دسته‌ها
ترموود ترمووود

ترموود ایرانی در قیاس با ترموود فنلاندی (آپدیت 1400)

ترموودها از جمله متریال های پرکاربرد و جذاب در طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها هستند. که از مزایای بسیار زیادی برخوردار می باشند. از آنجایی که ترموود ها در کشورهای مختلفی مانند فنلاند، ایران، روسیه و … تولید می شود. انتخاب بهترین آن ها کمی مشکل است. بهترین ترموود تولید شده ترموود فنلاندی است. اما از آنجایی که این ترمو چوب ها وارداتی هستند. از قیمت بالاتری نسبت به دیگر ترمو چوب ها برخوردار می باشند. به همین دلیل مناسب ترین ترمو چوب از نظر قیمت ترموود ایرانی است. که ساخت کشور خودمان است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تفاوت ترموود ایرانی و ترموود فنلاندی، بیشتر آشنا کنیم.

تفاوت کیفیت و دوام چوب ترموود ایرانی و ترمو چوب فنلاندی

به طور کلی چوب های ترمو، چوب های حرارت دیده ای هستند که در روند ترمو کردن آن ها از مواد شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نمی شود. به همین دلیل از مقاومت بسیار بالایی نسبت به چوب های طبیعی برخوردار        می باشند. در این فرایند رطوبت موجود در چوب ها به حداقل و یا صفر می رسد. بنابراین از مقاومت بسیار مناسبی در برابر رطوبت و نفوذ حشرات برخوردار خواهند بود. طبیعتا ترموود های ایرانی و یا فنلاندی معمولا از چوب درختان کاج تهیه می شوند. اما از آنجایی که درختان کاج در جنگل های انبوه فنلاند بسیار بیشتر از درختان کاج در ایران است. انتخاب مناسب ترین چوب اولیه راحت تر انجام می شود. بنابراین به راحتی می توان مقاوم ترین و با کیفیت ترین چوب را برای تولید ترمو چوب مورد استفاده قرار داد. اما در ایران به دلیل محدود بودن درختان کاج، این امکان وجود ندارد. از طرفی چوب اولیه مورد استفاده نقش بسیار موثری در کیفیت و دوام نهایی ترمو چوب ها دارد. بنابراین ترمو چوب های فنلاندی معمولا از مقاومت و کیفیت بالاتری برخوردار  می باشند.

از طرفی چوب درختان کاج فنلاند دارای بافت و گره های منظمی روی چوب هستند. که می تواند به طور مستقیم روی کیفیت ترموود تاثیر بگذارد. در ایران در ابتدا چوب اولیه از روسیه وارد می شد. سپس با استفاده از چوب های روسی و فرایند ترمو شدن چوب در ایران، ترمو چوب های ایرانی را تولید می کردند. اما کیفیت نسبتا پایین چوب های روسی نسبت به چوب های فنلاندی، موجب تولید ترموچوب های بی کیفیت شد. به همین دلیل تولیدکنندگان ترمو چوب در ایران، به اجبار چوب اولیه جهت ساخت ترمو چوب ها را از فنلاند وارد می کردند. اما آسیب هایی که در طول واردات به بافت های چوب وارد می شد، مانند ترک خوردگی بافت ها موجب شد تا کیفیت و مقاومت ترمو چوب های نهایی تحت الشعاع این آسیب ها قرار بگیرد. به همین دلیل نمی شد که این ترمو چوب ها را در طراحی نمای بیرون ساختمان و یا بسیاری از کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار داد. به همین دلیل بهترین ترموود برای استفاده در محوطه سازی، طراحی نمای ساختمان و فضاهای بیرونی، ترمو چوب های فنلاندی هستند. بنابراین بهتر است از ترمو چوب های ایرانی برای طراحی فضاهای داخلی استفاده شود.

از طرفی روند ترمو کردن چوب ها، فرایند بسیار پیچیده و اصولی است. عوامل متنوعی وجود دارد که می تواند به طور مستقیم کیفیت ترمو چوب ها را تحت تاثیر قرار دهد. از انواع این عوامل می توان به یکنواختی حرارت، نحوه افزایش و کاهش حرارت، نظافت محیط، شرایط فاقد اکسیژن و … اشاره نمود. به همین دلیل در صورتی که استانداردها در این فرایند به طور کامل رعایت نشوند، کیفیت ترمو چوب های نهایی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. تنها برخی از کشورها وجود دارند که، آزمایشگاه های مجهز در آنجا، این روند را به صورت کاملا استاندارد و اصولی مورد استفاده قرار می دهند. که از آن ها می توان به فنلاند، سوئد، آلمان و استونی اشاره نمود. به همین دلیل شرکت های تولید کننده ترمو چوب در ایران که دارای گواهی انجمن بین المللی ترموود فنلاندی می باشند. به طور کامل این فرایند استاندارد را رعایت می نمایند.

تفاوت ظاهری ترموود های ایرانی و ترمو چوب های فنلاندی

معمولا ترمو چوب های ایرانی و ترموود های فنلاندی از نظر ظاهری نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارند. به همین دلیل شما با دیدن آن ها نیز می توانید تشخیص دهید که چه نوع ترمو چوبی هستند. به طور کلی              ترمو چوب های فنلاندی رنگ تیره تری نسبت به ترمو چوب های ایرانی دارند. از طرفی این ترمو چوب ها در شرایط آب و هوایی متغیر از مقاومت و پایداری بیشتری نسبت به ترمو چوب های ایرانی برخوردار می باشند. اما از آنجایی که هنگام تولید ترمو چوب های ایرانی، دمای کوره را کمتر از حد استاندارد بین الملل قرار می دهند تا، چوب اولیه درون کوره نسوزد. ترمو چوب ها روشن تر از نوع فنلاندی می باشند. از طرفی هنگام پرداخت و صیقلی نمودن ترمو چوب ها، ترموودهای ایرانی مقاومت کمتری از خود نشان می دهند. که در نهایت به معنای کیفیت پایین تر آن ها می باشد. از طرفی از آنجایی که کوره های ترموود در ایران معمولا از شرایط استاندارد حرارتی برخوردار نیستند. پس از تولید ترمو چوب ها، ترک های ریز و درشتی را در دو طرف چوب ترمو مشاهده خواهید نمود. که می تواند روی مقاومت ظاهری چوب های ترمو نیز تاثیر بگذارد.

مقایسه ترمو چوب های ایرانی و ترموود های فنلاندی از نظر قیمت

یکی از مزایای بسیار مهم ترمو چوب های فنلاندی طول عمر بالای 20 سال آن ها می باشد. از دیگر مزایای این نوع ترمو چوب می توان به توانایی تحمل و مقاومت در برابر هرگونه شرایط آب و هوایی، عدم استفاده از مواد شیمیایی در روند ترمو کردن چوب، مقاومت بالا در برابر انواع حشرات، مقاومت بالا در برابر رشد باکتری و قارچ ها روی سطح ترمو چوب، مقاومت بسیار بالا در برابر رطوبت، کیفیت و دوام بسیار زیاد جهت استفاده در فضاهای باز به خصوص در طراحی نمای ساختمان و … اشاره نمود. از طرفی قیمت هر متر مربع آن با توجه به تنوع بالای آن، می تواند متغیر باشد. معمولا ترمو چوب های ایرانی از چوب های روسی تولید می شوند. به همین دلیل کیفیت آن ها قابل مقایسه با ترمو چوب های فنلاندی نمی باشد. بنابراین قیمت آن ها نیز بسیار کمتر از چوب ترمو فنلاند می باشد. اما تعداد بسیار کمی از تولید کنندگان ترمو چوب در ایران وجود دارند. که از چوب درختان فنلاندی برای تولید ترمو چوب استفاده می نمایند. کیفیت این چوب ترمو ایرانی، از انواع دیگر آن بهتر است. اما از آنجایی که قیمت چوب درختان کاج فنلاندی گران تر از نوع روسی است. بنابراین قیمت آن نیز بیشتر است. به طور کلی گران ترین نوع چوب های ترمو شده، ترمو چوب های فنلاندی هستند. که از باکیفیت ترین نوع ترمو چوب نیز می باشند.

دسته‌ها
ترموود ترمووود

بهترین شرکت های خدمات ترموود و ترموچوب در ایران (آپدیت ۱۴۰۰)

ترموود یکی از بهترین و محبوب ترین متریال های مورد  استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه و نماسازی است. که به دلیل برتری های بسیاری که نسبت به چوب های طبیعی دارد. می تواند از طول عمر بسیار بالاتری نیز نسبت به چوب های معمولی برخوردار باشد. برترین ترموود ساخته شده در جهان، ترموچوب های فنلاندی می باشند. که از درخت های کاج در جنگل های فنلاند ساخته شده اند. اما پس از آنکه طراحان و معماران به مزایای ترمو چوب ها پی بردند. تولید و ساخت آن ها در بسیاری از کشورها از جمله ایران افزایش پیدا کند.

اما با این وجود بسیاری از طراحان به دنبال ترمو چوب های فنلاندی می باشند. به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی در سطح کشور شروع به تولید و واردات ترمو چوب نمودند. بنابراین هنگام خرید    ترموود ها انتخاب شرکت خدمات ترموود و ترمو چوب در میزان کیفیت آن بسیار موثر می باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با بهترین شرکت های خدمات ترموود و ترمو چوب در ایران، بیشتر آشنا کنیم.

ویژگی بهترین شرکت های خدمات ترموود و ترمو چوب در ایران

برای اینکه بدانید بهترین شرکت های تولید و خدمات رسانی ترمو چوب چگونه بهترین شرکت شده اند. نیاز است تا با ویژگی های این شرکت ها آشنایی پیدا کنید. ترموود ها نوعی چوب حرارت دیده هستند. که علاوه بر زیبایی از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار می باشند. به همین دلیل از ویژگی های بارز ترموود ها میزان مقاومت بسیار بالای آن ها در برابر عوامل جوی، نسبت به چوب های طبیعی است. ویژگی های منحصر به فرد ترمو چوب ها موجب شده تا از آن ها در طراحی دکوراسیون داخلی، نما سازی، ساخت آلاچیق، طراحی سونا، جکوزی، استخر، تراس ها، طراحی روف گاردن و … استفاده شود. البته این موارد زمانی می توانند به صورت صد درصدی خود را نمایان کنند که، چوب اولیه از کیفیت بسیار بالایی تهیه شود. همچنین رعایت اصول استاندارد در روند ترمو شدن نیز، تاثیر مستقیم در میزان کیفیت ترمو چوب ها دارد. به همین دلیل بهترین شرکت های خدمات ترموود باید از  چوب اولیه با کیفیتی را تهیه نمایند و همچنین در ترمو نمودن چوب ها اصول استاندارد را به طور کامل رعایت کنند.

در ابتدا بدانید که بهترین شرکت های ترموود، شرکت هایی هستند که برای نگهداری از ترمو چوب ها انبارهای مسقف و با دمای مناسب (فضایی خنک) در نظر گرفته اند. از طرفی ترمو چوب ها را به صورت افقی و با استفاده از تکیه گاه های محکم چیده اند. تا از تغییر شکل احتمالی آن ها جلوگیری شود. همچنین آن ها را از زمین فاصله داده اند. تا از تغییر رنگ و آلودگی آن ها نیز پیشگیری شود.

انتخاب بهترین شرکت های خدمات ترموود و ترمو چوب در ایران

 توجه داشته باشید که شرکت های مختلفی در ایران وجود دارند. که در حال حاضر وارد کننده و یا تولید کننده ترمو چوب می باشند. اما طبیعتا نمی توان همه آن ها را بهترین شرکت های خدمات ترمو چوب در ایران دانست. معمولا شرکت هایی که از کیفیت مواد اولیه و روند تهیه و تولید ترمو چوب خود اطمینان دارند. این اعتماد را به شما نشان می دهند. به همین دلیل توجه داشته باشید که بهترین شرکت های ترمو چوب همیشه محصولات خود را گارانتی می نمایند. از طرفی آن ها را با نایلون های حبابدار به شما تحویل می دهند. تا از آسیب های احتمالی به ترموود در حین جابجایی جلوگیری شود. از طرفی معمولا شرکت های معتبر در این زمینه قبل از خرید ترمو چوب، به طور رایگان در رابطه با ترمو چوب ها و کاربرد آن ها به شما مشاوره می دهند. از آنجایی که تنوع در زمینه ترمو چوب گسترش پیدا کرده است. از طرفی مشاورین thermochub.com با راهنمایی اصولی و درست بهترین نوع ترمو چوب را با توجه به کاربرد مدنظر شما پیشنهاد می دهند. به طور کلی بهترین شرکت خدمات ترمو چوب، محصولات خود را بر اساس استانداردهای انجمن بین المللی ترموود فنلاند به شما ارائه     می دهد. در این صورت می تواند اعتماد شما را در رابطه با چوب اولیه جهت تولید ترمو چوب ها، به دست آورد.

ترموود | ترمووود

به طور کلی بهترین ترمو چوب های تولید شده در جهان ترمو چوب های فنلاندی هستند. که با استفاده از چوب درخت کاج در جنگل های فنلاند تولید شده اند. انبوه بودن درختان کاج در جنگل های فنلاند موجب شده تا با کیفیت ترین درخت ها برای تولید ترمو چوب انتخاب شوند. بنابراین کیفیت این چوب ها نسبت به دیگر نقاط جهان بالاتر است. اما از آنجایی که این ترموود ها وارداتی هستند. قطعا با توجه به هزینه حمل و نقل و ..      گران ترین نوع ترمو چوب ها محسوب می شوند. اما وجود دارند شرکت هایی که با توجه به استاندارد ترمو چوب های فنلاندی، در ایران ترمو چوب تولید می نمایند. به همین دلیل انتخاب بهترین شرکت ترمو چوب می تواند نقش بسیار موثری در میزان کیفیت و طول عمر ترمو چوب ها داشته باشد.

راهنمای خرید از بهترین شرکت های خدمات ترموود و ترمو چوب در ایران

 • با توجه به نوع کاربرد ترمو چوب ها، به کمک مشاورین شرکت ها، مناسب ترین نوع ترمو چوب ها را انتخاب نمایید.
 • داشتن گارانتی معتبر یکی از مهم ترین نکاتی است که هنگام خرید ترمو چوب ها باید مدنظر قرار داد. زیرا می تواند نشانه با کیفیت بودن شرکت خدمات ترمو چوب باشد.
 • شرکت هایی را انتخاب نمایید که، در این زمینه کارنامه موفقی دارند.
 • دارا بودن گواهینامه انجمن بین المللی ترموود فنلاند، به معنای دارا بودن تمامی استانداردهای لازم جهت تولید ترمو چوب می باشد.
 • از آنجایی که ترمو چوب ها از دو دسته چوب های نرم و چوب های سخت تولید می شوند. حتما در رابطه با تفاوت، ویژگی و کاربرد هر کدام از آن ها  از مشاورین شرکت سوال کنید. البته در صورت     حرفه ای بودن شرکت خدمات ترمو چوب، مشاورین حتما قبل از انتخاب در این باره به شما اطلاعات خواهند داد.
 • تولید کنندگان برتر ترمو چوب در جهان را بشناسید، که به ایران ترموود وارد می کنند. سپس بررسی نمایید که آیا شرکت انتخابی شما با این شرکت ها همکاری دارد یا خیر؟ از جمله این شرکت ها می توان به مطسا، لوناوود و … اشاره نمود. که هر دو از برترین شرکت های تولید ترمو چوب در از چوب درختان کاج فنلاندی هستند.
 • از طرفی به دلیل محبوبیت بسیار بالایی که ترمو چوب ها در سخت نماسازی، طراحی معماری و دکوراسیون داخلی پیدا کرده اند. ممکن است بسیاری از سودجویان به بهانه کیفیت محصولات را با قیمت بیشتری در اختیار شما قرار دهند. بنابراین شرکتی را انتخاب نمایید که علاوه بر کیفیت محصول از عادلانه بودن قیمت محصولات اطمینان دارید. به طور طبیعی ترمودهای فنلاندی گران ترین و ترمو چوب های ایرانی به دلیل حذف هزینه های واردات، ارزان ترین نوع ترمو چوب ها می باشند.

دسته‌ها
ترمووود ترموچوب ترموود

بهترین فصل انجام پروژه های ترمووود و ترموود (آپدیت اسفند 1400)

ترمووود دنیایی است که ورود به آن مزیت های زیادی خواهد داشت اما قبل از آن باید بدانید که ترمووود چیست ؟ و مزایا و معایب ترموود را بدانید.

چوب ها از جمله متریال های پرکاربرد و محبوب در دکوراسیون داخلی و طراحی نمای ساختمان ها هستند. اما رطوبت موجود در چوب و همچنین ضعف این متریال در برابر نفوذ حشرات و باکتری ها، موجب سختی کاربرد آن شده است. امروزه متریال های جذاب و مقاوم تری جایگزین چوب ها شده اند که، آن ها را ترمووود می نامند.    ترمو چوب ها معمولا از چوب درخت های کاج تولید شده اند. روند تولید این ترمو چوب ها موجب شده تا مقاومت قابل توجهی نسبت به چوب های معمولی، در شرایط جوی و محیطی مختلف داشته باشند. از جمله مواردی که در حفظ مقاومت ترمووود ها موثر است، می توان به فصل انجام پروژه های ترموود اشاره نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با بهترین فصل برای انجام پروژه های ترمووود و ترمو چوب بیشتر آشنا کنیم.

ترموود و ترموچوب چیست؟

ترموود ها چوب های حرارت دیده ای هستند، که معمولا از چوب درخت کاج تولید شده اند. مکانیزم حرارت دهی به ترمو چوب ها، موجب افزایش مقاومت آن ها در برابر عوامل جوی و شرایط آب و هوایی مختلف می شود. از طرفی در روند تولید آن ها از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود. همین موضوع موجب افزایش طول عمر آن ها نیز خواهد شد. حرارت  وارد شده به چوب از 180 تا 215 سانتی گراد به صورت تدریجی افزایش پیدا می کند. این روند موجب حذف رطوبت موجود در چوب می شود. از آنجایی که در طبیعی ترین حالت حدود 70 درصد رطوبت در چوب ها باقی می ماند. هدف از فرایند ترمو کردن چوب ها، این است که میزان رطوبت موجود در چوب به حداقل ترین میزان خود برسد.

از طرفی این ترمو چوب ها را می توان از درختان کاج فنلاندی، ایرانی، روسی و … تهیه نمود. اما به دلیل شرایط آب و هوایی و مقاومت چوب های فنلاندی، بهترین نوع ترموود ها ترمو چوب های فنلاندی می باشند. که معمولا این ترمو چوب ها گران تر از دیگر انواع آن می باشند. به طور کلی از مهم ترین ویژگی های تولید ترموود ها،  افزایش مقاومت چوب در روند ترمو کردن چوب ها، با استفاده از گرما و بدون استفاده از مواد شیمیایی می باشد.

کاربرد ترمووود و ترموچوب در حوزه دکوراسیون

ترموود ها به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر رطوبت، حرارت و دیگر عوامل جوی دارند، قابل استفاده در طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها می باشند. از آنجایی که متریال چوب از جمله مصالح مورد استفاده در ساختمان ها است که، در تمامی سبک ها و دوره های معماری پرکاربرد بوده و با تمامی سلیقه ها هماهنگی دارد. استفاده از ترموود ها و جایگزین کردن آن ها به جای چوب های معمولی، امروزه بسیار مورد استقبال طراحان و معماران قرار گرفته است. از جمله کاربردهای ترموود و ترمو چوب می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ساخت نماهای چوبی
 • طراحی فضای محوطه و بیرون ساختمان
 • ساخت انواع مبلمان و میز و صندلی در فضای باز
 • اجرای انواع طراحی و دکوراسیون های داخلی
 • اجرای کفپوش های خارجی و داخلی
 • طراحی روف گاردن (باغ بام)
 • طراحی فضای داخلی و خارجی سونا، استخر و جکوزی
 • ساخت و طراحی درب و پنجره
 • طراحی و اجرای آلاچیق
 • ساخت لوور و سایبان ها
 • ساخت نرده
 • طراحی و اجرای تراس و بالکن ها
 • ساخت قرنیز
 • طراحی و اجرای راه پله ها
 • و …

بهترین فصل اجرای ترمووود و ترمو چوب

اجرای ترمو چوب ها یکی از مهم ترین بخش های طراحی و استفاده از آن ها است. به همین دلیل بهتر است از  با کیفیت ترین نوع ترمو چوب استفاده شود. در صورتی که نحوه اجرای آن به صورت اصولی و در زمان درست انجام نشود، احتمال کاهش کیفیت نتیجه وجود دارد. به خصوص زمانی که قرار به اجرای ترمو چوب ها در فضای باز نیاز به رنگ آمیزی ترمو چوب ها می باشد. به همین دلیل رنگ آمیزی اصولی و در زمان مناسب، بسیار حائز اهمیت می باشد.

از آنجایی که یکی از ضعف های ترموچوب ها عدم مقاومت آن ها در برابر نور خورشید است. به همین دلیل بهتر است در فصل تابستان در فضای آزاد آن ها را رنگ آمیزی و نصب نکرد. همچنین سرمای بیش از حد ممکن است موجب آسیب به بافت چوب هنگام نصب شود. بنابراین بهترین فصل برای اجرای ترمو چوب ها، فصل بهار است. البته این موضوع زمانی که قرار به استفاده از ترمو چوب در فضای باز به خصوص در طراحی نمای ساختمان باشد، صادق است. در صورتی که قرار باشد از ترمو چوب ها جهت طراحی فضاهای داخلی و بسته استفاده شود. نرمال بودن دمای فضا در هر فصل می تواند، بهترین موقعیت جهت اجرای ترمو چوب ها باشد.

فرآیند تولید و اجرای ترمووود و ترمو چوب ها

برای انتخاب بهترین ترموود و نصب آن ها، نیاز است تا با فرآیند تولید ترموود و آمادگی های لازم قبل و بعد از اجرای آن به طور کامل آشنا شوید. همانطور که قبل تر به آن اشاره شد، روند ترمو کردن ترمو چوب ها به     گونه ای است که ساختار سلولی چوب ها تغییر پیدا کرده و مقاومت آن ها در برابر رطوبت و حرارت افزایش پیدا می کند. از آنجایی که در این فرایند از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود. طول عمر آن ها نیز بسیار مناسب است. در این فرایند چوب اولیه را تحت تاثیر گرما و حرارت قرار می دهند و به تدریج میزان حرارت را افزایش می دهند. در این صورت رطوبت طبیعی موجود در چوب به حداقل و در برخی مواقع به صفر درصد     می رسد. به طور کلی افزایش دما در فرایند ترمو کردن چوب تا مرحله قبل از سوختن آن ادامه پیدا می کند.

از طرفی تنها نقطه ضعف ترموچوب ها تغییر رنگ و پوسیدگی آن ها در برابر اشعه خورشید می باشد. که با استفاده از رنگ مخصوص ترمو چوب می توان آن را کنترل نمود. از طرفی در ادامه به برخی موارد مورد توجه هنگام نصب و اجرای ترمو چوب ها اشاره خواهیم داشت. که این موارد تاثیر بسیار زیادی در افزایش مقاومت و طول عمر ترمو چوب ها دارد.

 • قبل از رنگ زدن چوب توجه داشته باشید که، رنگ را به اندازه کافی رقیق و یکدست کرده باشید. در غیر این صورت ممکن است روی سطح ترمو چوب حباب های کوچکی ایجاد شود که، موجب کاهش مقاومت چوب در برابر اشعه خورشید شود. از طرفی هنگام ترکیب رنگ با آب یا روغن، به استاندارد و میزان درج شده روی قوطی آن دقت نمایید. تا بتوانید در نهایت رنگ با کیفیت تری داشته باشید.
 • بهتر است قبل از اجرای ترمو چوب ها، آن ها را از نایلون های محافظ آن خارج نکنید. تا در صورت جابجایی دچار خراش دیدگی و ضربه خوردگی نشوند.

دسته‌ها
ترموچوب

نکات حائز اهمیت هنگام خرید ترموچوب و پوشش ترموود (آپدیت 1400)

از آنجایی که ترمو چوب ها در روند ترمو شدن دچار تغییرات شیمیایی و ساختاری می شوند. از مقاومت بیشتری در برابر چوب های معمولی برخوردار می باشند. به همین دلیل است که، ترموود ها از جذاب ترین و پرکاربردترین متریال های چوبی مورد استفاده در نماسازی و دکوراسیون داخلی می باشند. اما قطعا انواع مختلفی دارند که با توجه به کاربری و شرایط آب و هوایی باید بهترین آن را انتخاب نمود. به همین دلیل است که، برای انتخاب و خرید ترموچوب ها باید به نکاتی توجه نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با نکات حائز اهمیت هنگام خرید ترموچوب و پوشش ترموود ها، به طور کامل آشنا کنیم.  اگر هنوز نمی دانید ترموچوب چیست میتوانید از مقاله ما در این جا استفاده کنید و همچنین مزایا و معایب ترمووود را اینجا مطالعه کنید.

خرید ترموچوب با توجه به فضای مورد استفاده

از آنجایی که ترموود ها از متریال های جدید در صنعت ساختمان سازی و معماری می باشند. شاید مشتریان اطلاعات کامل و جامعی از ویژگی، شرایط نگهداری، مزایا و … ترموود ها نداشته باشند. بنابراین هنگام خرید ترموچوب ها فقط به صحبت های فروشنده اعتماد می نمایند. از آنجایی که یک فروشنده نمی تواند زمان زیادی را صرف توضیح راجع به یک متریال و مصالح برای شما نماید. کل ویژگی های آن را در چند جمله خلاصه خواهد کرد. به همین دلیل شاید شما به اطلاعاتی که می خواستید دست پیدا نکنید. در اینجا سعی داریم اطلاعات کاملی را در خصوص خرید ترموچوب ها در اختیار شما قرار دهیم.

از ابتدایی ترین مسائلی که باید هنگام خرید ترمو چوب ها مد نظر داشته باشید، فضایی است که می خواهید از ترمو چوب در آن استفاده نمایید. در ابتدا قبل از خرید مشخص کنید که از ترموود ها به چه منظور می خواهید استفاده نمایید. آیا قرار است به عنوان کفپوش فضاهای داخلی مورد استفاده قرار گیرند و یا می خواهید آن ها را در نما سازی مورد استفاده قرار دهید؟

توجه داشته باشید که از این متریال نمی توانید تحت عنوان مصالح باربر استفاده نمایید. فقط می توانید آن ها را جایگزین مصالحی کنید که، صرفا جهت بهبود ویژگی زیبایی شناسی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که از این مصالح تحت عنوان حمل بار ساختمان استفاده شود. تهدیدی جدی برای سلامت انسان ها و دوام ساختمان می باشد.

خرید ترموچوب با توجه به ابعاد آن ها

ابعاد هر مصالحی در قیمت نهایی آن موثر است. ترموودها نیز از این قاعده جدا نمی باشند. قطعا هر چه ابعاد ترموو ها بزرگ تر باشد و قطر آن ها ضخیم تر انتخاب شود. قیمت نهایی ترمو چوب ها نیز گران تر خواهد بود. از طرفی هنگام خرید ترموچوب ها، انتخاب ابعاد و ضخامت آن ها باید با توجه به محل نصب و نظر کارفرما تعیین شود. به طور مثال در صورتی که بخواهید از ترموودها در نما سازی استفاده نمایید. کارفرما پس از بررسی محاسبات ابعاد و ضخامت ترموچوب ها را مشخص می نماید. البته در فضاهای داخلی استفاده از ترمو چوب ها و انتخاب ابعاد آن ها کاملا با توجه به جنبه زیبایی شناسی دکوراسیون مشخص می گردد.

نکات حائز اهمیت هنگام خرید ترموچوب و پوشش ترموود ها

پوشش ترموود ها نیز مانند ترموچوب ها می تواند از کاربرد بسیار زیادی در طراحی خارجی و داخلی ساختمان ها برخوردار باشد. به همین دلیل هنگام خرید آن ها نیز توجه به برخی نکات بسیار ضروری است. از طرفی بسیاری از افراد هنگام خرید ترموچوب و روکش های ترموود سوالات زیادی دارند. که در ادامه به برخی از آن ها پاسخ خواهیم داد.

 • اولین سوالی که هنگام خرید ترموچوب و روکش های ترموود پیش می آیند، این است که آیا روکش ها از دوام کافی برخوردار می باشند؟ در جواب به این سوال باید گفت که در صورت نگهداری درست از    آن ها، می توان سالیان سال از آنها استفاده نمود. از طرفی حرارت دیدن این روکش ها مانند          ترمو چوب ها موجب شده تا از مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف داشته باشند. اما همانطور که در ویژگی های ترموود ها به آن اشاره شده است. روکش ها نیز در برابر اشعه UV خورشید دچار ضعف می باشند. به همین دلیل در صورت قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید دچار تغییر رنگ خواهند شد.
 • همچنین هنگام خرید ترموچوب و روکش ترموچوب ها این سوال پیش می آیند، که آن ها چقدر با محیط زیست سازگار می باشند؟ از آنجایی که در روند ترمو کردن چوب ها هیچ گونه مواد شیمیایی مورد استفاده قرار نمی گیرد. این متریال ها سازگاری بسیار بالایی با محیط زیست دارند. از طرفی به دلیل عدم آسیب رساندن به محیط زیست این روکش ها از چوب درختان پایدار تهیه و تولید می شوند.
 • قیمت گران و یا مقرون به صرفه بودن این مصالح از دیگر سوالاتی است که هنگام خرید ترموچوب ها برای مشتریان ایجاد می شود. به همین دلیل نیاز است تا بدانید به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی هنگام تولید نمودن ترمو چوب ها، هزینه های تولید آن نسبت به دیگر مصالح کمتر است. از طرفی این چوب ها علاوه بر مقاومت بالا از چوب های دیگر قیمت پایین تری دارند. تمامی این موارد موجب شده تا قیمت نهایی ترموود ها بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر چوب های طبیعی باشد. از طرفی مقاومت بالای این چوب ها موجب می شود تا نیاز به تعمیرات، نگهداری و … نیز کاهش پیدا نماید. که در نهایت این مصالح را به متریال های ارزان قیمت و اقتصادی تبدیل می نماید. 

هزینه خرید ترموچوب و روکش ترموود ها

از دیگر مواردی که هنگام خرید ترمو چوب ها به آن توجه می شود، قیمت نهایی این مصالح است. به همین منظور باید توضیح داد که با توجه به ویژگی های بسیار زیادی که این متریال نسبت به دیگر چوب های طبیعی دارند. می توان آن ها را از محبوب ترین و مقرون به صرفه ترین متریال های ساختمانی شناخت. از طرفی سازگاری آن ها با محیط زیست موجب می شود تا قابل بازیافت باشند.

در نهایت باید گفت که قیمت نهایی ترموود ها و روکش های ترموچوب به ابعاد و ضخامت آن ها نیز بستگی دارد. از طرفی در صورت تهیه ترموود جهت استفاده در نما سازی نیاز به رنگ های مخصوص ترموود موجب می شود تا مقداری هزینه خرید ترمو چوب ها افزایش یابد.

دسته‌ها
ترموود ترموچوب

از بین بردن لکه های ترموود و ترموچوب (آپدیت بهمن 1399)

ترموود ها از جمله چوب های مقاوم در برابر عوامل جوی و محیطی هستند. که به منظور نما سازی، ساخت آلاچیق و … مورد استفاده قرار می گیرند. نگهداری و محافظت درست از این ترموچوب ها به خصوص در فضای آزاد، تاثیر بسیار زیادی در افزایش طول عمر و دوام آن ها دارد. یکی از مشکلات رایج در نگهداری از این ترمو چوب ها، ایجاد لکه روی آنها و نحوه از بین بردن آن، بدون آسیب دیدگی ترمو چوب می باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با روش های از بین بردن لکه های ترموود و ترموچوب، به طور کامل آشنا کنیم.

عوامل تاثیر گذار در ایجاد لکه روی ترموود و ترموچوب

عوامل جوی و محیطی متعددی وجود دارند که تاثیر آن ها را روی ترمو چوب ها می توان مشاهده نمود. این عوامل در محیط های داخلی کمتر از فضاهای باز تاثیرگذار می باشند. از جمله این عوامل که معمولا موجب بروز لکه روی ترمو چوب ها می شوند. می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اشعه UV خورشید: چوب های ترمو شده نسبت به چوب های معمولی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. اما تنها ضعف آن ها عدم مقاومت آن ها در برابر اشعه خورشید می باشد. به همین دلیل در صورت استفاده کردن از آن ها در فضای باز، احتمال بروز لکه روی سطح چوب وجود دارد. در صورت قرار گیری چوب ترمو بدون محافظ در برابر اشعه خورشید، پس از یک تا دو هفته به راحتی     می توان تغییر رنگ و لکه های ایجاد شده در اثر نور را روی سطح چوب مشاهده نمود. برای افزایش مقاومت ترموود ها می توان از رنگ های مخصوص ترمو چوب استفاده نمود.
 • رطوبت: از دیگر عواملی که می توانند روی چوب لکه ایجاد نمایند، رطوبت می باشد. لکه های آب از  بیشترین لکه هایی است که روی ترمو چوب ها دیده می شود. از ویژگی های بارز ترموود ها نسبت به چوب های معمولی از بین بردن رطوبت درون چوب ها است. بنابراین در صورت برخورد آب با          ترمو چوب ها رطوبت به صورت لکه روی سطح ترمو چوب باقی خواهد ماند.

نحوه از بین بردن لکه های ایجاد شده روی ترموود و ترموچوب

از آنجایی که معمولا ترموود ها با استفاده از رنگ مخصوص پوشش داده می شوند. از آنجایی که معمولا در صورت استفاده در از آن در ساخت کفپوش ها، وسایل و … از رنگ، روغن و جلا دهنده استفاده می شود. همین موضوع موجب می شود تا لکه آب به راحتی روی آن باقی بماند. به طور مثال به میزهای ساخته شده از ترمو چوب دقت کنید. زمانی که لیوان آبی را روی آن قرار می دهید. پس از برداشتن لیوان به راحتی می توانید لکه آب را روی میز ببینید. بنابراین لکه های آب از بیشتری لکه های موجود روی سطح ترمو چوب ها است. که با استفاده از روش های مختلفی می توان آن را از بین برد.

از طرفی سطح صاف و صیقلی ترمو چوب ها باعث می شود تا لکه ها به راحتی روی این سطوح قابل مشاهده باشند. از جمله روش های از بین بردن لکه از روی ترموود و ترموچوب ها به شرح زیر می باشند.

 • بهترین روش برای پاک کردن لکه از روی سطوح، این است که بلافاصله پس از ایجاد لکه آن را با استفاده از یک دستمال نمدار پاک کنید.
 • اگر لکه های روی سطوح ترموود بیشتر از یک یا دو لکه باشد. بهتر است از دستمال خیس برای پاک کردن سطوح استفاده نمایید. سپس بلافاصله پس از پاک کردن سطوح آن را با استفاده از سشوار خشک نمایید.
 • از دیگر روش های از بین بردن لکه های ترموود و ترمو چوب ها استفاده نمودن از نمک است. می توانید مقداری نمک را روی اسفنج بریزید. سپس آن را به آرامی روی لکه بکشید. این روش کم هزینه ترین روش از بین بردن لکه های ترمو چوب می باشد.
 • استفاده از جوش شیرین نیز برای پاک کردن لکه های ترموود و ترمو چوب بسیار مناسب است. برای استفاده از آن کافی است یک قاشق جوش شیرین را به همراه یک قاشق آب مخلوط نمایید. سپس    قطره ای از آن را روی لکه بریزید و به صورت دورانی مالش دهید. توجه داشته باشید که استفاده از آب زیاد می تواند موجب کاهش اثرپذیری پاک کننده شود.
 • خمیر دندان نیز از جمله موادی است که می تواند در از بین بردن لکه های ترموود و ترمو چوب موثر باشد. از طرفی استفاده از خمیر دندان می تواند علاوه بر از بین بردن لکه ها در براق نمودن سطح     ترمو چوب نیز بسیار موثر باشد. برای استفاده از خمیر دندان می توانید مقداری از آن را روی سطح چوب بمالید. سپس با استفاده از پارچه نخی آن را همزمان با فشار دست به صورت دورانی ماساژ دهید. پس از آن با استفاده از پارچه خشک آن را تمیز کنید. نکته حائز اهمیت در استفاده از خمیر دندان این است که، در صورت استفاده بیش از حد از آن، سطح چوب کدر و مات می شود.
 • دمای محیط نیز در میزان ماندگاری لکه های موجود روی سطح ترمو چوب ها موثر است. به گونه ای که اگر دمای محیطی که ترمو چوب در آن قرار دارد، پایین باشد. امکان ماندگار شدن لکه های ایجاد شده روی سطوح بیشتر است. به همین دلیل در فضاهای سرد لکه های بیشتری روی سطوح           ترمو چوب ها باقی می ماند. همچنین قرار گرفتن ترمو چوب ها در برابر نور مستقیم خورشید، امکان ماندگاری لکه ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. به همین دلیل در صورت قرار گرفتن       ترمو چوب در فضا با دمای بالا، بهتر است بلافاصله پس از ایجاد لکه آن را تمیز کرد.
 • در صورتی که لکه های روی سطوح ترموود از یک میزان مشخصی عبور کرد. به گونه ای که هیچ کدام از راه حل های پیشنهادی کارآمد محسوب نشدند. می توانید ترمو چوب ها را مجددا رنگ آمیزی نمایید.

نکته: پاک کننده های شیمیایی می توانند انتخاب بسیار مناسبی برای پاک کردن لکه های سخت از روی سطوح ترموود می باشد. اما استفاده زیاد از این مواد پاک کننده می تواند موجب آسیب دیدگی سطوح ترمو چوب ها شوند.

دسته‌ها
ترموچوب ترموود

ماندگاری رنگ ترموود و فاکتورهای کیفیت آن

ترموود از جمله چوب های پر کاربرد و محبوب در حوزه دکوراسیون و طراحی نما می باشد. که با توجه به مقاومت آن در برابر عوامل جوی، در مصارف مختلفی از جمله طراحی روف گاردن، تراس ها، نرده، نما سازی، کفپوش ها، ساخت آلاچیق و … استفاده می شود. این محتوا به منظور آشنایی با ماندگاری رنگ ترموود و فاکتورهای کیفیت آن، نگارش شده است.

ترموود از جمله چوب های پر کاربرد و محبوب در حوزه دکوراسیون و طراحی نما می باشد. که با توجه به مقاومت آن در برابر عوامل جوی، در مصارف مختلفی از جمله طراحی روف گاردن، تراس ها، نرده، نما سازی، کفپوش ها، ساخت آلاچیق و … استفاده می شود. این ترمو چوب ها از چوب درختان کاج تولید می شوند. که با کیفیت ترین آنها ترموچوب های ساخته شده از درخت کاج فنلاندی می باشد. اما به دلیل ضعف ترمو چوب ها در برابر اشعه UV خورشید نیاز است تا، از رنگ های مخصوص برای محافظت از آن ها استفاده نمود. این رنگ ها نقش بسیار موثری در تعیین دوام و طول عمر ترمو چوب ها دارند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با میزان ماندگاری رنگ ترموود و همچنین فاکتورهای مهم در افزایش کیفیت آن، به طور کامل آشنا کنیم.

دلیل استفاده از رنگ ترموود

چوب ترمو به دلیل مقاومت بالا در برابر عوامل طبیعی و جوی مانند تغییرات آب و هوایی، باران، برف و حرارت در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود. اما ترموود ها در برابر اشعه UV خورشید دچار ضعف هستند. به گونه ای که به مرور زمان دچار تغییر رنگ و فرسودگی می شوند. که در صورت استفاده از      ترموچوب ها در فضاهای باز این ضعف خود را نشان می دهد.

اما رنگ ترموود مخصوص، می تواند پوششی مقاوم برای ترمو چوب ها در برابر اشعه خورشید باشد. از طرفی پس از مدتی می توان ترموود ها را مجددا رنگ آمیزی نمود. این رنگ ها مقاومت و طول عمر ترمو چوب های مورد استفاده در فضاهای باز را افزایش می دهد. به طور کلی رنگ ترموود ها نقش پررنگی در محافظت و نگهداری از ترموچوب ها دارد.

انواع رنگ ترموود

 • رنگ ترموود فنلاندی: Tikurila نام تجاری این رنگ ها می باشد. که از کیفیت بسیار بالایی در میان رنگ های ترموود برخوردار می باشد. ولی در عین حال از قیمت نسبتا گرانی نیز برخوردار می باشد. این رنگ بر دو پایه آب و روغن تهیه و تولید شده است. معمولا با هر لیتر رنگ فنلاندی می تواند حدود    10 متر مکعب را به خوبی پوشش داد.
 • رنگ های ترموچوب آلمانی: این رنگ نیز با نام تجاری Adler در بازار موجود است. که از قیمت و کیفیتی مشابه با رنگ ترموود فنلاندی برخوردار است. البته از مشکلات رایج در بازار دسترسی بسیار سخت به این رنگ ها و یا در دسترس نبودن رنگ اصلی آن است.
 • رنگ ترموود اسپانیایی: این نوع از رنگ ها معمولا از قیمت و کیفیت متوسطی برخوردار هستند. از کیفیت رنگ های آلمانی و فنلاندی برخوردار نیستند. اما با توجه به قیمت از کیفیت مناسبی برخوردار هستند.
 • رنگ ترموچوب روسی: این رنگ های ترموود نیز از کیفیت نسبتا متوسطی برخوردار می باشند. که   می توان در پروژه ها از آن استفاده نمود. اما نکته قابل توجه در رابطه با این رنگ ها، طول عمر حداکثر سه ساله آن می باشد. ترموود هایی که با استفاده از رنگ روسی پوشش داده می شوند. باید حداقل هر سه سال یکبار مجددا رنگ آمیزی شوند.

ویژگی های مهم رنگ ترموود

 • از آنجایی که رنگ ترموود ها دارای مقادیر قابل توجهی سیلیکات، مواد معدنی و … می باشند. استفاده نمودن از آن ها علاوه بر محافظت از ترمو چوب در برابر اشعه خورشید، می تواند مقاومت ترموود ها را در برابر دیگر عوامل طبیعی مانند حرارت و رطوبت افزایش دهد. بنابراین می تواند در افزایش طول عمر ترموود ها نیز می تواند نقش بسیار موثری داشته باشد.
 • استفاده نمودن از رنگ ترموود ها موجب می شود تا سطح چوب به میزان قابل توجهی صیقلی و شفاف شود. بدون آنکه نیاز به استفاده از مواد شیمیایی سمی باشد.
 • تنوع رنگی این پوشش دهنده ها، موجب می شود تا در هر طراحی بتوان به راحتی هماهنگی ایجاد نمود. یکی از جذاب ترین رنگ های این پوشش دهنده ها، طوسی است. که معمولا در نما سازی کاربرد بسیار فراوانی دارد.
 • رنگ ترموود ها بدون استفاده از هیچگونه مواد سمی و خطرناک تولید شده است. به همین دلیل هیچ خطر و بوی نامطبوعی تولید نخواهد کرد.
 • استفاده نمودن از رنگ های با کیفیت ترموود، موجب می شود تا این چوب های ترمو شده مدت زمان بسیار زیادی نیاز به رسیدگی نداشته باشند.
 • ماندگاری این رنگ ها، کاملا بستگی به نوع رنگ و همچنین میزان تابش مستقیم خورشید به ترموچوب ها دارد.

فاکتورهای موثر در کیفیت رنگ ترموود

فاکتورهای بسیاری هستند که در میزان ماندگاری و کیفیت رنگ ترمو چوب ها موثر می باشند. نوع رنگ ترموچوب ها از ابتدایی ترین مواردی است که در کیفیت و ماندگاری رنگ ها موثر است. قطعا بهترین رنگ برای ترموود ها رنگ های آلمانی و فنلاندی می باشد. رنگ های آلمانی معمولا به سختی قابل تهیه می باشند. از طرفی رنگ های فنلاندی از قیمت نسبتا بالایی برخوردار هستند. برای تهیه رنگ های ارزان قیمت تر، باید از رنگ هایی با کیفیت متوسط استفاده نمود. بنابراین هزینه نیز می تواند در میزان کیفیت رنگ ترموچوب ها موثر باشد.

از دیگر موارد موثر در کیفیت رنگ ترمو چوب ها نحوه اجرای ترموود ها می باشد. معمولا اجرای رنگ       ترمو چوب ها کار سختی نمی باشد. به همین دلیل هر فردی می تواند آن ها را رنگ آمیزی نماید. اما از آنجایی که میزان پوشش دهی سطح در مقاومت و طول عمر رنگ بسیار موثر است. بهتر است رنگ آمیزی ترموود ها توسط افراد متخصص و حرفه ای انجام شود. تا تمامی سطوح ترمو چوب ها از پوشش دهی کامل برخوردار شوند.

از طرفی برای افزایش کیفیت و ماندگاری رنگ ترموود ها توجه به نکات زیر، بسیار حائز اهمیت می باشد.

 1. در صورت استفاده از رنگ هایی بر پایه روغن، نیاز است تا قبل از شروع رنگ آمیزی به آن تینر اضافه شود. اما توجه داشته باشید که میزان تینر کاملا باید مطابق با مقدار توصیه شده توسط فروشنده باشد.
 2. همچنین در صورت استفاده از رنگ های بر پایه آب، باید مطابق با گفته فروشنده، به رنگ آب اضافه نمایید.
 3. هم زدن رنگ به میزان مورد نیاز، موجب می شود تا یکدستی بیشتری در رنگ ایجاد شود. این موضوع کاملا در افزایش کیفیت پوشش دهی رنگ موثر می باشد.

دسته‌ها
ترموود ترموچوب

اجرای ترموود در نمای معماری ایرانی (آپدیت بهمن 1399)

ترموود یا همان چوب حرارتی،  یک ماده چوبی زیبا و پایدار است که با استفاده از روش‌های طبیعی، گرما و بخار تولید می‌شود. اصلاح حرارتی خصوصیات چوب را بهبود می‌بخشد، در نتیجه دامنه کاربردهای چوب را گسترش می‌دهد. چوب حرارتی از نظر ابعادی پایدار است و در برابر پوسیدگی مقاوم است. این ماده همچنین فاقد رزین است، بنابراین می‌توان از آن در داخل یا خارج از منزل و هر آب و هوایی استفاده کرد. چوب حرارتی یک محصول طبیعی غیر سمی است که به راحتی قابل نصب است. از این نوع فرآورده چوبی می‌توان برای نما و سایر کاربردهای خارجی ساختمان و همچنین برای ایجاد یک فضای داخلی پایدار و بادوام استفاده نمود. با توجه به اینکه این ماده چوبی 100٪ فاقد رزین است، برای استفاده در سونا نیز مناسب است. ترموود یک چوب اصلاح شده حرارتی به رنگ قهوه‌ای زیبایی است که در برابر اشعه ماورا UV بنفش تغییر رنگ می‌دهد.

تاریخچه استفاده از ترموود

چندین دهه است که استفاده از ترموود برای ساخت و ساز ساختمانی و معماری مورد توجه قرار دارد. استفاده از عملیات حرارتی برای اصلاح خواص چوب اولین بار در سال ۱۹۲۰ انجام گرفت. در این سال برای استفاده بهینه‌تر از چوب حذف فرایند خشک کردن چوب با درجه حرارت بالا مورد تحقیق قرار گرفت. نتایج حاصل از این کار نشان داد، که حرارت باعث کاهش رطوبت چوب شده و از تورم آن جلوگیری می‌کند. پس از تایید این نتایج، اشتهام و همکارانش در سال ۱۹۴۰ تصمیم گرفتند تا یک عملیات حرارتی را برای بهبود ثبات ابعادی چوب و مقاومت آن در برابر قارچ‌های تخریب کننده بدون فرایند متراکم سازی انجام دهند، اما هیچ یک از این محصولات چوبی اصلاح شده موفقیت چندانی در بازار صنعتی نداشتند. با این حال عملیات حرارتی به طور کامل فراموش نشده و مطالعات بعدی در سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۷۳ همچنان ادامه داشت تا اینکه سرانجام از دهه ۸۰ به بعد مطالعات جدیدتری صورت گرفت. در این مطالعات گاز و مایع آزاد شده در هنگام تخریب حرارتی چوب مورد بررسی قرار گرفت و خصوصیات سودمندی مانند ثبات ابعادی چوب و بهبود مقاومت در برابر پوسیدگی به ثبت رسید، اما این مطالعات قبل از رسیدن به مرحله عملیاتی فراموش شد، تا اینکه در سال ۲۰۰۰ کشورهای مختلف مانند هلند، آلمان و فنلاند شروع به راه‌اندازی فرآیندهای مختلف صنعتی از این ماده نمودند. در این میان کشور فنلاند پس از سال‌ها مطالعه و آزمایش مراحل زیر را برای ساخت ترموود به عنوان یک چوب حرارتی مقاوم ساخت و پیشنهاد نمود:

فاز 1

در ابتدا جنگل‌ها باید به اشکال مختلف بریده شوند. سپس، تحت شرایط خاص در دستگاه چوب ترمو 100-130 درجه سانتیگراد باید گرم شوند، این عملیات به کاهش رطوبت و تولید چوب‌های خشک کمک می‌کند.

 فاز 2

در این فاز دما با همان شرایط تا 190-220 درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد. بنابراین، تمام رزین‌های چوبی و رطوبت به صفر نزدیک می‌رسند. چوب برای مدت طولانی در این دما و وضعیت باقی مانده و تمام قسمت‌ها به قهوه‌ای روشن تبدیل می‌شوند.

فاز3

چوب به تدریج سرد شد تا به 100 درجه سانتیگراد نزدیک شود. سپس، برای رسیدن به دمای محیط از آب و بخار آب استفاده می‌شود. در این مرحله، چوب رطوبت را به خود جلب می‌کند و رطوبت نهایی به 4-6٪ نزدیک می‌شود.

از هیچ ماده شیمیایی برای این فرآیند استفاده نمی‌شود و تمام عملیات بدون هیچ گونه مواد افزودنی انجام می‌شوند.

مزایای استفاده از ترموود در ساختمان

استفاده از ترموود در ساختمان مزایای بیشماری دارد. ثبات سبک و ابعاد آن عواملی هستند، که باعث استفاده از این نوع چوب در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی شده‌اند.

ترموود به لطف دوام و حداقل میزان رطوبت، به اندازه چوب طبیعی تاب نمی‌خورد، از بین نمی‌رود و سال‌ها شکل خود را حفظ می‌کند، تا با کمترین شرایط نگهداری، عملکرد بهینه را تضمین کند. مقاومت آن در برابر کپک، پوسیدگی و حشرات، نکته مثبت دیگر این چوب حرارتی است. ترموود فقط برای پروژه‌های ساختمانی عالی نیست، بلکه برای محیط زیست نیز یک گزینه عالی محسوب می‌شود. با توجه به نحوه تولید و ساخت این نوع چوب و استفاده از گرما و بخار آب، به جای مواد شیمیایی، بسیار سازگار با محیط زیست است، به همین دلیل است که اکثر افراد از آن برای ساخت و ساز ساختمانی خود استفاده می‌کنند.

فرآیند تولید بدون مواد شیمیایی که برای اصلاح این چوب استفاده می‌شود، در مقایسه با سایر گزینه‌های شیمیایی برای سلامتی مفید است. حتی تماس با الوارهای شیمیایی یا تنفس در هوای اطراف آن می‌تواند برای سلامتی انسان مضر باشد. بنابراین چوب حرارتی یک جایگزین سالم و ایمن برای الوارهای تحت فشار است. از دیگر مزایای ترموود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش ثبات ابعادی
 • افزایش مقاومت در برابر پوسیدگی و آب و هوا
 • حذف رزین از گونه‌های چوب نرم
 • عدم تغییر رنگ در کل ضخامت چوب
 • استفاده راحت تر و بهینه در کنار سایر قطعات مکانیکی

تاریخچه استفاده از ترموود در معماری ایران

چوب ترمو همانطور که گفته شد یک فرایند مدرن در صنعت چوب سازی است، که بیشتر در اروپای شمالی مانند فنلاند مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل نوع مقاومت و کاربردهای آن استفاده از این نوع سازه در معماری ایرانی نیز مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از ترموود  امروزه بیشتر برای تزیین نمای داخلی رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در معماری قدیمی ‌ایرانی از چوب استفاده‌های زیادی می‌شده است. معماران ایرانی از چوب درخت گردو برای ساخت درب مساجد و مکان‌های مذهبی استفاده می‌کردند. چوب در اکثر مکان‌‌های تاریخی ایران در کنار دیگر سازه‌های معماری به کار رفته است. طبق یافته‌های باستان شناسی استفاده از چوب در ایران بیش از هزاران سال است که قدمت دارد. در ایران باستان از چوب برای ساخت خانه استفاده می‌شد. در معماری اماکن تاریخی شوش و تخت جمشید می‌توان آثار چوبی بسیاری را مشاهده نمود. اما استفاده از چوب به روش مدرن مانند ترموود چند سالی است که در ایران نیز رایج شده است. همانطور که گفته شد به دلیل زیبایی بافت چوب از آن بیشتر برای مکان‌های عمومی‌استفاده می‌شود. چوب به دلیل انتقال حس طبیعت انتخاب می‌شود. به همین دلیل استفاده از آن برای ایجاد احساس آرامش مورد توجه قرار دارد. در معماری مدرن ایرانی این مزیت چوب مورد توجه طراحان و معماران گرفته است و معماران از آن برای طراحی داخلی و محوطه سازی بیرونی استفاده می‌کنند. استفاده از ترموود در ایران مانند سایر کشورها برای طراحی داخلی منزل یک سازه نسبتاَ جدید محسوب می‌شود. مصالح و سازه‌هایی مانند چوب حرارتی، علاوه بر زیبایی از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند و همچنین مقاومت بیشتری را در برابر شرایط جوی و آب و هوا دارند، به همین دلیل استفاده از آن مانند گذشته توسط معماران ایرانی رایج شده است، امروزه  این نوع چوب در کنار دیگر مواد و متریال مدرن ساختمانی جلوه ای زیبا و خاص تر به نما‌های ساختمانی می‌بخشد.

استفاده از ترموود در طراحی داخلی

استفاده از ترموود در دکوراسیون داخلی به سلایق و نظر افراد بستگی دارد از این نوع چوب می‌توان برای ساخت بسیاری از انواع دکوراسیون داخلی مانند میز، کتابخانه، پیشخوان آشپزخانه، کفپوش و … استفاده کرد. همانطور که گفته شد، به دلیل استفاده از چوب احساس منحصر به فردی از طبیعت را می‌توان از این طریق در منزل و فضای داخلی ساختمان به وجود آورد. علاوه بر این، استفاده از چوب حرارتی به دلیل طبیعی بودن و داشتن مواد شیمیایی برای سلامت و محیط زیست گزینه مناسبی است. استفاده از چوب حرارتی برای سقف به شما در انتخاب انواع دکوراسیون دیگر نیز کمک خواهد کرد. در کنار موارد ذکر شده استفاده از چوب حرارتی برای طراحی سقف، گرمای بیشتری به فضای درونی خانه می‌بخشد. به همین دلیل در معماری ایرانی که تکیه بر فرهنگ و اصالت دارد، انتخاب این نوع سقف‌ها گزینه محبوب و خوبی خواهند بود. از ترموود می‌توان برای کفپوش‌ها نیز استفاده کرد، زیرا چوب ترموود به دلیل نوع بافتی که دارد کمتر صدا داده و همچنین عایق خوبی در برابر گرما و سرماست. در معماری ایرانی از این ویژگی بسیار بهره برده شده است.

امروز برای صرفه جویی در مصرف انرژی از انواع پارکت‌های چوبی ترموود در ساختمان سازی بسیار استفاده می‌شود. از دیگر مزایای استفاده از چوب حرارتی در ساختمان سازی، تزیین نمای راه پله‌ها از طریق این چوب‌هاست. در واقع ترموود یک نوع چوب تزئینی برای راه پله‌ها نیز محسوب می‌شود و می‌تواند نمای زیباتری به فضای بیرون از اتاق ببخشد. همچنین از انواع نرده‌های چوبی از جنس ترموود در درون فضای داخلی ساختمان نیز می‌توان استفاده کرد. در معماری مدرن ایرانی با الهام از معماری سنتی سعی شده تا با استفاده از چوب در همه زمینه‌ها مانند کفپوش، نرده و سقف نمایی زیبا و دلپذیرتر برای سکونت خانواده طراحی شود. در این میان ترموود به عنوان یک چوب طبیعی و استاندارد جایگزین خوبی برای چوب‌های قدیمی محسوب می‌شود و می‌توان با الهام از سبک‌های چوبی قدیمی سبک‌های مدرنی را برای منازل ایرانی طراحی کرد.

منابع،

https://link.springer.com/article/10.1007/s13595-016-0541-x

https://lunawood.com/thermowood/

http://www.2form.ir/en/thermowood2/history-of-thermowood

https://www.jartek.fi/en/solutions/thermowood-kilns

https://woodmaster.ir/thermowood-in-iranian-architecture

دسته‌ها
ترموود ترموچوب

نحوه ی حفاظت و نگهداری از ترموود (آپدیت بهمن 1399)

ترموود ‌ها نوعی از آیتم‌های جدید طراحی دکوراتیو، باظاهری خیره کننده و جذاب هستند.که می‌توان از آن‌ها هم در  فضای بیرون ساختمان به عنوان چهارچوب پنجره، درب‌ها، کفپوش تراس، مبلمان باغ و.. و هم دردکوراسیون فضای داخلی  مانند مبلمان و لوازم چوبی، پانل‌ها و صندلی‌های سونا، سرویس‌های بهداشتی، آبنما‌ها و ..استفاده کرد. در واقع، تولید ترموود‌ها، با انجام عملیات حرارتی ویژه بر روی چوب انجام می‌شود که این کار، مقاومت چوب را در برابر عوامل محیطی مانند اشعه ی ماورابنفش و رطوبت بالا برده و می‌توان در شرایط متفاوت محیطی از دکوراسیون  زیبا و لوکس با طرح و بافت چوب لذت برد. البته نباید فراموش کرد که برای حفظ زیبایی و کیفیت ترموود ‌ها نیاز  به رعایت روتین‌های ویژه و نگهداری اصولی است. اگر قصد تهیه مبلمان یا اجرای دکوراسیون ترموود را دارید و یا در دکوراسیون شما از ترموود استفاده شده است خواندن این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.

در مقالات گذشته در مورد این که ترموود چیست و مزایا و معایب ترموود و همچنین محاسبه هزینه ترموود صحبت کردیم. در این مقاله نیز همچون گذشته با ما همراه باشید.

نگهداری ترموود‌ ها از چند جهت قابل بررسی است:

 • از زمان تولید و نگهداری پیش از فروش
 • زمان نصب
 • روتین‌های نگهداری پس از نصب و در طول  مدت استفاده

نگهداری ترموود پیش از نصب:

ترموود در کارخانه و با شرایط ویژه‌ای تولید می‌شوند، یکی از مهمترین مراحل در تولید این محصول کاهش قابل توجه رطوبت چوب است که باعث می‌شود این محصول حداقل انقباض یا تورم را نشان دهد. ترموودها پس از تولید در کارخانه ممکن است برای مدتی در انبار کارخانه و یا انبار مراکز فروش نگهداری شود. باید توجه کردن که فضایی که برای نگهداری ترموود استفاده می‌شود، بایستی  به منظور حفظ کیفیت محلی با رطوبت پایین و دمای خنک در نظر گرفته شود. فضای نگهداری حتما باید سربسته باشد و ترموود‌ها باید در بسته بندی مقاوم به رطوبت مانند پلاستیک نگهداری شده و به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب‌های ناشی از وزن، با  تعداد کم بر روی هم انبار شوند.

به دلیل شرایط رطوبت خاص این محصول توصیه می‌شود پیش از زمان نصب ترموود‌ها را به منظور تطبیق با شرایط محیطی بدون پوشش و در فضای نصب قرار داده شود.

مبلمانی که در فضای باز استفاده می‌کنید از جنس ترموود هستند؟

برای ساخت مبلمان فضای باز از ترموود استفاده می‌شود،  اشعه‌ی ماورابنفش ناشی  از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بارش باران و قرار گرفتن در تماس با رطوبت، و آلودگی‌های محیطی مانند آلودگی‌های قارچی و کپکی از مهمترین مواردی هستندکه بایستی در به کار گیری تدابیری برای حفاظت از این مبلمان مد نظر قرار گرفته شود.

 سطح میز، صندلی، پوشش کف ویا هر وسیله‌ای از جنس ترموود که در فضای باز نصب شده است، را می‌توان با استفاده از روغن‌های رنگدانه دار، لکه برهای چوب، لاک الکل یا رنگ‌های مات رنگ کرد.

انتخاب صحیح نوع پوشش با توجه به شرایط محل قرار گیری این مبلمان بایستی انجام شود.

به عنوان مثال استفاده از روغن‌های بدون رنگ با توجه به این که قابلیت محافظت کنندگی کافی در برابر اشعه‌ی ماورا بنفش ندارند، برای استفاده در میز وصندلی‌های ترموود در فضای باز استفاده می‌شوند مناسب نیستند.

چوب‌هایی که با روغن اشباع شده اند، آب و کثیفی‌ها را دفع می‌کند از این رو برای حفظ بهتر کیفیت، توصیه می‌شود یک یا دو بار در سال  و نیز هنگامی‌که به نظر می‌رسد چوب آب را جذب کرده است، ترموود با استفاده از روغن رنگ شود. روغن همیشه بهترین انتخاب برای محافظت از وسایلی است که در فرایند ساختشان مرحله ی روغن کاری وجود دارد.

محافظت از ترموود در ساخت مبلمان:

 • ترموود‌هایی که برای موارد خارج از ساختمان استفاده می‌شوند، با لایه ی محافظ در برابر شرایط جوی به   اصطلاح رنگ شده یا پوشش داده می‌شوند.
 • پیش از  استفاده از لایه‌ی محافظ، سطح چوب بایستی به دقت تمیز شده باشد. باقی ماندن هر گونه آلودگی برروی سطح ترموود باعث می‌شود پوشش دهی رنگ به صورت کامل انجام نشده و محافظت کامل انجام نگیرد.
 • لایه‌ی محافظ مورد نظر را ابتدا بر روی بخشی از چوب تست کرده و در صورت به دست آمدن نتیجه‌ی مطلوب کار را ادامه دهید.
 • هنگامی‌که می‌خواهیم با ترموود‌ها را به عنوان مثال برای ساخت صندلی استفاده کنید، توصیه می‌شود یک بار قطعات را پس از بریدن و بار دوم پس از اتمام ساخت صندلی با لایه محافظ پوشش دهید؛. تا از وجود لایه‌ی محافظ بر روی تمامی‌قطعات به ویژه در محل اتصالات اطمینان داشته باشید.
 • لایه‌ی محافظ بایستی، روی کل قسمت‌ها خصوصا لبه‌های انتهایی بریده شده قرار گرفته باشد.
 • هرچه لایه‌ی محافظ به کار گرفته شده دارای رنگدانه‌های بیشتری باشد، ماندگاری بیشتری بر روی ترموود دارد. و می‌توان رنگ کردن دوره‌ای را با فاصله ی زمانی بیشتری تکرار کرد.
 • لایه‌ی محافظی که در نوبت‌های بعدی برای محافظت از ترموود استفاده می‌شود بایستی دقیقا مشابه لایه‌ی محافظ اولیه باشد.

 اگر از ترموود در گلخانه‌ها و تراس‌ها استفاده کرده اید بخوانید :

روغن‌های چوب شفاف یا روغن‌هایی که  رنگدانه دارند برای ترموود‌هایی که از کاج یا صنوبر ساخته شده اند مناسب هستند. یکی از نکاتی که باعث افزایش طول عمر و کیفیت ترموود‌های نصب شده در تراس یا گلخانه می‌شود، نصب صحیح ترموود است. درصورتیکه قطعات انتهایی به خوبی نصب و آب بند نشده باشند امکان جذب آب و خراب شدن ترموود وجود دارد. بنابراین همواره توصیه می‌شود که نصب را به متخصصین این امر بسپارید و از طول عمر ترموود در گلخانه و تراس خود مطمئن باشید.

برای یک دست شدن سطح بایستی دقت شود که لایه‌ی بسیار نازکی از روغن حاوی پیگمان یا رنگ چوب روی سطح قرار گیرد و از هر گونه انباشته شدن رنگ بر روی سطح جلوگیری شود.

نگهداری سالیانه از ترموود را در برنامه‌ی خود قرار دهید. روغن‌هایی برای این کاراستفاده می‌شوند از ورود آب و نفوذ جرم به داخل چوب جلوگیری می‌کنند. با این وجود در صورتی که این نشانه‌های نفوذ رطوبت به ترموود را مشاهده کردید حتما از روش‌های نگهداری دیگر کمک بگیرید.

وارنیش یا لاک الکل به دلیل این که یک لایه بر روی سطح چوب تشکلیل می‌دهد و با قرار گرفتن در محیط مرطوب ممکن است پوسته شود برای استفاده در تراس‌ها و گلخانه‌ها مناسب نیست.

نگهداری ترموود در سونا؟

 برای پانل‌ها و صندلی‌های ترموود که در سونا استفاده شده‌اند، نیاز به رنگ و روغن ویژه‌ای وجود ندارد. دقیقا  رعایت همان دستورالعمل‌هایی که در نگهداری سوناهایی با پانل‌ها و صندلی‌های ساخته شده از  چوب معمولی استفاده می‌شود برای ترموود نیز کفایت می‌کند.

موادی که برای رنگکردنصندلی‌ها و پانل‌ها استفاده می‌شود، در سهولت نظافت آن‌ها تاثیر گذار است. در نصب پانل‌ها و صندلی‌های سونا بایستی دقت شود که سطوح برش خورده با جنس مشابه کاملا جفت شود تا نفوذ رطوبت بین لایه‌ها و ماند رطوبت و احتمال رشد کپک‌ها و جلبک‌ها به حداقل ممکن برسد. برای رنگ کردن پانل‌ها و صندلی‌ها در سونا می‌توان از روغن پارافین خالص نیز استفاده کرد.

استفاده از ترموود در تجهیزات داخلی :

وقتی ترموود داخل ساختمان، مانند تزئینات دیوار استفاده می‌شود محافظت از آن بسیار آسان می‌شود. تجهیزات داخلی ساختمان که از ترموود درختان کاج، صنوبر یا درختان برگریز ساخته شده اند به راحتی نصب می‌شوند و استفاده از ماده‌ی ویژه‌ای برای  روتین نگهداری از آن‌ها نیازی نیست. می‌توان با اطمینان خاطر از  از وکس، روغن یا لاک الکل برای سطوح آن استفاده کرد و از زیبایی آن لذت برد.

محافظت از ترموود کف :

صفحات ترموود مناسب برای کف سالن‌ها که از چوب صنوبر، کاج یا گیاهان برگریز ساخته شده‌اند، را می‌توان با استفاده از  رنگ‌هایی که برای چوب معمولی استفاده می‌شود، پوشش داد.روغن، لاک الکل و وکس برای حفاظت از سطح آن‌ها مناسب است. البته توجه به دستورالعمل سازنده در زمان نصب و دوره‌های نگهداری اهمیت زیادی دارد.

ترموود‌ها در راهرو :

پانل‌های ترموود که برای نصب در راهرو  انتخاب می‌شوند، بایستی پوشش مناسبی برای استفاده در فضاهای بیرونی و درونی داشته باشند. در خصوص راهرو‌هایی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند،  استفاده از روغن‌هایی که رنگدانه‌ی بیشتری دارند، از آسیب دیدن ترموود در برابر اشعه‌ی ماورا بنفش خورشید و جلوگیری از کهنه به نظر رسیدن چوب جلوگیری می‌کند. استفاده از روغن‌هایی که رنگدانه  دارند به چوب ظاهری تیره و روشن می‌دهند. آن را به چوب طبیعی شبیه‌تر می‌کنند. در نگهداری از ترموود‌های به کار رفته در راهروها دقت کنید که قسمت‌های انتهایی به خوبی با رنگ محافظ پوشانده شده باشد.

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، به راحتی می‌توان از ترموود‌های نصب شده در محیط‌های مختلف با اطلاع از عواملی که ممکن است به کیفیت آن‌ها آسیب وارد کند جلوگیری کرده و از ترموود برای مدت زمان بیشتری با ظاهر زیبای اولیه استفاده کرد.

خروج از نسخه موبایل