دسته‌ها
ترموچوب ترموود

استفاده از ترموود و ترموچوب در کف پوش (آپدیت 1399)

خلاصه محتوا:

ترموود و ترموچوب ها از جمله چوب های حرارت دیده هستند. که میتوان از آن ها در مصارف مختلفی از جمله طراحی ساختمان و دکوراسیون داخلی استفاده نمود. از انواع مصارف ترموود و ترموچوب در ساختمان میتوان به اجرای کفپوشها اشاره نمود. کفپوش ها از جمله عناصر مهم در طراحی داخلی میباشند. این محتوا به منظور آشنایی با دلیل استفاده از ترموود و ترموچوب در کفپوش ها، نگارش شده است.

ترموود و ترموچوب ها از جمله چوب های حرارت دیده هستند. که می توان از آن ها در مصارف مختلفی از جمله طراحی ساختمان و دکوراسیون داخلی استفاده نمود. از انواع مصارف ترموود و ترموچوب در ساختمان سازی     می توان به اجرای کف پوش ها اشاره نمود. کف پوش ها از جمله عناصر مهم در طراحی داخلی می باشند. که تاثیر بسیار زیادی در جذابیت و زیبایی فضا دارند. همچنین کیفیت و مقاومت متریال کف پوش ها محبوبیت و کاربرد فراوانی دارد. ترموود و ترموچوب ها هستند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ترموود و ترموچوب مورد استفاده در کف پوش ها به طور کامل آشنا کنیم.

ترموود و ترموچوب چیست؟

چوب ها به دلیل وجود رطوبت و حفره معمولا پس از اجرا در ساختمان محل مناسبی برای رشد قارچ و     باکتری ها و همچنین تجمع موریانه و حشرات می باشد. به همین دلیل بهتر است از ترموود و ترموچوب ها در دکوراسیون و طراحی ساختمان ها استفاده نمود. ترموود ها چوب های درخت کاج هستند که، تحت تاثیر حرارت استاندارد قرار می گیرند. به همین دلیل معمولا رنگ آن ها از چوب های معمولی تیره تر است. همچنین به دلیل حرارتی که متوجه چوب می شود، رطوبت چوب به طور کامل از بین می رود. بنابراین مقاومت آن در برابر حشرات و رشد قارچ ها نسبت به چوب معمولی افزایش می یابد.

مراحل تولید ترموود و ترموچوب کف پوش

روش عمل آوری ترموود و ترموچوب مورد استفاده در کف پوش ها، در میزان کیفیت آن بسیار موثر می باشد. نحوه تولید و عمل آوری ترمو چوب ها به سه فاز دسته بندی می شود که به شرح زیر می باشند.

 1. خشک کردن: فاز اول تولید ترموود و ترموچوب، خشک کردن چوب های مورد نظر می باشد. در این فاز باید ابتدا چوب ها را به اندازه های استاندارد و تعیین شده برش داد. سپس با توجه به میزان مقاومت چوب، آن را درون دستگاه مخصوص با حرارت 100 تا 130 درجه سانتی گراد حرارت می دهند. این حرارت دهی به خشک شدن کامل چوب ها کمک می نماید.
 2. عمل آوری ترموچوب با استفاده از حرارت: سپس چوب ها را در دمای 180 تا 212 درجه سانتی گراد، که دمای مخصوص ترمو کردن است، حرارت می دهند. البته توجه داشته باشید که، این درجه حرارت با استفاده از بخار آب ایجاد می شود. معمولا چوب ها حدود 2 تا 3 ساعت در این شرایط باقی می مانند. پس از آنکه چوب ها به شرایط ایده آل رسیدند. آن ها را از این شرایط خارج می نمایند. معمولا در این شرایط رنگ چوب ها تغییر نموده است.
 3. تهویه و خنک سازی: در نهایت نیز حرارت را به کمک بخار آب و اضافه نمودن آب به مرور کاهش   می دهند تا زمانی که چوب ها کاملا در دمای محیط قرار گیرند.

رعایت تکنیک و استانداردهای هر سه فاز بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا تاثیر مستقیمی در کیفیت نهایی ترموود و ترموچوب ها می گذارد. ترمو نمودن چوب می تواند بسیاری از خصوصیات منفی چوب ها را از بین ببرد. از جمله این خصوصیات عبارتند از:

 • از آنجایی که اسیدهای موجود در چوب تجزیه می شود. از نفوذ حشرات و موریانه ها درون ترمو چوب ها جلوگیری می شود.
 • مقاومت ترمو چوب ها پس از روند ترمو شدن در برابر رطوبت، قارچ ها، تغییر شکل، بارندگی، سرما و گرما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
 • حرارت دهی بالای چوب موجب می شود تا، ساختار سلولزی چوب به طور کامل از بین برود.

ترموود و ترموچوب مورد استفاده در کف پوش ها

ترموود و ترموچوب هایی که در کف پوش ها مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا دارای استحکام بسیار زیادی می باشند. زیرا از ترموود و ترموچوب در فضاهای پر تردد نیز استفاده می گردد. معمولا استفاده از ترموود و ترموچوب در ساخت کف پوش ها می تواند چندین سال مقاومت و کیفیت خود را حفظ نماید. البته اگر از رنگ مخصوص چوب ترمو پس از نصب کفپوش ها استفاده شود. عمر مفید کف پوش ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

استفاده از ترموود ها در اجرای کف پوش می تواند علاوه بر زیبایی و جذابیت، به سرعت نصب شود. بنابراین در زمان نیز بسیار صرفه جویی می شود. همچنین از خصوصیات ترموود و ترموچوب های مورد استفاده در کف پوش می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • به دلیل عدم استفاده از ابزار های نجاری هنگام نصب کف پوش ها، به سادگی می توان این کفپوش ها را نصب نمود.
 • بهترین چوب برای ساخت ترموود های مورد استفاده در کف پوش ها، می توان به چوب درخت زبان گنجشک AHS اشاره نمود. که از مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت، سرمای یخبندان و همچنین ساییدگی برخوردار می باشند.
 • زیر سازی ترموود ها در صورتی که در فضاهای خارجی مورد استفاده قرار گیرند. باید از پلاستیک بسیار مقاوم باشد.
 • این نوع ترموود ها را می توان برای کفپوش های هر فضایی مانند حمام، حیاط، سالن، بالکن، پشت بام و … مورد استفاده قرار داد.

مزایای استفاده از ترموود و ترموچوب در اجرای کف پوش

 • قابل استفاده در تمامی فضاها
 • قابلیت رنگ آمیزی ترموود ها
 • افزایش چشم گیر زیبایی و جذابیت فضا
 • اجرای ترموود ها به عنوان کفپوش های فضاهای داخلی می تواند، به حفظ گرما و یا سرما استاندارد محیط کمک نماید و از اتلاف انرژی به میزان قابل توجهی جلوگیری نماید.
 • نصب سریع و آسان از دیگر مزایای این متریال در اجرای کف پوش ها می باشد.
 • برای نصب کف پوش ها نیاز به هیچگونه تجهیزات نجاری نیست.
 • مقاومت این ترمو چوب ها در برابر رطوبت و حشرات نسبت به چوب های معمولی بیشتر است.
 • از مهم ترین مزایای این کف پوش ها می توان به سازگاری کامل آن با محیط زیست و امکان تجزیه آن پس از فرسودگی در طبیعت اشاره نمود.
 • نسبت به چوب های معمولی، این ترمو چوب ها از استحکام و طول عمر بیشتری برخوردار هستند.
 • میزان انقباض و انبساط ترموود ها به شدت کمتر از چوب های معمولی می باشد.
دسته‌ها
ترموود ترموچوب

ترموچوب و پردازش و محافظت از آن (آپدیت آذر 1399)

خلاصه مطلب

ترموچوب و نگهداری آن ها | از آنجایی که چوب ها از مقاومت کافی در برابر شرایط جوی و محیطی برخوردار نیستند. ترمو چوب ها جایگاه ویژه ای در صنعت ساختمانی و دکوراسیون پیدا کردند. زیرا این چوب ترمو شده از مقاومت بسیار بالاتری نسبت به چوب های معمولی برخوردار هستند. این محتوا به منظور آشنایی با نحوه محافظت و پردازش چوب ترمو، نگارش شده است.

از آنجایی که چوب ها از مقاومت کافی در برابر شرایط جوی و محیطی برخوردار نیستند. ترمو چوب ها جایگاه ویژه ای در صنعت ساختمانی و دکوراسیون پیدا کردند. زیرا این ترموچوب شده از مقاومت بسیار بالاتری نسبت به چوب های معمولی برخوردار هستند. اما طبیعا این ترمو چوب ها دارای نقاط ضعفی هستند که، نیاز به کنترل آن ها می باشد. همچنین برای افزایش عمر مفید چوب های ترمو شده، نیاز است تا به درستی پردازش شوند. همچنین نحوه محافظت از این چوب ها نیز، در افزایش طول عمر آن ها موثر می باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با نحوه محافظت و پردازش ترموچوب، به طور اصولی و درست آشنا کنیم.


دلیل استفاده از ترموچوب در ساختمان سازی و دکوراسیون


امروزه استفاده از ترموچوب در معماری و طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها، بسیار مرسوم شده است. دلیل اصلی این موضوع می تواند زیبایی و جذابیت بسیار بالای چوب های ترمو شده باشد. این چوب ها هماهنگی خاصی با طبیعت ایجاد می نمایند. به همین دلیل است که هرگز قدیمی نشده اند و با به روز شدن متریال ها، این چوب ها نیز با آن ها هماهنگ شده اند. از طرفی ترموچوب دارای مزایای بسیاری می باشد. که از جمله دلایل اصلی استفاده از ترمو چوب ها در معماری می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • مقاومت و دوام چوب های ترمو شده بسیار زیادتر از چوب های معمولی است.
 • به دلیل حرارت وارده به چوب در زمان ترمو شدن، رطوبت چوب به طور کامل از بین می رود. به همین دلیل از نفوذ میکروب ها و قارچ ها درون چوب پیشگیری می شود.
 • این چوب ها از جمله متریال های ساختمانی هستند که، با محیط زیست سازگاری کامل دارند و به حفظ سلامتی انسان کمک می نمایند.
 • از طرفی روند ترمو شدن چوب، موجب می شود تا موریانه و حشرات درون حفره های ترموچوب نفوذ نکنند.
 • حرارت وارد شده به چوب در حین ترمو شدن، میزان مقاومت ترموچوب را در برابر آتش با مقدار نسبتا قابل توجهی افزایش می دهد.
 • همچنین ابعاد ترمو چوب ها کاملا استاندارد می باشد. به همین دلیل نصب آن بسیار راحت است.
 • از طرفی وزن سبک چوب های ترمو، موجب می شود تا در نمای ساختمان ها به منظور سبک سازی نما مورد استفاده قرار بگیرد.

به دلیل مزایای بسیاری که به برخی از آن ها اشاره شد. ترموچوب در مصارف مختلفی مانند ساخت آلاچیق، نما سازی، در و پنجره، روف گاردن، کف پوش و دیوار پوش ها، ساخت سقف های کاذب، سونا و استخر و … مورد استفاده قرار می گیرد.


چگونگی محافظت و پردازش ترموچوب


همانطور که گفته شد ترموچوب از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل معمولا در معماری داخلی، خارجی و نما سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما چوب های ترمو شده در برابر اشعه خورشید از مقاومت کافی برخوردار نیستند. شاید این تنها ضعف چوب های ترمو شده باشد، که باید برای آن راه حل پیدا نمود. برای حفظ رنگ و بافت ترموچوب در برابر اشعه خورشید، می توان از روش های متعددی استفاده نمود. که به منظور محافظت و پردازش چوب های ترمو شده با آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.


نکته ای که باید به آن توجه نمود. نفوذ قارچ ها و باکتری ها به درون ترمو چوب ها است. که در صورت عدم پردازش چوب های ترمو شده اتفاق می افتد. پردازش چوب های ترمو به دو صورت صنعتی و خانگی امکان پذیر می باشد. هر دو روش تاثیرات مثبتی روی چوب ها خواهند داشت. اما اگر بخواهیم بهترین روش پردازش چوب های ترمو شده را به شما معرفی کنیم. باید بگوییم که به دلیل تخصص بالای افراد در پردازش صنعتی و استفاده از مواد با کیفیت و تخصصی، پردازش ترموچوب به روش صنعتی بهترین روش پردازش چوب های ترمو محسوب می شود.

• پردازش چوب به روش صنعتی: در این روش پردازش، معمولا قبل از نصب ترمو چوب ها را در کارخانه ها رنگ آمیزی می نمایند. این رنگ ها معمولا به صورت قهوه ای طلایی مورد استفاده قرار می گیرند. اما در صورت استفاده از رنگ های خاکستری و نقره ای برای پردازش چوب، باید پس از آن از ضد آب مخصوص در نظر گرفته شده برای چوب های حرارت دیده نیز استفاده شود.
• پردازش چوب به روش خانگی: در صورت پردازش ترموچوب در خانه، نیاز است تا از روغن های حاوی رنگ دانه استفاده شود. استفاده از برچسب و یا اسپری های ضد آب نیز می تواند تا مدت زمان محدودی از ترمو چوب ها محافظت نماید. معمولا پردازش به روش خانگی، مدت زمان کمتری چوب را تحت محافظت نگه می دارد. بنابراین بهترین و موثرترین روش پردازش چوب های ترمو، روش های صنعتی می باشد.
در صورت آلودگی چوب می توان از صابون مایع و یا اسپری آب برای پاکسازی چوب استفاده نمود. اما باید توجه داشت که در صورت عدم احتیاط ممکن است چوب لکه دار شود. که در نهایت برای رفع این لکه ها می توان از فرایند شن پاشی استفاده نمود.

محافظت از ترمو چوب ها:

برای محافظت نمودن از چوب های ترمو شده، می توان از ضد آب استفاده نمود. ضد آب ها معمولا محصولاتی فاقد مواد شیمیایی هستند. که می توانند رطوبت چوب را به گونه ای از بین ببرند، که امکان گردش هوا درون چوب ممکن باشد. از طرفی این محافظت کننده ها، می توانند سطح ترمو چوب ها را شفاف و درخشنده نمایند. یکدست شدن سطح چوب پس از استفاده از ضد آب ها، موجب می شود تا از تیره شدن چوب و همچنین رشد قارچ ها در سطح چوب به شدت جلوگیری شود.
نکته: به طور کلی در صورت استفاده از چوب های ترمو شده در ساختمان سازی، بهتر است به پردازش و محافظت از چوب به شدت توجه نمود. زیرا این دو کار تاثیر مستقیمی در طول عمر و دوام چوب های ترمو شده دارند. از طرفی پردازش صحیح ترمو چوب ها از ورود هر گونه آلودگی و قارچ درون چوب ها جلوگیری می نماید.

دسته‌ها
ترموچوب ترموود

کاربرد کلی ترموود و ترموچوب (آپدیت 1399)

خلاصه مطلب:

چوب ها در برابر رطوبت و در شرایط آب و هوایی مختلف واکنش های متفاوتی از خود بروز میدهند. به همین دلیل با وجود زیبایی و جذابیت بالای این متریال، استفاده نمودن از آن در مصارف ساختمانی و دکوراسیون، کار نسبتا غیر ممکنی است. چوب ها محل مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها است. این محتوا به منظور آشنایی با کاربرد کلی ترموود و ترموچوب، نگارش شده است.

چوب ها در برابر رطوبت و در شرایط آب و هوایی مختلف واکنش های متفاوتی از خود بروز می دهند. به همین دلیل با وجود زیبایی و جذابیت بالای این متریال، استفاده نمودن از آن در مصارف ساختمانی و دکوراسیون، کار نسبتا غیر ممکنی است. چوب ها محل مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها است. از طرفی حفره های موجود در چوب محل زندگی موریانه و حشرات مختلف است. ترموود ها چوب درخت های کاجی هستند که، در استاندارد های مشخص حرارت می بینند. این حرارت دهی می تواند با خشک نمودن رطوبت چوب از ورود حشرات و موریانه ها درون چوب جلوگیری می نماید. همچنین امکان رشد باکتری ها و قارچ ها را غیر ممکن نمود. به همین دلیل معمولا در مصارف ساختمانی ترموود ها جایگزین بسیار مناسبی برای چوب ها است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با کاربرد های کلی ترموود و ترموچوب به طور کامل آشنا کنیم.

تعریف ترموود و ترموچوب

ترموود یا ترمو چوب، چوب درخت کاج حرارت دیده است. که در مکانیزم خاصی توسط حرارت قرار می گیرد. از آنجایی که در این روند هیچ گونه مواد شیمیایی مورد استفاده قرار نمی گیرد. مقاومت ترموود ها بسیار بیشتر از چوب های معمولی است.

همچنین این چوب ها در برابر موریانه، حشرات و همچنین قارچ ها از استحکام بالایی برخوردار است. این چوب ها فقط در برابر اشعه UV خورشید از مقاومت کافی برخوردار نیستند. که با استفاده از رنگ های مخصوص می توان این ضعف را از بین برد. بهترین نوع ترموود ها، ترمو چوب های فنلاندی هستند که از چوب درختان کاج جنگل های فنلاند تهیه شده اند. که البته از قیمت بالاتری نسبت به دیگر ترمو چوب ها برخوردار هستند.

کاربرد های ترموود 

چوب جزو متریال های بسیار جذاب و آرامش بخش است. که تمامی انسان ها با وجود تنوع سلیقه، نسبت به آن واکنش مثبتی دارند. به همین دلیل از چوب می تواند احساس زندگی و نشاط را در هر فضایی ایجاد نماید. از طرفی ترمو چوب ها به دلیل برتری هایی که نسبت به چوب های معمولی دارند، کاربری های بسیار زیادی نیز دارند. زیرا معمولا در بسیاری از فضاها به خصوص در ساختمان سازی ترمو وود ها را جایگزینی مناسب برای چوب های معمولی می دانند.

از ترمو چوب ها در مصارف مختلفی مانند نما سازی ساختمان ها، تراس، روف گاردن ها، کف سازی و … استفاده می گردد. البته نوع ترمو چوب ها نیز در تعیین نوع کاربری آن ها نقش بسیار موثری دارد. به طور کلی           ترمو چوب ها به دو دسته نرم چوب ها و سخت چوب تقسیم بندی می شوند. که به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

نرم چوب: این نوع ترمو چوب ها از چوب درختان کاج یا صنوبر تولید می شوند. زیرا این درختان همیشه سبز هستند و تغییر فصل تاثیری در آن ها ایجاد نمی کند. این ترموود ها بسیار سبک و ارزان قیمت هستند. به همین دلیل است که کاربرد بسیار فراوانی در نما سازی ساختمان ها دارند. استفاده از ترمو چوب های فنلاندی     مناسب ترین گزینه برای استفاده در نمای ساختمان ها هستند.

سخت چوب: این نوع ترموود ها معمولا قیمت بسیار بالاتری نسبت به نرم چوب ها دارند. از طرفی به دلیل نوع چوب اولیه، وزن آن ها نیز بیشتر می باشد. به همین دلیل است که معمولا از آن ها در کف سازی فضاهای مختلف استفاده می شود.

به طور کلی از کاربردهای کلی ترمو چوب ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • طراحی کفپوش ها
 • روف گاردن
 • نمای ساختمان
 • اجرای پله و نرده
 • استفاده در استخر و سونا
 • ساخت درب و پنجره
 • ساخت آلاچیق
 • طراحی دکوراسیون داخلی
 • استفاده جهت طراحی محوطه ویلا ها
 • طراحی دیوار پوش ها
 • ساخت قرنیز
 • پرگولا و لوور

مزایای استفاده از ترموود و ترمو چوب ها

همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد. ترمو چوب ها برتری های زیادی نسبت به چوب های معمولی دارند. که دلیل این موضوع حرارت استانداری می باشد که متوجه چوب ها می گردد. به همین دلیل است که  ترمو چوب ها از مزایای بسیار زیادی نسبت به چوب های معمولی برخوردار هستند. این مزایا عبارتند از:

 • یکی از استانداردهای هوای فضای داخلی، تامین رطوبت استاندارد در فضا است. استفاده نمودن از ترموود ها می تواند این رطوبت را در حد نیاز حفظ نماید.
 • همچنین با استفاده از این متریال در دکوراسیون فضاهای داخلی، می توان روند تغییرات دما را در حد نرمال ثابت نمود.
 • یکی از بارزترین مزیت های ترمو چوب ها، سبک وزنی آن ها نسبت به متریال های مشابه می باشد.
 • از مهم ترین مزیت های استفاده از ترموچوب ها، سازگاری این متریال با محیط زیست است. زیرا این متریال هنگام تخریب نیز به راحتی در محیط زیست تجزیه می شود.
 • از آنجایی که ترمو چوب ها در ابعاد مشخصی تولید می شوند. سهولت در نحوه نصب و همچنین سرعت بالای اجرا ترمو چوب ها از دیگر مزایای ترمو وود ها می باشد.
 • ترموود ها از مقاومت بسیار بالایی در برابر حشرات، موریانه ها و حتی قارچ و باکتری ها برخوردار هستند.
 • استحکام و مقاومت ترمو چوب ها در برابر تاب برداشتن و تغییر ابعاد از دیگر مزایای این متریال         می باشد.
 • مقاومت بالای این متریال در برابر پوسیدگی موجب می شود تا استفاده از آن در هر شرایط آب و هوایی قابل اجرا باشد.
 • فرایند حرارت دهی موجب می شود تا ترمو چوب ها عایق بسیار خوبی در برابر صدا باشند.
 • ترمو چوب ها نسبت به چوب های معمولی از مقاومت بیشتری در برابر حرارت، رطوبت و برودت دارند.

معایب کلی ترموود ها

معمولا معایب ترموچوب ها نسبت به مزایای آن ها از درصد بسیار کمی برخوردار است. اما باز هم این متریال مانند هر گونه متریال ساختمانی از معایبی برخوردار است که، به شرح زیر می باشند.

 • قیمت نسبتا بالای آن ها نسبت به چوب های معمولی
 • نیاز به تخریب درختان کاج جهت تولید ترمو چوب
 • تاثیر مستقیم روند ترمو کردن چوب در میزان کیفیت آن
دسته‌ها
Uncategorized ترموچوب ترموود

نمای ترموود ساختمان (آپدیت آذر 1399)

خلاصه محتوا:

از آنجایی که امروزه نمای ساختمانها بخش عظیمی از هر شهر و منطقه ای را تشکیل دادند. طراحی نماها دغدغه مهمی در حوزه معماری شده است. از آنجایی که نماهای یک شکل و تکراری میتوانند ظاهر شهر را مصنوعی و به دور از هیجان نشان دهند. نماهای نا هماهنگ میتواند ظاهر نا متعادلی را در شهر ایجاد کند. این محتوا به منظور آشنایی با نمای ترموود ساختمان، نگارش شده است.

از آنجایی که امروزه نمای ساختمان ها بخش عظیمی از هر شهر و منطقه ای را تشکیل داده اند. طراحی نماها دغدغه مهمی در حوزه معماری شده است. از آنجایی که نماهای یک شکل و تکراری می توانند ظاهر شهر را مصنوعی و به دور از هیجان نشان دهند. نماهای نا هماهنگ و به نوعی هر کدام یک رنگ، می تواند ظاهر آشفته و نا متعادلی را در شهر ایجاد کند. بنابراین طراحی نمای ساختمان ها، در حفظ ظاهر هر شهر و زیبایی آن بسیار موثر است. از آنجایی که در نماها از متریال های متنوعی استفاده می گردد. در ادامه قصد داریم شما را با نحوه طراحی نماها و همچنین نمای ترموود ساختمان به طور کامل آشنا نماییم.  

ترموود در نمای ساختمان

استفاده از متریال چوب در نمای ساختمان ها، امروزه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. از طرفی به کار بردن این متریال در هر نمایی می تواند هماهنگی جذابی را ایجاد نماید. چوب  احساس هیجان و زندگی را در ظاهر شهر ایجاد می نماید. از طرفی چوب جزو متریال هایی است که، در تمامی دوران زیبایی و جذابیت خود را حفظ نموده است و هرگز خسته کننده و قدیمی نشده است.

اما از آنجایی که نمای ساختمان ها در برابر عوامل طبیعی و جوی، مانند باد و باران، برف، سرما، نور مستقیم خورشید و … قرار دارند. استفاده از متریالی که در برابر عوامل جوی مقاومت بالایی داشته باشند، بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که چوب در برابر رطوبت و نور خورشید از مقاومت کافی برخوردار نیست. استفاده از   چوب های معمولی در نمای ساختمان، امکان پذیر نیست.

به همین دلیل بهترین انتخاب برای نمای چوبی ساختمان ها، استفاده از ترموود است. ترمو چوب از چوب درخت کاج تهیه می شود. که در دمای بالا حرارت می بیند. که موجب افزایش مقاومت چوب در برابر نور، سرما و رطوبت می شود. ترموود ها را به راحتی می توان رنگ آمیزی نمود. همچنین روند تولید ترموود به گونه ای است که، دوام و استحکام چوب در برابر عوامل جوی و طبیعی به شدت افزایش می یابد.

البته نکته حائز اهمیت در رابطه با ترموود انتخاب شده جهت استفاده در نمای ساختمان، نحوه تولید ترمو چوب است. از جمله عوامل تاثیر گذار در انتخاب ترمو چوب نما می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • چوب اولیه ای که جهت تولید ترموود مورد استفاده قرار می گیرد، در تعیین کیفیت آن بسیار موثر است.
 • میزان حرارت وارد شده به چوب
 • و همچنین روند ترمو شدن چوب بر اساس استانداردها نقش موثری در تعیین کیفیت ترمو چوب نهایی دارند.

مزایای استفاده از ترموود در نمای ساختمان

 • از جمله مزیت های استفاده از ترموود در نمای ساختمان ها، سبکی و ماندگاری ترمو چوب ها در شرایط آب و هوایی مختلف است.
 • همچنین ترمو چوب ها نقش بسیار زیادی در زیبا سازی نمای ساختمان ها دارند.
 • تولید ترموچوب ها با ابعاد ثابت و مشخص از دیگر ویژگی های ترمو چوب نما می باشد.
 • طبیعی بودن ظاهر چوب می تواند موجب منحصر به فرد شدن نمای ساختمان شود.
 • ترمو چوب ها قابلیت رنگ آمیزی با استفاده از رنگ های مخصوص چوب دارند. که مقاومت آن ها را در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید افزایش می دهد.
 • فرایند ترمو شدن این چوب ها، موجب از بین رفتن قارچ، ویروس و میکروب های موجود در چوب      می شود.
 • همچنین از بین رفتن رطوبت ترموود ها هنگام حرارت دیدن، از نفوذ حشرات و موریانه درون چوب نما جلوگیری می نماید.
 • ترمو چوب ها مقاومت بسیار بالایی در شرایط آب و هوایی مختلف دارند.
 • همچنین به راحتی می توان این چوب ها را جا به جا نمود و یا روی نما نصب کرد.
 • به دلیل حرارت دیدن ترمو چوب ها، امکان برش های منحنی ترموچوب ها بدون ایجاد ترک روی    چوب ها وجود دارد.
 • از آنجایی که در ساختمان های چندین طبقه و گسترده، سبک سازی نما به دلیل کاهش وزن ساختمان، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از ترمو چوب ها می تواند بهترین روش برای کاهش قابل توجه وزن ساختمان ها و همچنین سبک سازی نمای ساختمان ها باشد.

اصول استفاده از ترموود در نمای ساختمان

ترموود های تولید شده از درخت های کاج با برگ های سوزنی (روسی)، به دلیل سبک وزنی که دارند برای استفاده در نمای ساختمان مناسب تر از دیگر ترمو چوب ها هستند. از طرفی مدت و میزان حرارت دهی این چوب ها نیز در انتخاب آن ها بسیار موثر است. همچنین مقاومت کم ترمو چوب ها در برابر اشعه UV خورشید از جمله ضعف های ترموود ها می باشد.

اما برای از بین بردن این ضعف، کافی است تا از رنگ های مخصوص ترمو چوب ها استفاده نمود. این رنگ ها مقاومت ترمو چوب را در برابر اشعه UV به شدت افزایش می دهد. معمولا ترمو چوب هایی که در نما استفاده   می شوند. پس از مدتی به دلیل برخورد همین اشعه ها، دچار تغییر رنگ می شوند. که با رنگ آمیزی مجدد،    می توان مقاومت اولیه ترموود ها را بازگرداند. پوشش های های توصیه شده جهت مقاوم نمودن ترمو چوب ها در برابر اشعه UV، واکس با پایه آبی، لاک الکل و رنگ یا روغن می باشد.

رعایت استانداردهای استفاده از ترمو چوب از دیگر اصول نما سازی است که باید به آن کاملا توجه نمود. از جمله استانداردها می توان به نحوه برش چوب، نحوه پیچ کردن آنها، فاصله میان پیچ ها، چوب انتخاب شده جهت    زیر سازی، جنس پیچ و همچنین فاصله میان پیچ با اولین الوار اشاره نمود.

نحوه نصب ترموود های نما، به مواردی همچون ضخامت پروفیل های مورد استفاده، برند انتخابی ترمو چوب و تراکم ترمو چوب ها بستگی دارد. استفاده نمودن از درز بند های مناسب (فلاشینگ) که معمولا فلزی هستند، میان ترمو چوب و پروفیل های بام و همچنین در و پنجره های نما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نکته: توجه نمودن به درز بندی در نماهایی که با استفاده از ترمو چوب طراحی شده اند، می تواند علاوه بر افزایش کیفیت کار، میزان مقاومت و طول عمر ترمو چوب ها و همچنین نمای ساختمان را افزایش دهد.

دسته‌ها
ترموچوب ترموود

روف گاردن چیست و کاربرد ترموود در آن (آپدیت آذر 1399)

خلاصه محتوا:

ترموود با توجه به میزان دمایی که متوجه چوب می شود، در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. البته که ترموود در فضاهای داخلی و خارجی کاربرد دارد. اما طبیعتا استفاده از آن در فضاهای خارجی از جذابیت بسیار ویژه ای برخوردار است. این محتوا به منظور آشنایی با روف گاردن و کاربرد ترموود در آن، نگارش شده است.

ترموود با توجه به میزان دمایی که متوجه چوب می شود، در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. البته که ترموود در فضاهای داخلی و خارجی کاربرد دارد. اما طبیعتا استفاده از آن در فضاهای خارجی از جذابیت بسیار ویژه ای برخوردار است. از جمله کاربردهای آن در فضاهای خارجی می توان به استفاده در نمای ساختمان ( در، پنجره، نرده و …) اشاره نمود. اما یکی از جذاب ترین کاربردهای ترموود می توان به استفاده از آن در     روف گاردن ها اشاره داشت. در ادامه شما را با تعریف روف گاردن و همچنین کاربرد ترموود در آن، بیشتر آشنا خواهیم نمود.

روف گاردن چیست؟

قطعا تمامی افرادی که در حوزه معماری و دکوراسیون دارای تخصص و مهارت هستند. یا افرادی که به دکوراسیون علاقه مند هستند و مطالب آن را دنبال می کنند، واژه روف گاردن را به وفور شنیده اند. روف گاردن یا همان بام سبز نوعی باغچه است که در پشت بام خانه ها ایجاد می شود. شما می توانید با استفاده نمودن از چند گلدان طبیعی و یا اجرای یک فضای سبز گسترده، پشت بام خانه خود را به روف گاردن تبدیل نمایید.

معمولا با توجه به ویژگی های معماری خانه، نحوه و قدرت لوله کشی، عایق بندی، راه آب و … میزان طبیعی بودن و یا مصنوعی بودن فضای سبز تعیین می گردد. معمولا در بیشتر روف گاردن ها هر چقدر که مقاومت بنا و عایق بندی آن، استاندارد و اصولی باشد. از چمن های مصنوعی استفاده می گردد. دلیل این انتخاب رسیدگی راحت تر به چمن های مصنوعی نسبت به چمن های طبیعی است. از آنجایی که چمن مصنوعی نیازی به آبیاری و یا هرس کردن ندارد. به همین دلیل است که مناسب ترین انتخاب برای روف گاردن ها می باشد.

به طور کلی در اجرا نمودن روف گاردن ها دو متریال جذاب و دائمی وجود دارد. که این دو شامل گیاهان و چوب می باشند. جذابیت، هماهنگی و زیبایی میان سبزی گیاهان و متریال چوب برای هیچ کسی پوشیده نیست. بنابراین اگر می خواهید روف گاردن جذابی داشته باشید. که در طولانی مدت نیز از آن خسته نشوید. می توانید از این ترکیب بهره ببرید.

برای اجرای بام سبز در خانه خود، باید به مواردی توجه نمایید. که از ابتدایی ترین آنها می توان به زیرسازی روف گاردن اشاره نمود. عایق بندی درست و زیرسازی از اولین قدم هایی است که برای اجرای فضای سبز در پشت بام خانه باید به آن توجه نمود. زیرا در صورت ضعف زیر سازی عمر مفید این فضای سبز به شدت کاهش می یابد. از طرفی می تواند به ساختمان آسیب های جدی مانند نفوذ نم به درون دیوارها وارد نماید.

این زیر سازی شامل عایق بندی استاندارد و اصولی پشت بام و تعبیه خروجی آب از بام می شود. پس از         زیر سازی می توانید با توجه به وزن ساختمان و وزن روف گاردن از گیاهان متنوعی استفاده نمایید. توجه به وزن نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور مثال اگر وزن ساختمان به خودی خود زیاد باشد. شما نمی توانید از درختان سنگین و بزرگ در روف گاردن استفاده نمایید. به طور کلی بهترین انتخاب برای بام های سبز، استفاده از درختچه ها می باشد.

از آنجایی که امروزه ساختمان های بلند مرتبه موجب کاهش فضاهای سبز و لذت بردن از طبیعت شده اند. از طرفی زندگی های ماشینی این اجازه را نمی دهد تا افراد هر روز برای لذت بردن از طبیعت مسیر طولانی را طی نمایند. اجرای روف گاردن ها امروزه از محبوبیت و استقبال بسیار زیادی برخوردار شده است. این بام های سبز موجب می شود تا افراد هر زمان که می خواهند، بدون نیاز به طی کردن مسیرهای طولانی، بتوانند از حضور در فضای سبز لذت ببرند. ترکیب ترموود و گیاهان می تواند در ریکاوری نمودن روحیه و انرژی انسان ها بسیار موثر واقع شود. بنابراین ساخت روف گاردن ها با استفاده نمودن از این متریال ها، تاثیر مستقیمی در زندگی افراد خواهد گذاشت.

کاربرد ترموود در روف گاردن

از آنجایی که هدف از اجرایی نمودن روف گاردن ها، ایجاد محیطی سبز برای حفظ روحیه و سلامت جسمی افراد، توجه نمودن به طبیعت و در عین حال اقتصادی بودن هزینه های اجرای آن نسبت به ارزشمندی آن است. استفاده از متریال های مقرون به صرفه و در عین حال ایده آل، از مهم ترین انتخاب های این بام های سبز      می باشد.  ترموود نوعی از متریال چوب است که، در اجرای روف گاردن ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در مناطق گرم معمولا از ترموود برای اجرای لوور در پشت بام های سبز استفاده می شود. لوور در فرانسوی به معنای سایه بان می باشد. استفاده از ترموود به عنوان سایه بان می تواند نور مستقیم خورشید را بشکند. از آنجایی که نور بیش از اندازه و مستقیم می تواند علاوه بر آزار دهنده بودن برای افراد، موجب پژمردگی و آسیب دیدن گیاهان نیز شود. بنابراین ایجاد سایبان در روف گاردن های مناطق گرم بسیار ضروری می باشد.

به دلیل ویژگی های ترموود، معمولا در ایران برای ساخت لوور ها از این متریال استفاده می گردد. پس از نصب لوور ها نیز آن ها را رنگ آمیزی می نمایند. از دیگر کاربردهای چوب ترمو در روف گاردن ها می توان به ساخت پرگولا اشاره نمود. پرگولا نوعی سازه چوبی است که مانند آلاچیق اجرایی می شود. اما نمی تواند از ورود آب باران و تابش نور جلوگیری نماید. به همین دلیل پس از اجرا پوششی روی آن قرار خواهد گرفت.

اجرای کفپوش های روف گاردن، از دیگر مصارف ترموود ها در اجرای پشت بام سبز می باشد. اجرای       کفپوش های چوبی در پشت بام های سبز می تواند جذابیت بسیار زیادی داشته باشد. البته با توجه به مساحت روف گاردن می توان از ترکیب ترموود و چمن استفاده نمود. معمولا برای حفظ زیبایی و مدیریت نمودن      هزینه های اجرای پشت بام های سبز، تمامی کفپوش ها را چمن در نظر گرفته و مسیر های حرکتی را با استفاده نمودن از چوب ترموود مشخص می نمایند. ایجاد بستر حرکتی علاوه بر ملموس نمودن فضای روف گاردن      می تواند در کاهش هزینه های ساخت روف گاردن نیز موثر باشد.

دسته‌ها
Uncategorized ترموچوب ترموود

استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی(آذر ۱۳۹۹)

ترموود چوب به عنوان یکی از مواردی که می تواند به تنهایی در دکوراسیون های ایرانی بدون چیدمان موجب ایجاد یک فضای منحصر به فرد شده و تاثیر شایان به ذکری بر روی فضای محیط ایجاد کند. در همین راستا بیشتر از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی استفاده می شود.

چرا از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی استفاده می شود:

 ترمووود چوب به عنوان یکی از مواردی که می تواند به تنهایی در دکوراسیون های ایرانی بدون چیدمان موجب ایجاد یک فضای منحصر به فرد شده و تاثیر شایان به ذکری بر روی فضای محیط ایجاد کند. در همین راستا بیشتر از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی استفاده می شود. از دیگر مواردی که در استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی کاربرد دارد ترکیب آن با مصالح صنعتی است و همین طور قیمت مناسب آن هم در این مورد تاثیرگذار بوده و هم به دلیل جلوه ی زیبایی که به محیط می بخشد انتخاب اکثر مهندسان طراحی داخلی برای استفاده از این ترموود چوب در دکوراسیون داخلی  می باشد.

 استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی و حتی دکوراسیون های خارجی ساختمان ها به دلیل این که موجب جلوه و ظاهری منحصر به فرد شده از مقاومت و دوام بالاتری نیز برخوردار است و در مقابل انواع شرایط جوی مانند نور خورشید و گرما و سرما و برف و باران مستحکم می باشد مورد توجه اکثر طراحان داخلی قرار گرفته است.  به دلیل این که چوب های ترموود در طول فرایند ترموود از کیفیت بالاتری برخوردار می شوند همین امر موجب می شود که استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی بیشتر از قبل رواج پیدا کرده و به علت ویژگی هایی که این چوب دارد در قسمت های متفاوتی می توان استفاده کرد مانند کف ساختمان ها و یا سقف و دیوار و آشپزخانه و …

کاربردهای استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی

استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی موجب ایجاد یک نما و ویوی مدرن و شیک می شود و الهام گرفته از طبیعت است و همین امر سبب گرم شدن فضای اطراف می شود. چوب های ترموود که پروسه ی ترموود موجب بهبود یافتن کیفیت آن ها شده است در صورت استفاده از آن ها در فضاهای داخلی حس طبیعت را در داخل ساختمان ها ایجاد می کند و جلوه ی فوق العاده قشنگی به اطراف می دهد. از این چوب ها می توان در همه ی بخش های خانه و حتی بیرون از آن به عنوان نما و یا کفپوش ها و حتی در کنار استخر ها و آلاچیق ها استفاده کرد. به عنوان مثال با تهیه ی یک میز غذاخوری از جنس ترموود به همراه کفپوش ها و کنسول کناری آن می توان یک فضای خیلی زیبا و دلنواز را به عنوان یک دکوراسیون چوبی ایجاد کرد. این نوع دکوراسیون علاوه بر این که موجب زیباتر دیده شدن فضا می شود در مقابل استفاده از متریال های صنعتی از نظر زیست پذیر بودنش در مراتب خیلی بالاتری قرار می گیرد.   

در پروسه ی ترموود کردن این چوب ها به هیچ عنوان از مواد شیمیایی استفاده نمی شود برای همین علت چوب های ترموود کاملا طبیعی بوده و سازگار با طبیعت است همین امر موجب می شود که استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی بیشتر شده چون برای فضاهای منزل بسیار مناسب بوده مخصوصا برای افرادی که کودکان کوچک داشته و یا بسیار حساس هستند. این چوب ها در مقایسه با بقیه ی چوب ها پنجاه درصد رطوبت کمتری داشته و دچار کپک زدگی نمی شود و به عنوان لانه ای مناسب برای کرم ها و حشرات قرار نمی گیرد. چوب های ترموود دارای استحکام بسیار بالایی بوده و برای همین علت در صورت استفاده تا سالیان سال تغییر شکل نداده و خراب نمی شود. حتی تغییر شکل و اندازه هم نمی دهد. مهندس های طراحی داخلی برای استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی به صورت ترکیبی و تلفیقی با مصالح صنعتی در کفپوش ها و قسمتی از دیوارهای خانه استفاده می کنند. همین طور از چوب های ترموود در میزهای عسلی و میز جلو مبلی و کفپوش های داخلی و پارتیشن های جدا کننده و فضاهای سونا و فضاسازی داخلی تراس و روف گاردن و فلاور باکس ها می توان استفاده کرد.

دلایل استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی:

از دلایل استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون های داخلی در فضای آپارتمان ها این است که این چوب ها موقع راه رفتن با کفش های پاشنه دار صدای خیلی کمی منتشر کرده و این مورد به عنوان یکی از خواص فوق العاده ی این چوب ها به حساب آماده و به عنوان عایق صدا علاوه بر زیبایی که به محیط می دهد در بافت ساختمان ها  استفاده می شود. یکی دیگر از دلیل های استفاده از چوب ترموود در دکوراسیون داخلی این است که حس راه رفتن روی چوب برای پاها بسیار فوق العاده و دلچسب می باشد به خصوص اگر از متد های گرمایش از کف در خانه ها استفاده شود موجب دوچندان شدن این حس می گردد.  از این چوب ها می توان به عنوان یکی از ایده های مناسب برای ساختن راه پله های چوبی نیز استفاده کرد. راه پله های چوبی سالیان دراز است که در محیط های شیک و مجلل استفاده می شود و طرفداران زیادی که عاشق دیده شدن هستند را دارد.

 علاوه بر این موضوع استفاده از ترموود چوب در دکوراسیون ها به صورت دیوارهای عمودی و افقی موجب کوچک و بزرگ به نظر رسیدن فضا می شود و حس طبیعت را به محیط داخلی الهام می دهد. از چوب های ترموود در ساخت کابینت ها نیز استفاده می شود و به دلیل عدم جذب رطوبت و عدم تغییر شکل به راحتی می توان در آشپزخانه ها استفاده کرد و به علت فرایند ترمودی که بر روی این چوب ها انجام می شود چوب های ترموود نمی تواند به عنوان مکانی مناسب برای لانه ی حشرات و کپک ها باشد. و به دلیل استحکامی که دارد از طول عمر بالاتری برخوردار است. چوب های ترموود به دلیل خاصیت هایی که دارد مانند مقاومت بالای آن و چگالی خیلی بالایی که دارد و از رسانای کمتری برخوردار است در پروژه های دکوراسیون داخلی مثل روکش فلزی داخلی و سونا و مبلمان و کفپوش های داخلی و در دکوراسیون های خارجی ساختمان مانند روکش های داخلی و تیغه ها و چارچوب های پنجره و کفپوش ها استفاده می شود.

https://thermochub.com/wp-content/uploads/2020/11/IMG_0101.mp4

دسته‌ها
ترموچوب ترموود

تشخیص ترموود اصل از تقلبی (آپدیت آذر ۱۳۹۹)

اگر در مورد چوب ترمو کاملا آشنایی ندارید پیشنهاد میکنم قبل از خواندن این مقاله مطالب قبلی ما در مورد ترموود چیست و همه چیز در مورد ترموود و البته مزایا و معایب ترموود را مطالعه کنید

https://thermochub.com/wp-content/uploads/2020/11/VID-20200927-WA0004-1.mp4
خلاصه محتوا:

امروزه به دلیل افزایش تقاضای مصرف کننده ها برای استفاده از  چوب های ترموود موجب شده که برخی افراد سودجو با در نظر گرفتن عدم اطلاع مشتری اقدام به جایگزینی ترموود تقلبی با هزینه ی ترموود اصل کند. و به دلیل این که مردم به سمت استفاده از محصول های طبیعی روی آورده اند موجب شده فروشنده های ترمووود زیادی در کل ایران فعالیت داشته باشد. همچنین مجدد پیشنهاد میکنم مقاله ای که قبلا در مورد تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی نوشته ایم را نیز بررسی کنید چرا که میتواند بسیار مرتبط با این مقاله باشد

بررسی ترموود اصل

امروزه به دلیل افزایش تقاضای مصرف کننده ها برای استفاده از  چوب های ترموود موجب شده که برخی افراد سودجو با در نظر گرفتن عدم اطلاع مشتری اقدام به جایگزینی ترموود تقلبی با هزینه ی ترموود اصل کند. و به دلیل این که مردم به سمت استفاده از محصول های طبیعی روی آورده اند موجب شده فروشنده های ترمووود زیادی در کل ایران فعالیت داشته باشد. چون ترموود تقلبی با توجه به ترموود اصل از کیفیت خیلی پایین تری برخوردار است  موجب سلب اعتماد مردم برای استفاده از کیفیت چوب های ترموود می شود. از آن جایی که چوب ترموود اصل تنها محصول کشور فنلاند می باشد و در صورت عدم شناخت کافی از این محصول ممکن است چوب های ترمو شده توسط کشورهای دیگر حتی ایران را نیز با قیمت های چوب ترمو شده در کشور فنلاند را فروشنده های سودجو برای شما بفروشند. به همین علت در صورت شناخت راه های تشخیص ترموود اصل از ترموود های تقلبی دیگر طعمه ی دام افراد سودجو نمی شوید.

 برای تولید چوب های ترمووود اصل از این چوب ها استفاده می شود که به شرح زیر است:

 1. چوب ترمو پاین یولکا که بعد از انجام فرایند ترموود دارای گره های سکه ای می شود.
 2. چوب ترمو پاین ساسنا که بعد از انجام پروسه ی ترموود از گره های پروانه ای برخوردار می شود.
 3. چوب های ترمو اش
 4. چوب های ترمو لارج

راه حل های موجود برای تشخیص ترموود اصل از تقلبی به چه صورت است:

 در این مبحث برای شما چند راه حل ساده برای این تشخیص معرفی می کنیم که به صورت زیر است:

 1. اولین راه برای تشخیص ترموود اصل از تقلبی در این است که ترموود اصل کشور فنلاند دارای گواهی ترخیص گمرکی و یا نامه ی نمایندگی می باشد.
 2. ترموود اصل کشور فنلاند گواهی انجام پروسه ی ترموود را باید داشته باشد که باید فروشنده به مشتریان خود ارائه دهد.
 3. یکی دیگر از راه های شناسایی چوب ترموود اصل از ترموود تقلبی در شکل ظاهری آن است چون چوب ترموود ساخت کشور فنلاند در داخل نقش چوب از گره های پروانه ای شکل برخوردار است. چون درخت های کاج و زبان گنجشکی که در مناطق اروپایی رشد می کند دارای گره های پروانه ای شکل به صورت منظم هستند. بنابراین در غیر این صورت این چوب ها ترموود اصل نبوده و ترمو شده از چوب های روس هستند.
 4. از دیگر روش های شناسایی ظاهری چوب های ترمووود اصل از چوب های ترمووود تقلبی در رگه های فشرده ی آن است, چوب هایی که از مغز درخت ها برش می خورند از کیفیت خیلی بالاتری به هنگام ترمو شدن برخوردار می شوند. این مورد را می توان با بررسی کردن ابتدا و انتهای الوارها مشاهده نمود. به دلیل این که چوب هایی که از مغز درخت ها برش می خورند از رگه های فشرده تری برخوردار می شوند و دارای گره های پروانه ای می باشد که به خطوط میانی وصل می شوند و به صورت پیوسته هستند.  
 5. هر اندازه که رگه های موجود در روی چوب به صورت باز باشد به معنای این است که فاصله ی زیادتری نسبت به مغز چوب داشته و در نتیجه از کیفیت پایین تری برخوردار می شود.
 6. چوب هایی که دارای ترک بوده و یا شکستگی داشتند از کیفیت خیلی کمی برخوردار هستند بنابراین چوب های اصل ترموود در سطح خود هیچ کدام از این موارد را نداشته و بر روی آن ها اصلا آثاری از لکه های سیاه و سوختگی نمی باشد.
 7. تشخیص چوب ترموود اصل از چوب ترموود تقلبی را می توان از روی  سطح چوب که به صورت صاف و صیقل خورده باشد, با کشیدن دست بر روی آن  دانست.
 8. چوب های ترمووود اصل دارای رنگ خام قهوه ای پر رنگ است به دلیل این که فرایند ترمو در کوره های 220 درجه ی سانتی گراد انجام می پذیرد. بنابراین چوب های رنگ روشن ترموود به دلیل نقص در انجام پروسه ی ترموود چوب های خام است. در همین راستا لازم به ذکر است که منظور از رنگ ترموود در رنگ های خام این چوب بدون افزودن رنگ می باشد.

تفاوت چوب های ترموود اصل با ترموود تقلبی در چیست:

در صورت خرید چوب های ترموود تقلبی می تواند این چوب ها دچار برخی مشکلات شود که برای شما به بررسی کوتاهی از این مشکلات می پردازیم, چوب های ترمووود تقلبی در طول خود با گذشت مدت زمان ناچیزی شروع به ترک خوردن می کند و در فصل های متفاوت از سال در طول خود دچار برخی تغییر سایزها می شود. چوب های ترموود تقلبی موجب جذب رطوبت شده و دارای وزن چگالی بیشتری نسبت به چوب های ترمووود اصل داشته و در صورت قرار گرفتن در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت شروع به تغییر رنگ کرده و کم کم خاکستری می شود و همین طور پوسته پوسته می شود.

چوب های ترموود اصل دارای برخی مشخصه هایی هستند که موجب متمایز شدن آن ها از چوب های ترموود تقلبی می شود. راه حل ها و روش های شناسایی آن ها را در بالا برای شما ذکر کردیم و هم اکنون به بررسی مشخصات آن ها می پردازیم. چوب های ترموود اصل دارای شکل ظاهری با رنگی یک دست بوده که دارای گره های پروانه ای شکل بر روی آن است و همین طور چوب های ترموود اصل  از چگالی وزنی خیلی کمی نسبت به چوب های ترموود تقلبی برخوردار می باشد. این چوب ها که به صورت اصل بوده و برخلاف چوب های تقلبی که فرایند عمل آوری آن به صورت ناقص می شود و یا چوب های ترمو شده به صورت مرغوب نمی باشند در مقابل رطوبت و آب بسیار مقاوم بوده و به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی دهد. در چوب های اصل زبان گنجشک و یا کاج های رشد شده در قاره ی اروپا فرایند ترمو کردن بر روی تمامی برش های چوب به صورت یک دست بوده و رنگ آن به صورت یکنواخت می باشد. این چوب ها بعد از گذشت مدت زمان طولانی نیز هیچگونه ترک خوردگی نخواهند داشت.

دسته‌ها
ترموچوب ترموود

تفاوت ترموودهای ساخت ایران و فنلاند ( آذر1399)

در مقالات قبلی تلاش کردیم شما را با این که ترموود چیست و مزایا و معایب ترموود آشنا کنیم همچنین در مورد چوب اش که نوعی دیگر از ترموود است صحبت کردیم حال در این مقاله میخواهیم شما را با تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی آشنا کنیم

https://thermochub.com/wp-content/uploads/2020/11/VID-20200927-WA0004.mp4

خلاصه محتوا:

کشور فنلاند بعد از کلی مطالعات و انجام تحقیقات زیاد در حوزه های جنگل داری و کسب دانش کافی در مورد موقعیت های جغرافیایی توانست با ایجاد جنگل های مصنوعی و توسعه بخشیدن به رشد و پرورش درخت های زبان گنجشک و کاج برای صنعت ترموود در رده ی اول تولید کننده های چوب ترمووود در سطح جهان باشد.

چوب های ترمووود:

همان گونه که می دانیم چوب های ترموود محصول کشور فنلاند بوده که بعد از گذشت سال ها و انجام بررسی های زیاد و مطالعات و تحقیقات فراوان در این زمینه کشورهای دیگر مانند آلمان و هلند و فرانسه توانستند اقدام به تولید این چوب ها نمایند. کشور فنلاند بعد از کلی مطالعات و انجام تحقیقات زیاد در حوزه های جنگل داری و کسب دانش کافی در مورد موقعیت های جغرافیایی توانست با ایجاد جنگل های مصنوعی و توسعه بخشیدن به رشد و پرورش درخت های زبان گنجشک و کاج برای صنعت ترموود در رده ی اول تولید کننده های چوب ترمووود در سطح جهان باشد. ولی به همت محققان زیاد و بررسی ها و انجام مطالعات فراوان کشور ایران نیز توانست اقدام به تولید این چوب ها نماید. مواردی همچون کاربرد های زیاد آن در انواع صنایع و همین طور جلوه ی زیبایی که دارد موجب شد که محققان سعی در انجام فرایند ترموود در سطح کشور ایران کند.

ولی به علت این که موقعیت های جغرافیایی و شرایط آب و هوایی جنگل های ایران به عنوان محلی مناسب برای رشد این درختان نبوده برای همین علت با وارد کردن مواد خام اولیه و یا چوب های خام برای انجام فرایند و پروسه ی ترموود از خارج کشور اقدام به این کار می کند. این موضوع در مورد کیفیت چوب های ترموود لازم به ذکر است که بعضی اوقات ممکن است به دلیل عدم استفاده از مواد خام و اولیه ی مناسب و یا نقص در پروسه ی ترمووود, نتیجه ی به دست آمده از این عملیات از کیفیت بالایی نسبت به کیفیت چوب های فنلاندی برخوردار باشد. ولی خوب برخی از افرادی که همیشه برای خرید به دنبال گزینه هایی با قیمت پایین هستند می تواند بهترین مورد باشد چون قیمت چوب های ترموود ایرانی به نسبت چوب های ترمووود فنلاندی بسیار پایین می باشد.

بررسی تفاوت های چوب های ترمووود ایرانی با ترموود فنلاندی در چیست:

 1. کیفیت و دوام چوب های ترموود: از مزایای  چوب های ترموود در مقاومت این چوب ها در مقابل شرایط جوی مانند باران و برف و نور خورشید است به این صورت که این چوب ها به هیچ عنوان رطوبت را جذب نکرده و ابعاد آن کاملا ثابت می باشد و در مقایسه با سایر چوب ها از وزن کمتری برخوردار است و در برابر نفوذ حشرات بسیار مستحکم می باشد  که همه ی این مزیت ها می تواند در انتخاب نوع ترمووود چوب تغییر کند و این تغییر به علت استفاده از مواد اولیه ی ابتدایی است و همچنین استاندارد بودن انجام فرایند ترموود نیز می تواند در کیفیت و دوام چوب تاثیر فراوانی بگذارد.

۲. مواد اولیه ی چوب های ترموود : انتخاب مواد اولیه ی چوب های ترمووود می تواند در کیفیت آن تاثیر زیادی داشته باشد و همان گونه که مستحضر هستید بهترین درختان برای چوب های ترموود در شمال کشور فنلاند رشد می کند و به همین دلیل ترمووود های که از این چوب ها تولید می شوند بسیار با کیفیت تر در مقایسه با بقیه ی ترموود های تولید شده از سایر چوب ها هستند. از آن جایی که ترمووود های ایرانی از قبلا با استفاده از چوب های درختان کاج روسی تولید می شدند ولی به علت این که کاج های روسی از کیفیت پایین تری برای انجام پروسه ی ترموود نسبت به کاج های فنلاندی بودند همین موضوع باعث شد تا تولید کننده های ایرانی از کشور فنلاند اقدام به خریداری چوب های کاج نمایند.

بررسی سایر تفاوت های چوب های ترموود ایرانی با فنلاندی:

 1. تکنولوژی اعمال پروسه ی ترموود: از دیگر مواردی که می تواند در کیفیت چوب های ترمووود تاثیر بگذارد انجام و اجرای درست و استاندارد پروسه ی فرآوری ترموود می باشد. به دلیل این که در اثر اجرای غیر استاندارد این پروسه در روی با کیفیت ترین چوب ها نیز می تواند منجر به تولید چوب های ترمووود ضعیف و بی کیفیت گردد. از جمله مواردی که می تواند استاندارد اجرای فرایند فراوری ترمووود را تحت تاثیر بگذارد در روند افزایش و کاهش دما و کنترل رطوبت در مدت زمان انجام این پروسه و میزان حرارت و یکنواختی حرارت و مدت زمان حرارت دادن در داخل کوره و…. می باشد. برخی آزمایشگاه هایی برای کنترل استاندارد  و تعیین کیفیت چوب های ترموود وجود دارد که  با انجام آزمایش های بسیار پیچیده و دقیق می توانند انجام استانداردهای پروسه ی ترموود را کنترل نمایند. مرکزهای اصلی این آزمایشگاه ها در کشورهای فنلاند و آلمان و سوئد و استونی  موجود می باشد برای همین علت است که چوب های تولید شده در این کشورها از استانداردهای لازم برخوردار بوده و به راحتی می تواند در تمامی دکوراسیون های داخلی و نما ها استفاده نمود در صورتی که چوب ترموود های ساخت ایران که به وسیله ی تولید کننده های نامعتبر ساخته می شود به علت این که استاندارد های کافی را برای انجام فرایند فراوری ترموود نداشته از کیفیت پایین تری برخوردار بوده و در صورت استفاده از آن ها در محیط های بیرون می تواند بعد مدت زمان کوتاهی خراب شود. 
 2. شکل ظاهری چوب های ترموود: چوب های ترموود فنلاندی به رنگ تیره بوده و به همین دلیل در اکثر شرایط آب و هوایی پایدار می باشد ولی ترمووود های ایرانی به علت حرارت دهی کم در کوره ها به رنگ روشن تر هستند. همین طور در صورت مقایسه ی تفاوت ترموودهای ایرانی و فنلاندی در شکل ظاهری آن ها مانند کیفیت پرداخت و صاف و صیقلی بودن کناره های این چوب ها هستند که ترموودهای ایرانی  در این موارد ضعیف می باشد.
 3. قیمت نهایی چوب های ترموود: به دلیل کیفیت بالای ترمووود فنلاندی که موجب می شود از طول عمر زیادی داشته باشد به طبع از قیمت بالاتری نسبت به ترموود ایرانی که از کیفیت های پایین تری در مقایسه با ترمووود فنلاندی تولید می شوند برخوردار شود, به دلیل این که چوب های ترموود ایرانی از چوب های کیفیت پایین روسی تولید می شوند و در مقایسه با درخت های جنگلی فنلاندی دارای مقاومت کمتری هستند.
خروج از نسخه موبایل