فرآوری نشده در تماس با سطوح بالای رطوبت آب هستند که موجب تخریب ناخواسته آن می‌شوند.

تجربه امنیت بیشتر با ترموود: در مقایسه با چوب­ فرآوری نشده یا چوب­هایی که به طور شیمیایی فرآوری می‌شوند،‌این چوب دارای استحکام بیشتری است. حرارت باعث افزایش استحکام این چوب می­شود و آن را تبدیل به یک ماده جامد محکم می­کند. از‌این رو،‌ این چوب انتخاب خوبی محسوب می­شود.

 پروسه ترموود چگونه شروع شد؟

مطالعات در مورد مزیت­های ممکن تعدیل حراراتی چوب از دهه 1930 و 1940 در اروپا، ایالات متحده آمریکا شروع شد، اما پروسه تولید هرگز به یک مقیاس صنعتی نرسید. دهه­ها بعد، VTT (انجمن تحقیقات فنی فنلاند) به‌این ‌ایده علاقمند شد و در نتیجه پروسه ترموود ثبت شد و ‌این برند در فنلاند در انتهای دهه 1990 راه اندازی شد.

پروسه تولید ترموود بر اساس تعدیل حرارتی تدریجی چوب است که ویژگی­های شیمیایی و فیزیکی آن تحت دستخوش تغییر دائمی قرار می­گیرد. فرآوری حرارتی بدین معناست که در‌این پروسه فقط از تبخیر آب و حرارت استفاده می­شود و هیچ­گونه ماده شیمیایی اضافه نمی­شود. در‌این روش آب به دو دلیل مورد نیاز است: چون دما بسیار زیاد می­شود، آب از سوختن چوب در چرخه فرآوری با حرارت جلوگیری می­کند. همچنین از آب برای اطمینان از کیفیت محصول نهایی استفاده می­شود. رطوبت نهایی به محصول اضافه می­شود تا از شکستن آن جلوگیری شود و از عمر طولانی آن اطمینان حاصل شود. وقتی‌این پروسه تمام می­شود، درصد رطوبت ماده خام حدود 4 الی 7 درصد است.

رنگ و بو

برخی از تغییرات قابل توجهی که برای چوب­های فرآوری شده اتفاق می‌افتد، رنگ و بوی خود چوب است.

ماندگاری ترموود چقدر است؟

اگرچه شواهد از تجربه طولانی­مدت استفاده از ترموود در دسترس نیست، آزمایش­ها نشان داده­اند که مقاومت این مواد نسبت به چوب‌های نرم فرآوری نشده بیشتر است و برابر با چوب­های سخت استوایی است. هیچ گونه ماده شیمیایی در فرآیند تولید ترموود استفاده نمی­شود.

انجمن بین­المللی ترموود در سال 2016 گزارش کرد که تولید سالانه این محصول در سال 2014 برابر با 145000m3 بود که بیشترین مقدار در اروپا بوده است. علاوه بر‌این، انجمن بین­المللی ترموود، شرایط استاندارد‌این پروسه را تعریف می­کند. بر اساس‌این استاندارد، ترموود بر اساس کاربردهای مدت ماندگاری به دو دسته Thermo-D و Thermo-S تقسیم می­شوند. پروسه تولید ترموود در سه مرحله انجام می­گیرد:

مرحله 1: دما تا 130 درجه سانتی­گراد افزایش می­یابد که خشک شدن در دمای بالا انجام می­گیرد و مقدار رطوبت تقریبا تا صفر کاهش می­یابد.

مرحله 2: دما در داخل کوره تا بین 185 درجه سانتی­گراد تا 215 درجه سانتی­گراد افزایش می­یابد و سپس در آن سطح به مدت 2 تا 3 ساعت در زمین مسطح حفظ می­شود. دمای زمین مسطح، نوع ترموود را مشخص می­کند، گروه Thermo-D (212 درجه سانتی­گراد برای چوب­های نرم و 200 درجه سانتی­گراد برای چوب­های سخت) و Thermo-S (190 درجه سانتی­گراد برای چوب­های نرم و 185 درجه سانتی­گراد برای چوب­های سخت) .

مرحله 3: سردسازی با سیستم­های اسپری آب و سپس مرطوب­سازی دوباره به وسیله تهویه انجام می­گیرد تا مقدار رطوبت چوب بین 4 و 7 درصد برسد.

روکش چوبی درواقع پوسته ساختمان است. علاوه بر زیبایی و ظرافت، روکش چوبی می‌تواند مانند یک محافظ در مقابل سرما، گرما و رطوبت عمل کند و همچنین می­تواند دمای داخل ساختمان را ثابت نگه دارد. استفاده از ترموچوب در نمای ساختمان، سمبل نماد و زیبایی در معماری محسوب می­شود. محبوبیت ترموود به خاطر‌این است که نمای چوبی در شهرهای دودی باعث شده است که ساختمان‌ها، بیشتر طبیعی به نظر برسند.

به دلیل دمای بالای پروسه فرآوری ترموود، رزین از این چوب برداشته می­شود. همین باعث بالا رفتن کیفیت این چوب می­شود. رنگ چوب تحت تاثیر دما و زمان فرآوری است؛ هرچه دما بیشتر باشد، ظاهر آن تیره­تر می­شود. وقتی‌این محصول در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می­گیرد، رنگ نقره‌ای زیبایی ظاهر می­شود.

روکش بیرونی Thermo-D می­تواند تا سی سال ماندگاری داشته باشد.

پیشنهاد ما‌این است که چوب ترموچوب را انتخاب کنید. ترموود به خاطر مقاومتی که دارد، یک انتخاب طبیعی برای روکش ساختمان است.

ترموود چگونه تولید می­شود؟

ترموود به وسیله آمیختن حرارت در کوره­های مخصوص در دمای 180 الی 230 درجه سانتی­گراد به مدت 96 ساعت ساخته می‌شود. بخار به عنوان گاز محافظتی استفاده می­شود و از آسیب به چوب در طول فرآوری کمک می‌کند. ترموود می­تواند دوباره بازیافت شود.‌ این چوب ارزان‌تر از اکثر چوب­های سخت است که باعث مشهور شدن آن در میان صاحبان خانه­ها شده است.

تغییراتی که در طول پروسه اتفاق می­افتد:

 • رزین کاملا تبخیر می‌شود یا خشک می­شود.
 • این ماده، جامدتر می­شود؛ به عبارتی رطوبت کمتری را از محیط جذب می­کند. علاوه بر‌این، سطح آن مقاوم در برابر آب است و در مقابل آب داغ تغییری در آن حاصل نمی­شود.
 • این چوب دارای تاثیرات منفی کمتری است و نمی­تواند به وسیله باکتری­ها، قارچ­ها، حشرات و نوسانات دمایی خراب شود. چون ترموود در برابر رطوبت مقاوم است، شکل آن تغییری نمی­کند. هرچه رنگ آن تیره‌تر باشد، قیمت آن گران­تر می­شود.
 • چنین چوبی نیاز به هیچ گونه محافظت شیمیایی ندارد. چون‌این ماده دوستدار طبیعت است، بوی طبیعی آن باعث شده است تا برای اتاق­­های مختلفی استفاده شود.

جایگزینی برای چوب سدار و چوب استوایی

ترموود، جایگزین عالی برای چوب­هایی مانند سدار یا چوب­های استوایی است. دلیل آن این است که سدار از کشورهایی مانند کانادا وارد می­شوند و زمان طولانی را صرف می­کنند تا به مقصد برسند همچنین چوب­های استوایی نیز همین طور. ‌این چوب بدون شیره است. بنابراین در هنگام نقاشی آن هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید. پاسیوها، بالکن­ها، آلاچیق­ها، حصارها، پله­های بیرونی، در و پنجره‌ها و زمین بازی، جاهایی هستند که در نمای بیرونی ساختمان‌ها از ترموود استفاده می‌شود.

ترموود یک ماده بسیار ماندگار و کارآمد است که می­توانید برای ساختن چیزهای مختلفی از آن استفاده کنید. ترموچوب، انتخاب خوبی برای افرادی است که میخواهند ساختمان‌هایی با مدت دوام بیشتر و پایداری بعدی داشته باشند. ترموود یک ماده عالی برای محصولاتی است که تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار می‌گیرند.

به خاطر مضر بودن چوب‌هایی که با مواد شیمیایی آمیخته شده اند، از سال 2004، اتحادیه اروپا استفاده از‌این نوع چوب‌ها را ممنوع اعلام کرده است. ترموچوب ماده جدیدی برای ساختمان‌هاست. طولی نمی‌کشد که هیچ رقیبی نخواهد داشت و در همه ساختمان‌ها استفاده خواهد شد. چون چوب فرآوری شده با حرارت فقط به دمای بالا نیاز دارد، هیچ گونه ماده شیمیایی مضر یا افزودنی به آن اضافه نمی­شود. به همین دلیل برای انسان هیچ خطری ندارد و با اطمینان می‌توان از آن استفاده کرد. امروزه از‌این چوب به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود، اما هنوز برای بسیاری از افراد ناشناخته است. اکنون چوب­های فرآوری شده با حرارت نسبت به چوب­های فرآوری نشده گران­تر هستند، چون دارای ویژگی­های مقاومت بیشتر و ثبات ابعادی هستند. نوع تیرگی چوب می­تواند به وسیله فرآیند فرآوری کنترل شود، اما ممکن است موجب کاهش مقاومت یا استحکام مکانیکی شود.

دسته‌ها
ترموچوب ترموود

نحوه ی استفاده از ترموود در نمای ساختمان (آپدیت دی 1399)

نحوه ی استفاده از ترموود در نمای ساختمان

ترموود که به آن چوب حرارتی نیز گفته می شود، ماده ای زیبا و پایدار از الوار است که با استفاده از عملیات حرارتی بدون مواد شیمیایی تولید می شود. ترموود با عملیات حرارتی روی چوب نرم در دمای 180 تا 230 درجه در کوره های مخصوص بعد از 96 ساعت تولید می شود. از بخار به عنوان گاز محافظ استفاده می شود و به جلوگیری از شکاف و آسیب دیدن چوب کمک می کند.

چرا باید از ترموود استفاده کرد؟

امروزه، به دلیل نگرانی های روزافزون در مورد تغییر آب و هوا و انتشار کربن، چوب به عنوان یک ماده مهم ساختمانی برای آینده، در صورت استفاده آگاهانه و پایدار، دوباره اهمیت پیدا کرده است. قابلیت های عملکرد ساختاری چوب آن را برای طیف گسترده ای از برنامه های ساخت و ساز مناسب می‌کند. چوب در قاب ها و ساختارهای متفاوت، اغلب ترکیبی است که برای ساخت نمایشگاه، دفاتر، دانشگاه ها و ساختمان‌های دیگر که دیوارهای بلند دارند، استفاده می‌شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه معماری و ساختمان سازی، چوب را به اشکال مختلفی می‌توان تهیه کرد. یکی از این اشکال پرطرفدار و کارآمد که در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود، ترموچوب است که علاوه بر مقاوم سازی، ظاهری زیباتر به سازه های ساختمانی می‌دهد. همانطور که گفته شد، برای ساخت این نوع چوب باید در الوار، تغییرات شیمیایی و ساختاری به وجود آورد. بنابراین برخی از خصوصیات و کیفیت آن تغییر کرده و این چوب را به یک سازه مقاوم در برابر رطوبت و گرما تبدیل می کند. این نوع ویژگی ها و خصوصیات، ترموود را به گونه ای محبوب از سازه های ساختمانی تبدیل کرده است.

مشخصات و کیفیت ترموود

 • پایداری بیشتر: گرمای شدیدی که چوب برای تولید در معرض آن قرار دارد، به عمق هسته چوب خشک وارد شده و باعث می شود تمام رطوبت و رزین از الوار پاک شوند. بنابراین ترموود به اندازه چوب های تصفیه نشده، در برابر تغییرات رطوبت واکنش نشان نمی دهد. خطر تورم، ترک خوردگی و شکست چوب کاهش می یابد. این نوع فرایند در تولید چوب باعث می‌شود، تا چوب شکل خود را به مراتب بهتر حفظ کند. چوب حتی در دمای بالا، شیره یا رزین ترشح نمی کند.
 • سازگار با محیط زیست: چوب نرم مورد استفاده برای تولید ترموود از جنگل‌های کاملاً مدیریت شده و دارای گواهینامه PEFC تهیه می‌شود و از آنجا که هیچ ماده شیمیایی یا مواد خارجی در تولید آن دخیل نیست، این نوع چوب فراوری شده را می‌توان ماده‌ای سازگار با محیط زیست دانست که فقط با استفاده از روش‌های طبیعی تولید می‌شود.
 • مقاومت در برابر پوسیدگی و قارچ: فرایند گرم شدنی که در تولید چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث شکستن همی سلولز چوب می‌شود و این چوب بر خلاف شکل طبیعی خود، دیگر حاوی مواد مغذی مناسب برای رشد و نموی قارچ‌ها نیست.
 • افزایش طول عمر: هنگامی که چوب تحت دمای بالا تولید می‌شود، عمر آن نیز طولانی‌تر می‌شود. البته میزان دمای استفاده شده به نوع چوب بستگی دارد. هر اندازه میزان حرارت چوب زیاد و دقیق باشد، طول عمر چوب نیز بیشتر می‌شود. 
 • عایق بندی بهبود یافته: چوب‌هایی که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته اند، بسیار با دوام‌تر از چوب‌های تصفیه نشده هستند. به همین دلیل به طور چشمگیری خاصیت عایق بندی و نفوذ نا پذیری آن‌ها بالا است.
 • قابلیت بازیافت: برخلاف چوبی که تحت فشار قرار گرفته، ترموود را می‌توان مانند چوب تصفیه نشده دور ریخت یا دوباره بازیافت کرد؛ بدون اینکه به چوب دیگری نیاز باشد. 

روش‌های مقاوم سازی نمای ساختمان با استفاده از ترموود

همانطور که گفته شد، ترموود از طریق حرارت، خصوصیات چوب را بهبود می‌بخشد، در نتیجه دامنه کاربردهای چوب را گسترش می‌دهد. طیف گسترده‌ای از کیفیت‌های سودمند آن باعث شده تا از این ماده برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان استفاده شود. مقاومت بالای این چوب آن را در برابر رطوبت و پوسیدگی، به ماده ای عالی برای پروژه ها و نماهای خارجی ساختمان تبدیل کرده است. برای مقاوم سازی این چوب، آن را تحت حرارت و دمای زیادی قرار می دهند. هرچه دمای داده شده بیشتر باشد، مقاومت چوب برای کار در نمای ساختمان نیز بیشتر می‌شود. 

رنگ ترموود تحت تأثیر دمایی است که چوب در معرض آن قرار گرفته و مدت زمان قرار گرفتن در معرض گرما، رنگ چوب را تغییر می‌دهد و این به دلیل نوع تراکم چوب نرم و واریانس کم رنگ موجود در آن است، بنابراین در دمای بالا رنگ چوب تیره تر خواهد شد.

برای مقاوم سازی ساختمان از طریق ترموود، از درخت کاج که چوب سبک‌تر، نرم‌تر و ارزان تری دارد استفاده می‌شود. به دلیل فرآیند حرارتی که در حین تولید ترموود مورد استفاده قرار می گیرد، خاصیت عایق بودن و مقاومت چوب در برابر شرایط جوی افزایش می یابد؛ بنابراین بدون نگرانی می‌توان از آن در نمای ساختمان استفاده کرد. همانطور که گفته شد انواع درخت‌ها با چوب نرم برای تهیه این نوع چوب به کار می‌روند و از این بین چوب درخت راش به دلیل مقاومت و چگالی بالایی که دارد، بسیار مورد توجه است و از آن برای کف سازی ساختمان استفاده می‌شود.

ترموود به دلیل کیفیت بالا و عایق بندی و تطبیق پذیری با دیگر اجزای و سازه‌های ساختمانی، بسیار مورد توجه است. در حقیقت، سبکی، خلوص، طبیعی بودن و ماندگاری این نوع چوب در انواع شرایط آب و هوایی باعث شده تا از آن به عنوان یکی از مواد با استاندارد بالا در مقاوم سازی نمای ساختمان استفاده شود. در فضاهای باز، استفاده از ترموچوب برای نمای ساختمان باعث می‌شود تا برخلاف دیگر انواع چوب، رنگ سازه تغییر نکند، زیرا این چوب‌ها در برابر تابش اشعه محافظت شده اند و تغییر رنگ نمی‌دهند و می‌توان با رنگ آمیزی مجدد، آن‌ها را به شکل اولیه خود برگرداند. تمام موارد ذکر شده، به مقاوم سازی نمای ساختمان کمک کرده و شما با خیالی آسوده می‌توانید از مقاومت و کیفیت این ماده ارزشمند در زیبا سازی ساختمان خود استفاده کنید. 

چگونه از ترمووود در نمای ساختمان استفاده می‌شود؟

برای استفاده از ترموود در نمای ساختمان مراحل زیر روی چوب انجام می‌شود:

١. اره کاری

اره کاری چوب‌های ترمو شده با اره کاری چوب‌های تصفیه شده تفاوت قابل توجهی ندارد. به دلیل تثبیت چوب در فرآیند عملیات حرارتی، اثر تحریف چوب پس از اره کاهش می یابد. از آنجا که در ترموود ماده رزینی دیگری وجود ندارد، تیغه های اره تمیز می مانند. 

۲. پرداخت

پرداخت چوب ها تحت عملیات حرارتی با استفاده از دستگاه‌های استاندارد انجام می‌شود. 

٣. فرز

به منظور دستیابی به سطح خوب، تیغه‌ها باید تیز باشند، به همین دلیل از فرز استفاده می‌شود. در غیر این صورت ممکن است در سطح چوب پارگی یا شکاف ایجاد شود. 

۴. سنباده زدن

سنباده زدن ترموود همانند چوب‌های تصفیه نشده است. چوب‌های حرارتی کیفیت سطح خوبی پس از پرداخت پیدا می‌کنند، بنابراین سنباده زدن این نوع چوب‌ها آسان است و کاغذ سنباده توسط رزین مسدود نمی‌شود.

۵. بهبود کیفیت سطح

برای جلوگیری از تغییرات رنگ و لرزش‌های احتمالی، سطح را در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم می‌سازند و از مواد دارای روغن همانند چوب‌های معمولی برای این چوب‌ها نیز استفاده می‌شود. همچنین هنگام کار با مواد حلال، باید مواد پایه آب در نظر گرفته شود. چوب‌های تصفیه شده حرارتی یا همان ترموود، جذب آب کمتری نسبت به چوب‌های معمولی دارند. آن‌ها به آرامی خشک می شوند و زمان کافی برای نفوذ به چوب وجود دارد، به همین دلیل پایه آب به خوبی کار می‌کند. هنگام به اتمام رساندن چوب برای استفاده در فضای باز، از روغن مخصوص نیز استفاده می‌شود. 

 ۶. چسباندن

چوب‌های حرارتی به آرامی چسب و آب را مانند PVAc جذب می‌کنند، به همین دلیل فشار دادن بیش از حد معمول، مورد نیاز است. برخی از چسب‌های PVAc به دلیل نیاز چوب به آب، مدت زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند. هنگام کار با چسب PVAc باید دقت بیشتری نمود. چسب‌های پلی اورتان با چوب‌های ترمو شده به خوبی کار می‌کنند. هنگام استفاده از چسب های پلی اورتان (PU)، باید به خاطر داشت که واکنش سخت شدن PU، به آب نیاز دارد. آب می‌تواند از چوب یا هوای اطراف جذب شود. اگر چوب و هوا هر دو بسیار خشک باشند، ممکن است فرایند چسب کاری سخت شود.

٧. اتصالات مکانیکی

 عملیات حرارتی، مقاومت شکاف چوب را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از شکافتن مواد، استفاده از پیچ‌های خودکاری یا سوراخ کاری از طریق مته لازم است. هنگام استفاده از چوب‌های ترمو توصیه می‌شود از پیچ‌های کم رزوه در مقایسه با چوب‌های معمولی استفاده شود. پیچ‌های فولادی ضد زنگ با سر ضد آب مناسب‌ترین گزینه در استفاده‌های خارجی و یا سایر محیط‌های مرطوب هستند. برای میخکوبی، بهتر است از دستگاه مخصوص با عمق قابل تنظیم میخ استفاده شود. استفاده از چکش عادی باعث می‌شود خطر شکاف به دلیل تماس چکش با چوب افزایش یابد. برای کاهش خطر تغییر رنگ، میخ فولادی ضد زنگ بهترین راه حل است؛ همچنین می‌توان از میخ‌های گالوانیزه نیز استفاده کرد. توصیه می‌شود برای کاهش خطر شکاف، از میخ کوچک بیضی شکل استفاده کنید.

دسته‌ها
ترموود ترموچوب

استفاده از ترموود در استخر و سونا (آپدیت دی 1399)

خلاصه محتوا:

استخر و سونا از جمله تجهیزات رفاهی می باشند. که معمولا در ویلاها و خانه های بزرگ از آن ها استفاده می گردد. استفاده از متریال های مختلف جهت طراحی اطراف استخر و محل نشیمن استخر و سونا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این محتوا به منظور آشنایی با دلایل و مزایای استفاده از ترموود در استخر و سونا، نگارش شده است.

استخر و سونا از جمله تجهیزات رفاهی می باشند. که معمولا در ویلاها و خانه های بزرگ از آن ها استفاده می گردد. استفاده از متریال های مختلف جهت طراحی اطراف استخر و محل نشیمن استخر و سونا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. امروزه از جمله متریال های جذاب و پرکاربرد جهت طراحی استخر و سونا، می توان به ترموود ها اشاره نمود. چوب های ترمو شده انتخابی است که در کنار جذابیت ویژه به راحتی می توان آن را نصب نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ترموود مورد استفاده در سونا و استخرها به طور کامل آشنا کنیم.

نوع ترموود مورد استفاده در استخر و سونا

تا به امروز در ساخت استخر و سونا، به وفور از کفپوش های سیمانی استفاده گردیده است. در صورتی که سیمان جزو مصالحی است که در فصل زمستان سرما را به شدت جذب می نماید. همچنین در فصل تابستان، کاملا گرما را جذب نموده و داغ می شود. بنابراین راه رفتن روی آن می تواند ناخوشایند باشد. به همین دلیل است که امروزه استفاده از ترموچوب ها جای کفپوش های سیمانی را گرفته اند.

استفاده از چوب های ترمو شده می تواند به جذب انرژی و تنظیم دما کمک نماید. همچنین ترموچوب ها نصب بسیار راحتی دارند و از نظر زیبایی نسبت به کفپوش های سیمانی برتری ویژه ای دارند. از طرفی ترمو چوب های مورد استفاده در سونا و استخر در عوامل جوی مانند برابر نور خورشید و عوامل محیطی مانند آب و رطوبت، از مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند.نورپردازی نمودن چوب های ترمو شده و همچنین امکان تعبیه خروجی جهت عبور آب از ترموود ها از دیگر مزایای آن است که موجب می شود تا آن را جایگزین متریال های قدیمی سونا و استخرها نمایند. به طور مثال فضای خالی میان ترمو چوب ها را می توان با استفاده از رشته های نوری پر نمود. این ویژگی ها موجب می شود تا از ترمو چوب ها جهت طراحی استخر و سونا در فضای آزاد نیز بتوان به راحتی استفاده نمود.

تاثیر استفاده از ترموود در سونا و استخر

 • از آنجایی که مدل و رنگ بندی ترموود های سونا و استخر از جمله ویژگی هایی است که، می تواند در زیبایی فضای سونا و استخر موثر باشد. تنوع رنگ و مدل چوب های ترمو شده موجب می شود تا، بتوان آن را به راحتی با دیگر المان های موجود در محیط هماهنگ نمود.
 • همچنین از آنجایی که نگهداری از ترمو چوب ها بسیار راحت می باشد. می توان زیبایی آن را در طولانی مدت حفظ نمود.
 • هنگام استفاده از ترمو چوب ها برای تمیز کردن فضای استخر و سونا، نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی نمی باشد.
 • در صورت استفاده از ترموود در استخر آب گرم، بهتر است از ترمو چوب های ضخیم تر استفاده نمایید. این ترمو چوب ها مقاومت بیشتر در برابر دمای بالا دارند.

ویژگی های ترموود مورد استفاده در سونا و استخر

 • عدم نفوذ حشرات: از جمله ویژگی های ترموود مورد استفاده در سونا و استخر، می توان به مقاومت چوب های ترمو شده در برابر نفوذ حشرات اشاره نمود. چوب های معمولی به دلیل مواد مغذی موجود در آن، معمولا به سرعت حشرات را به خود جذب نموده و دچار پوسیدگی می شوند. ترمو کردن چوب موجب می شود تا، این مواد مغذی از بین بروند. به همین دلیل چوب های ترمو شده مورد استفاده در استخر و سونا، از مقاومت خوبی در برابر جذب حشرات برخوردار هستند.
 • جلوگیری از رشد قارچ ها: چوب های معمولی به دلیل رطوبت بالایی که دارند. محیط خوبی برای رشد قارچ ها و باکتری ها هستند. ترمو کردن چوب ها می تواند این رطوبت را به صفر برساند. به همین دلیل است که استفاده از ترموود های استخر و سونا، از مقاومت خوبی در برابر رطوبت برخوردار هستند. بنابراین از رشد باکتری و قارچ ها نیز جلوگیری می نمایند.
 • طول عمر و مقاومت بالا: ترموود ها از جمله متریال های به روز هستند که در مصارف مختلفی از جمله طراحی و ساخت سونا و استخر مورد استفاده قرار می گیرند. این متریال ها از دوام و مقاومت بسیار بالایی نسبت به چوب های معمولی برخوردار هستند. از آنجایی که ترمو چوب ها در برابر انبساط و انقباض بسیار مقاوم هستند. در نتیجه ابعاد آن ها نیز در سرما و گرما تغییر نخواهد کرد. همچنین مقاومت بالای ترمو چوب ها در برابر رطوبت موجب می شود تا هنگام استفاده در سونا از پوسته پوسته شدن و فرسودگی کفپوش ها جلوگیری شود. به همین دلیل است که استفاده نمودن از ترمو چوب ها به عنوان کفپوش های استخر و سونا، می تواند انتخابی کاملا بهداشتی باشد.

چوب مناسب جهت تولید ترموود سونا و استخر

معمولا چوب های مورد استفاده جهت ترمو شدن از درختان کاج تهیه می شود. اما نکته بسیار حائز اهمیت در رابطه با ترموود های استخر و سونا، چوبی است که مورد استفاده قرار می گیرد. چوب های مورد استفاده در تولید ترمو چوب ها با توجه به میزان رطوبت، عمر چوب و نوع الیاف به دو دسته نرم و سخت تبدیل می شوند. که با توجه به بررسی ویژگی های هر چوب می توان مشخص نمود، کدام برای تولید ترمو چوب استخر و سونا     مناسب تر است.

چوب های سخت به دلیل جذب گرما در صورت استفاده در سونا می توانند هنگام راه رفتن، موجب احساس سوختگی کف پاها شوند. در صورتی که چوب های نرم به دلیل وجود فیبر و سلولز سبک تر می توانند در برابر گرما مقاومت نموده و خنکی خود را حفظ نمایند. به همین دلیل انتخاب بهتری برای استفاده در سونا می باشند. چوب های نراد، زبان گنجشک، صنوبر، سدرا و شوکران از مناسب ترین چوب ها جهت تولید ترمو چوب سونای خشک می باشند.

به طور کلی هر چه میزان رطوبت چوب کمتر باشد. به معنای دوام بیشتر آن در برابر رطوبت و آب است. در نتیجه چوب هایی که رطوبت کمتری دارند، انتخاب مناسب تری برای تولید ترمو چوب مورد استفاده در فضای سونا و استخر می باشند. چوب هایی که رطوبت آن ها کم است. پس از تبدیل شدن به ترمو چوب، معمولا به عنوان ترموود های ضد آب از آن ها استفاده می گردد.

خروج از نسخه موبایل