دسته‌ها
ترموچوب ترموود

چوب ترموود اش چیست (آپدیت آذر 1399)

چوب ترموود اش چیست

چوب ترموود اش همان چوب ترمو زبان گنجشک است که جزء چوب های سخت محسوب می شود که از درخت زبان گنجشک یا درخت ون که یکی دیگر از گونه های گیاهی است به دست می آید. این درخت یکی از گونه های بومی گیاهی کشور اروپا بوده که بعد از انجام پروسه ی ترمو تبدیل به چوب ترموود اش می شود. چوب ترموود اش یک چوب خیلی مستحکم و بسیار زیبا بوده که می توان از آن در فضاهای داخلی و خارجی مانند کفپوش ها و نماهای ساختمان استفاده کرد. درخت زبان گنجشک که این نام خود را به دلیل شکل میوه هایی که دارد دربر گرفته است و چوب بسیار مستحکم  و منعطفی می باشد. به صورت عمده در رنگ های زرد مایل به قهوه ای در بازار فروش موجود می باشد و از کاربردهای استفاده  از آن در صنایع قاب سازی و همین طور در ساخت راکت های تنیس بوده که بعد از انجام پروسه ی ترمو از کاربردهای زیادی برخوردار گردیده است. در همین راستا بعد از انجام فرایند و پروسه ی ترمو این چوب ها دارای مقاومت بالاتری نسبت به قبل  شده است که می توان از آن در تمامی محیط ها استفاده نمود.

 چوب ترموود اش را می توان با انجام مراحل رنگ آمیزی به رنگ های مورد نظر درآورد. این چوب ها جلوه ی بسیار زیبایی را به هنگام رنگ آمیزی به خود می گیرند که این زیبایی تماما منحصر به فرد این نوع گونه می باشد. چوب ترموود اش یکی از بهترین نوع های چوب های کشور فنلاند بوده که دارای درجه ی کیفی آ پلاس است و همین طور این چوب ها با استاندارد های اروپایی تولید و به کشور ایران عرضه می شود. همین مورد موجب می شود که در بازار فروش چوب ترموود اش به عنوان یکی از چوب های مرغوب به حساب می آید و مصرف کننده ها به راحتی و  با امنیت خاطر می توانند از این چوب ها خریداری کرده و در انواع محیط ها استفاده کنند. کشور فنلاند این چوب را با کیفیت بالا و طول عمر تقریبا 25 سال ضمانت کرده و برای همین خاطر است که از چوب ترموود اش در بیشتر فضاهای بیرونی استفاده می شود.

از دلایل استفاده از این چوب ها در چیست:

درخت اش از ظاهری لاغر و قامتی بلند برخوردار بوده که طول درخت اش تقریبا ما بین 10 تا 30 متر می تواند رشد کرده و بلند شود. این درخت دارای شاخه های بدون کرک بوده که در رنگ های طوسی و سبز می باشند. درخت های اش بومی درقاره اروپا دارای طول عمر نزدیک به 200 سال بوده که این عمر می تواند در برخی از گونه های آن به 500 سال نیز برسد. و ارتفاع آن درخت ها می تواند تا اندازه ی 40 متر نیز رشد داشته باشد. همانند سایر درخت ها برگ درخت های اش نیز از اواخر پاییز شروع به ریزش کرده و در انتهای بهار به صورت مجدد شروع به رشد می کنند.

چوب اش از ویژگی های خیلی زیادی برخوردار است که در همین راستا در ساخت و ساز ها ودر دکوراسیون های داخلی استفاده شده و از محبوبیت ویژه ای در بین معماران داخلی برخوردار می باشد. چوب درخت اش به دلیل این که دارای بافت بسیار سختی است به همین جهت  کاربردهای خیلی زیادتری دارد. یکی دیگر از مزیت های استفاده از این چوب های ترموود اش در این است که چوب ترموود اش بسیار محکم بوده و در محیط هایی که نیازمند توان مقاومتی زیاد و بالایی در مقابل فشار و وزن است استفاده می شود و دیگر مزیت آن در رنگ و جلوه ی بسیار زیبای آن می باشد که دارای رنگ کرم و قهوه ای بوده و از رگه ها و بافت های بسیار زیبایی برخوردار است.

چرا به درخت چوب ترموود اش درخت های سخت می گویند:

به این علت درخت هایی مانند درخت چوب ترموود اش در دسته ی سخت هستند که همانند سایر درخت ها برگ های آن ها نیز در فواصل مشخص می ریزد و به این صورت همه ی  برگ های خود را از دست می دهند و به دلیل این که رشد این درخت ها بسیار آرام و کند است همین موضوع موجب می شود که دارای بافت بسیار متراکم باشند و در همین راستا این نوع درخت چوب ترموود اش بسیار گران بوده و در صورت مقایسه با بقیه ی گونه های درختی به زمان بیشتری جهت رشد مناسب خود نیاز دارد و برای همین علت که از طول عمر نزدیک به 500 سال برخوردار است.  این درخت ها به صورت عمده در منطقه های بومی اروپا به ویژه در جنگل های فنلاند رشد می کند ولی در برخی از قسمت های شمال غربی آسیا نیز می توان این نوع گونه ی درختی را پیدا کرد.

 بدنه ی درخت های جوان اش به صورت کاملا صاف بوده که دارای رنگ بسیار زیبا  و خاکستری روشن است که در صورت رشد زیاد و بیشتر شدن سن درخت به صورت عمودی در روی بدنه ی این درخت ها شکاف هایی ایجاد می شود. و زمانی که بر روی چوب های برش خورده ی اش پروسه ی ترمو کردن انجام شود و به عبارت دیگر این چوب ها با حرارت بالا به عمل بیایند می توان از این چوب ها در انواع نما های چوبی در ساختمان ها به صورت داخلی و خارجی استفاده کرد. برای این که چوب ترموود اش از مقاومت بالاتری برخوردار شود می توان از یک لایه رنگ بسیار روشن بر روی آن استفاده کرد که رنگ روشن موجب می شود که رگه های زیبای بدنه ی این درخت نیز نمایان شده و باعث ایجاد جلوه ی جذابتری شود. از این نوع چوب های ترموود اش می توان به عنوان پوششی مناسب و مستحکم بر روی انواع نما ها استفاده کرد و علاوه بر این موضوع, به علت وجود شیارهایی در بافت چوب های ترموود اش می توان از آن در کفپوش ها نیز استفاده کرد. چون این شیارهای موجود بر روی سطح چوب مانع از سرخوردن می شود.

دسته‌ها
ترموچوب ترموود

رنگ های ترموود و ترموچوب

در پست های قبلی موارد مختلفی از ترموود مانند ترموود چیست یا مزایای ترموود و ترموچوب و البته همه چیز در مورد ترموود را بررسی کردیم

خلاصه مطلب :

برخی رنگ ها برای چوب های ترموود طراحی و تولید شده است که فقط مخصوص این چوب ها بوده و مقاوم شده در مقابل اشعه ی یو وی آفتاب هستند که این امر موجب می شود که رنگ های ترموود تغییر نکند و همین طور چوب براق شده و به اصطلاح جلا به چوب اضافه گردد.

بررسی انواع رنگ های ترموود

از آن جایی که چوب های ترموود مورد استفاده در انواع سطوح از جنس کاج باشند در این صورت در مقابل همه ی شرایط جوی بسیار مقاوم بوده ولی بایستی قبل از نصب به وسیله ی رنگ های ترموود رنگ آمیزی شوند این رنگ های مخصوص که در برند های گوناگون در بازار فروش موجود هستند.

برای مقاومت چوب ها در مقابل اشعه های یو وی آفتاب و همچنین برای جلوگیری از تغییر رنگ چوب استفاده می گردد. این مرحله در واقع جزء عملیات تکمیلی به حساب آمده و به صورت پایه آب و جذبی می باشند. به دلیل این که در انواع طیف های رنگی بوده می تواند قدرت انتخاب خریدار را زیاد کند.

البته در صورتی که چوب استفاده شده برای هر نوع  سطوح از جنس زبان گنجشک باشد این چوب ها نیز در مقابل همه ی شرایط آب و هوایی مخصوصا در فضاهای باز مقاوم بوده ولی می توان با استفاده از رنگ ها و روغن های مخصوص این مقاومت را دو چندان کرده و به ظاهر بیرونی آن نیز جلوه ی زیبایی بخشید.

 رنگ های ترموود برای استفاده در محیط های بیرونی در دو نوع می باشد که به صورت زیر است:

 • رنگ های پایه آب: این نوع رنگ های ترموود تا عمق 2 یا 3 میلی متری سطح چوب نفوذ می کند و بر روی چوب به هیچ وجه لایه ای تشکیل نمی دهد که همین امر موجب می شود که به مرور زمان پوسته پوسته نشود.
 • رنگ های پایه روغنی: این نوع رنگ ترموود به صورت بی رنگ می باشد که از آن برای کف سطوح بیرونی در فضاهای باز استفاده می شود به دلیل بی رنگ بودنش نقش و نگار چوب را نیز از بین نمی برد.

بررسی گام به گام مراحل رنگ آمیزی چوب ترموود:

https://thermochub.com/wp-content/uploads/2020/11/telegram-cloud-document-4-5810144059091584894.mp4

رنگ های ترموود چوب در انواع متفاوت و گوناگونی در بازار فروش موجود می باشد, استفاده از رنگ ترموود علاوه بر ایجاد دوام بالا در زیباسازی آن و دادن جلوه ای جذاب بر روی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. ذکر این موضوع در مورد انتخاب رنگ های ترموود خارج از قاعده نمی باشد که بایستی نوع رنگ با دکوراسیون محیط و فضای مورد استفاده یکسان باشد و این عامل با توجه به سلیقه ی اشخاص می تواند متغیر باشد.

در همین راستا برخی رنگ ها برای چوب های ترموود طراحی و تولید شده است که فقط مخصوص این چوب ها بوده و مقاوم شده در مقابل اشعه ی یو وی آفتاب هستند که این امر موجب می شود که رنگ ترموود تغییر نکند و همین طور چوب براق شده و به اصطلاح جلا به چوب اضافه گردد.

همانگونه که قبلا هم به این موضوع اشاره شد رنگ های ترموود موجب می شود که مقاومت چوب زیادتر شده و در نهایت از طول عمر بالاتری برخوردار باشد, در این مبحث به بررسی مراحل رنگ آمیزی چوب های ترموود و یا ترمو چوب ها می پردازیم :  

 1. اولین گام برای انجام رنگ آمیزی چوب های ترموود این است که ابتدا سطح چوب را تمیز کرده به صورتی که هیچ گونه گرد و خاکی روی آن نماند.
 2. دومین گام به این صورت است که محیطی که برای رنگ آمیزی چوب های ترموود انتخاب شده است نیز بایستی عاری از گرد و خاک بوده و حسابی تمیز شود تا در موقع رنگ آمیزی مشکلی پیش نیاید.
 3. سومین گام در این مرحله این است که دمای کارگاهی که برای رنگ آمیزی چوب های ترموود انتخاب شده است باید به صورت یکنواخت تنظیم گردد.
 4. چهارمین گام برای این کار مخلوط کردن رنگ های ترموود با هم زن چوبی است. تا زمانی که تمامی رنگ دانه ها با هم به خوبی ترکیب شده و مخلوط شوند.
 5. پنجمین گام برای رنگ آمیزی این است که رنگ های ترموود را روی چوب به وسیله ی یک قلم مو در راستای الیاف های چوب پخش کرده و به شکل یک لایه ی نازک در آورده تا خیلی سریع خشک شود.
 6. بعد از اتمام این مراحل و خشک شدن سطح چوب برای تکمیل مراحل رنگ آمیزی باید همه ی این 5 گام را به صورت مجدد بعد از گذشت 24 ساعت انجام داده شود.

ریموو و احیاء مجدد رنگ های ترموود

رنگ های ترموود بعد از گذشت زمان و با توجه به موقعیت های آب و هوایی ممکن است که به مرور خراب شده و ظاهری بد در خود ایجاد کند. عده ی زیادی از مردم این عامل را مبنی بر کیفیت پایین این چوب دانسته و با دیدن این موضوع سعی در عوض کردن چوب های ترموود که موجب متحمل شدن هزینه های خیلی زیاد می شدند و به این مشکل به چشم یک معضل خیلی سنگین نگاه می کردند.

در صورتی که به راحتی می توان با احیاء مجدد رنگ های ترموود  ابتدا رنگ اولیه را ریموو کرده و تمامی رنگ های فاسد شده را از روی سطح چوب ترموود حذف کرده و مجددا به رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید. انجام حذف رنگ های فاسد و ریموو آن طی چند مرحله انجام می پذیرد که به شرح زیر است:

 1. اولین قدم برای ریموو رنگ های ترموود و چوب ترموود این است که سطح چوب را به وسیله ی یک ماده ی مخصوص ریمو آغشته کرده و سپس به وسیله ی دستگاه های مخصوص سطح آغشته شده به مواد را با فشار بالا شسته که این کار موجب می شود تمامی رنگ های فاسد شده از روی چوب از بین رود.
 2. دومین قدم برای این کار با استفاده از دستگاه دیگری به نام سنباده انجام می شود به این صورت که تمامی سطح کار با استفاده از این دستگاه و با استفاده از نیروهای کارشناس و با تجربه در این کار به  صورت یکنواخت در آمده به صورتی که عاری از هر نوع برآمدگی و زدگی و یا پوسته باشد.
 3. سومین قدم برای ریموو رنگ قبلی  و احیاء رنگ جدید به این صورت است بعد از گذشت چندین ساعت سطحی که به وسیله ی دستگاه سمباده مسطح و صاف شد به وسیله ی رنگ های ترموود رنگ آمیزی شود
دسته‌ها
ترموود ترموچوب

همه چیز در مورد چوب ترموود (آپدیت آذر ۱۳۹۹)

بررسی همه چیز در مورد ترموود:

در پست های قبلی در مورد اینکه ترموود چیست صحبت کردیم و همچنین از مزایا و معایب ترموود گفتیم

با توجه به شرایط قیمت ترموود متغیر است و به دلیل این که وارداتی است ممکن است قیمت آن فرق کند. استفاده از چوب ترمووود در بناها و ساختمان ها سالیان دراز است که یک کار پسندیده و مطلوبی می باشد  با وجود این که به دلیل خاصیت های فیزیکی چوب ترمووود برخی محدودیت هایی در اجرای آن مخصوصا در محیط های باز ایجاد می شود. ولی به مرور زمان تمامی افراد به این نکته پی بردند که حرارت دادن چوب در دمای بالا موجب می شود تا دوام آن زیاد شده و دیرتر خراب شود. به دلیل این که فرایند تولید چوب ترمووود به وسیله ی حرارت دادن چوب با دمای 180 درجه سانتی گراد تا 220 درجه سانتی گراد در بازه ی زمانی نزدیک به 100 ساعت که با توجه به نوع چوب  اولیه متغیر است ایجاد می شود. در طول این مدت زمان این فرایند تمامی اکسیژن چوب از بین می رود که این امر باعث می شود تا امکان سوختن چوب ترمووود از بین برود.

روش های متعدد و گوناگونی برای انجام فرایند و پروسه ی ترمو کردن چوب وجود دارد که در آن پروسه ها از بخارآب و روغن و … استفاده می شود و انجام این موارد در همه ی روش های انجام پروسه ی ترمو یکسان است این موارد عبارت است از خشک کردن و حرارت دادن و در نهایت خنک کردن. برندهایی  که چوب های فضای باز  و محیط های بیرون را ارائه می دهند عمدتا فنلاندی هستند. ترموود ها با توجه به کیفیت و نوعی که دارند در برابر شرایط جوی مانند نور خورشید و یا گرما و سرما  و گرد و غبار و برف و باران بسیار مقاوم بوده و با توجه به سایر چوب ها و چوب های معمولی از دوام بالاتری برخوردار هستند در همین راستا می توان گفت که از طول عمر بالاتری نیز برخوردار است. همچنین ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که عناصر شیمیایی نیز که موجب فاسد شدن چوب می شود در طی انجام این فرایند حرارت دهی با دمای بالا از بین می رود. ناگفته نماند که هر اندازه فرایند انجام ترموچوب طبیعی باشد به همان اندازه ترموچوبی که به دست می آید از دوام بالاتری برخوردار است.

بررسی مختصر در مورد موارد استفاده از این ترموود در چیست؟

موارد استفاده از ترمووود چوب که عمده ترین و اصلی ترین آن ها در نماهای ساختمانی است از دیرباز طرفداران مخصوص به خود را داشته و از محبوبیت بالایی در بین طراحان داخلی و مهندس های معماری دارد. تنها نکته ای که باید به آن توجه شود این است که تقریبا یک درز برای انبساط به اندازه ی 2 سانتی متر ما بین  ترموود و سایر متریال هایی که استفاده می شود را رعایت کنید. به دلیل این که چوب های ترموود به صورت مستمر سایزشان تغییر می کنند.  که به این حالت تغییر سایز چوب ترموود نیز گفته می شود. از دیگر موارد استفاده از این چوب ها در محیط های مرطوب مانند حمام و سونا و سرویس های بهداشتی و سونا و کف های دوره های استخر می باشد همچنین امروزه در اکثر آلاچیق ها و پرگولا نیز به دلیل چوبی بودن خصلت ترمووود استفاده از آن کاملا پذیرفته است.

در مورد این چوب ها به صورت مختصر و کوتاه راجع به نصب آن ها نیز می پردازیم که به صورت عمومی نصب این چوب ها به دو شکل استفاده از کلیپس و یا زیر سازی  چوبی می باشد که در روش اول زیرسازی از طریق آهن کشی و یا استفاده از پروفیل گالوانیزه انجام می شود و این چوب ها به وسیله ی کلیپس به زیرسازی متصل می شود و در روش های دوم این زیر سازی به شکل عمودی بر روی پروفیل های چوب نما انجام می شود و به وسیله ی پیچ های استاندارد ضد زنگ و پروفیل های ترموود در روی پروفیل نصب می گردد.

https://thermochub.com/wp-content/uploads/2020/11/IMG_0101.mp4

رنگ این چوب ها به چه مواردی بستگی دارد:

راجع به رنگ ترموود باید گفت که اگر چه این چوب با فرایند و پروسه ی استاندارد تولید شود در این صورت نیازی به رنگ چوب ترمو نیست و برای این که این چوب از طول عمر بالاتری برخوردار شود نیازی به استفاده از سایر پوشش ها نمی باشد. همین طور با توجه به نحوه ی دکوراسیون و سلیقه ی طراح می توان از چوب های تیره و روشن و یا رنگ های مخصوصی که مد نظر معمار داخلی است و همچنین از رنگ های رایج نیز برای این کار استفاده نمود. البته ذکر این موضوع نیز خارج از قاعده نمی باشد به دلیل این که انجام این فرایند و پروسه ی دما دادن چوب ها با دو روش حرارتی انجام می شود, چوب هایی که از سطح حرارتی بالاتری برخوردار هستند از رنگ تیره بوده که این قابلیت را دارند که در فضاهای مجهز به سیستم های گرمایش از کف نیز قرار بگیرند و چوب هایی که از سطح متوسط حرارتی برخوردار بوده اند از رنگ های روشن تری برخوردار هستند. مقدار سطح حرارت  این پروفیل ها تا حدود  190 درجه ی سانتی گراد است.     

همچنین از دیگر دلیل های استفاده از این چوب و انتخاب چوب ترموود برای دکوراسیون های داخلی و خارجی در این است که از این مدل چوب به دلیل استحکام بالایی که دارد می توان برای ایجاد تاب ها و آلاچیق ها و نماهای بیرونی و داخلی برخی ساختمان ها استفاده کرد و دیگر موارد استفاده از آن در ایجاد انواع مبل ها و گلدان های زینتی و پایه های چراغ دار است.  به دلیل فراوری این چوب ها با دمای بالا که موجب خارج شدن تمامی مواد مغذی این چوب ها می شود این امر باعث می شود که این چوب از حمله ی حشره های چوب خوار در امان باشد. جنگل های شمال آمریکا بهترین مکان برای تهیه ی درخت های چوب های زبان گنجشک می باشد. منبع اصلی تامین این چوب ها جنگل های مرکز کشور فنلاند می باشد و همچنین بهترین مرکز برای تامین چوب های درخت های سوزنی برگ و تولید مواد خام موردنظر برای ترموود همین جنگل ها می باشد.

دسته‌ها
ترموود ترموچوب

بررسی مزایا و معایب ترموود (آپدیت آذر 1399)

ترموود و مزایا و معایب آن مواردی است که قبل از شروع کار با این ماده زیبا باید بدانید در پست های مختلف ما در مورد اینکه ترموود چیست و همه چیز در مورد ترموود صحبت کردیم. در این مقاله میخواهیم در مورد اینکه ترموود یا همان ترموچوب چه مزایا و معایبی دارد صحبت کنیم.

تفاوت خواص ترموود یا ترموچوب چوب با سایر چوب های موجود در چیست:

 در این مقاله قصد داریم در مورد مزیت ها و معایب چوب ترمووود برای شما مطالبی ارائه دهیم, در این محتوا با شروع یک تعریف کوچک از ترموود چوب بحث خود را شروع می کنیم. با انجام پروسه و فرایندهایی می توان موجب بهبود مقاومت بیولوژیکی چوب با استفاده از فرآوری های درست و مطابق با استانداردهای ترمووود شد و در نهایت خواص طبیعی آن را تغییر داد که همین امر باعث افزایش زیبایی آن شده و جلوه ی جذابی به چوب می بخشد و چوب ترمووود یک چوب اصلاح شده با حرارت بسیار بالا می باشد. یکی از اساسی ترین تغییراتی که می تواند بر روی چوب انجام داد در رابطه با خواص مکانیکی آن بوده که با تغییر دادن سختی چوب می توان به نتیجه رسید و چوب را ترد کرد. البته ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که این خاصیت به صورت ناخواسته ایجاد می گردد و برای استفاده از آن در برخی مصارف بسیار لازم می شود.  

تفاوتی که سایر چوب های موجود در بازار با چوب های اصلاح شده با حرارت بسیار بالا دارد به این صورت است که به وسیله ی فرایند اصلاح حرارتی که موجب می شود چوب ترمووود در صورت سوخته شدن دودی که از آن خارج شده در مقایسه با چوب های معمولی مانند اسپروس خیلی کم می باشد که همین امر موجب می شود که یک ویژگی مثبت برای این چوب به حساب بیاید.

مزایای ترموود چوب به چه صورت است:

از جمله مزیت های این چوب به صورت زیر است:

 • در صورت فراوری کردن چوب با حرارت بالا موجب کم شدن خاصیت هیگروسکوپی می شود. به دلیل اصلاح شدن چوب با حرارت بالا باعث افزایش و بهتر شدن دوام چوب می شود و برای همین علت در کاربردهای متفاوتی استفاده می شود که موارد استفاده آن در تولید مبل هایی که در فضای باز استفاده می شود و کاربردهای مختلفی در ایجاد گلدان های چوبی و پایه های چراغ و تاب و صندلی های پارک و آلاچیق ها و نماهای ساختمان  و صدها مورد دیگر دارد.
 • یکی دیگر از مزیت های بسیار مهم فرایند ترموود افزایش ثبات ابعادی چوب می باشد که به دلیل همین فراروری که روی چوب ترموود به وجود آماده شده است. یکی از مهم ترین مزیت های چوب ترموود در ثبات ابعاد آن است که می تواند یک ویژگی اساسی این چوب برای استفاده در اماکن و محیط های باز و در مقابل باران و باد و نور خورشید می باشد که همین مزیت  موجب می شود از مقاومت بالایی در چنین فضاهایی برخوردار شود.
 • از دیگر مزایای چوب ترموود در این است که به دلیل اصلاح این چوب با استفاده از حرارت بسیار زیاد نزدیک به 215 درجه سانتی گراد موجب می شود که چوب ترموود در مقابل پوسیدگی از مقاومت بالاتری برخوردار شود که همین امر موجب مناسب شدن استفاده از آن چوب در کاربردهای متفاوت و مختلف می شود.
 • مزیت دیگر چوب ترمووود به دلیل اصلاح آن با حرارت زیاد این است که انجام این پروسه موجب استخراج کامل صمغ چوب شده که این امر باعث سبک تر شدن وزن چوب می شود برای همین علت استفاده از آن در کاربردهای گوناگون بسیار مناسب و ساده خواهد شد.
 • –        یکی دیگر از مزایای اصلاح چوب با حرارت بالا این است که این کار موجب می شود تا مقاومت چوب در مقابل پوسیدگی و تجزیه شدن بیولوژیکی بهبود و افزایش یابد که همین امر موجب می شود که انتخاب این چوب در مصارف گوناگون و مختلف زیاد شود.  به دلیل این که چوب به صورت طبیعی در هر لحظه ممکن است که در حال تجزیه باشد ولی به دلیل انجام این فرآوری بر روی چوب موجب تغییر یافتن این امر طبیعی شده و به صورت کامل تجزیه ی چوب متوقف می شود.
 • از دیگر مزیت های چوب های فراوری شده با حرارت بالا در رنگ تیره ی آن است که می تواند متناسب با دکوراسیون شما موجب ایجاد یک فضای گرم شده و جلوه ی زیبایی را به محیط و فضای مورد نظر شما بدهد. به علت این که  چوب های ترموود در کوره ها با دمای بسیار زیاد  حرارت داده می شوند رنگ چوب تیره می شود ولی این تیرگی به گونه ای بر روی سطح کلی چوب پراکنده می شود که در همه ی قسمت های چوب به صورت یکنواخت و جذاب و خیلی زیبا می شود و در همه ی قسمت های چوب به شکل یکسان پخش شده است.

از معایب ترموود یا ترموچوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علی رغم مزیت ها و ویژگی های بسیار زیاد این چوب که در تعداد زیاد و به صورت گسترده است ممکن است برخی عیب های مختصری نیز داشته باشد که به هیچ صورتی موجب خدشه دار شدن جایگاه این چوب و کاربردهای استفاده از آن بلکه نمی شود حتی ذره ای از ارزش آن نمی تواند کم کند. این عیب ها و ایرادات چوب ترمووود  به صورت زیر است:

 • یکی از معایب چوب های فراوری شده با دما و حرارت بالا در کاهش زمان آتش گرفتن آن است که به خاطر اصلاح این چوب ها موجب کم شدن رطوبت و صمغ موجود در آن می شود.
 • از دیگر ایرادات و عیب های چوب های اصلاح شده در این است که به دلیل این که در طی فرایند حرارت دهی چوب تمامی رطوبت خود را از دست می دهد در نتیجه قدرت انعطاف و خم پذیری آن بسیار کم می شود که این امر ممکن است در انتخاب این چوب در برخی مصارف تاثیر گذار باشد. و در پروژه هایی مانند ایجاد ساختمان های گرد و سازه های منحنی نمی توان این محصول را برای تکمیل پروژه ها انتخاب کرد.
 • از اصلی ترین ایرادات و عیب های این چوب همانند سایر چوب ها در این است که برای تولید چوب ترموود که موجب تخریب درخت های جنگل می شود ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را به زیست محیط وارد کند.
دسته‌ها
ترموود ترموچوب

ترموود چیست؟ (شرکت وارد کننده اصلی ترموود و ترموچوب فنلاند آپدیت آذر 1399)

 ترموود چیست:

در پاسخ به این سوال باید گفت که ترمووود به نوعی از چوب گفته می شود که در مقایسه با بقیه ی چوب ها از ماندگاری بالاتر و استحکام بیشتری برخوردار است, به دلیل این که این چوب با مکانیزم پیشرفته ی حرارت فراوری شده است نسبت به چوب های دیگر مستحکم تر است. با اطمینان خاطر می توان گفت که برای تولید و ایجاد این نوع چوب به هیچ عنوان از مواد شیمیایی استفاده نشده است.  همچنین ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که چوب ترمووود در مقابل کپک زدن و موریانه و حشره های موذی و ساس  و قارچ از مقاومت بالایی برخوردار است. چوب ترموود به دلیل این که شکل آن سالیان سال ثابت می ماند و رنگ آن بعد از گذشت زمان نیز اصلا تغییری نمی کند برای همین علت است که می تواند سال های زیادی, زیبایی روز اول خود را حفظ کند.

به دلیل این که امروزه از نماهای چوبی بیشتر استفاده می شود و از محبوبیت بالایی برخوردار شده است ترموود به عنوان یک چوب مقاوم بهترین گزینه برای انجام این کار می باشد,  به صورت کلی می توان گفت که برای تولید چوب ترموود از چوب هایی که جنس زبان گنجشک و چوب گونه کاج استفاده می شود. ترمووود اغلب به عنوان محصولی از کشور فنلاند شناخته شده است ولی ناگفته نماند که ترمووود در آلمان و کانادا نیز به صورت وسیع تولید می شود. برای تولید کردن این نوع چوب بدون استفاده از مواد شیمیایی و حرارت استفاده می شود. به دلیل به روز شدن زندگی ها و تغییر سبک زندگی ها از ساده به صورت مدرن افراد سعی در استفاده از لوازمی که طبیعت را به آن ها الهام می دهد می کنند و برای همین علت از چوب ترموود در نما ها و سایر مواردی که به صورت کامل به آن ها توضیح خواهیم داد استفاده می کنند.

انجمن تحقیقاتی ترمووود فنلاند:

 اگر بخواهیم به صورت ساده تعریفی از ترموود داشته باشیم باید بگوییم که ترمووود یک نوع از انواع چوب گفته می شود که همانند سایر چوب ها که دارای خاصیت ذاتی ناپایدار بودن و فروپاشی را نداشته و برهمین اساس دچار پوسیدگی نمی شود. در همین راستا برای برطرف کردن این موضوع از پروسه ای به نام حرارت استفاده می شود و موقعی که چوب را حرارت می دهند به آن اصطلاح ترمووود را می گویند. از سال 1930 به صورت علمی برای بالا بردن مقاومت چوب و استفاده از آن در سازه های بیرونی از سوزاندن چوب و حرارت دادن آن به صورت علمی مورد تحقیق و مطالعه قرار می دهند. از پیشتازان صنعت ترموود کشور فنلاند می باشد که برای بار اول اقدام به راه اندازی و تولید  این صنعت اقدام نموده است.

در همین راستا در این کشور یک مرکز و انجمن تحقیقاتی برای این صنعت ترموود با نام VTT تاسیس شده است که به صورت گسترده در این زمینه بررسی ها و پژوهش هایی انجام  می دهند. در آخر هم بعد از طی فرایند تیمار حرارتی ترمو چوب و یا همان ترمووود که به وسیله ی انجمن ترموود کشور فنلاند و با همکاری صنعت محصول های چوبی وارد بازار فروش شد. تا به امروز چوب های ترمووود که روانه بازار فروش می شوند بر اساس تحقیق های به دست آماده و تحت بررسی و نظارت این انجمن تولید می شوند.

مراحل تیمار حرارتی چوب ترموود به شرح زیر است:

انجام فرایند تیمار حرارتی یک پروسه ی زمان بر است که در مرحله های متفاوت انجام می شود به این مراحل فاز نیز می گویند که اگر بخواهیم برای شما توضیحی مختصر از این مرحله ها داشته باشیم به شرح زیر است:

فاز اول: اولین مرحله برای انجام این فرایند و پروسه برش چوب ها در اندازه های متفاوت و مختلف است. بعد از برش دادن آن ها دمای  چوب ها را به دمای 100 درجه ی سانتی گراد توسط گرما و بخار آب رسانده می شود. بعد از این مرحله کم کم دمای چوب را تا 130 درجه ی سانتی گراد بالاتر برده می شود و بعد از این که دمای چوب به مرحله مورد نظر رسید برای حفاظت از چوب و این که چوب ترک برندارد و برای جلوگیری از ورود مواد شیمیایی به درون بافت چوب از بخار کمک گرفته می شود. بعد از طی کردن این مراحل جهت خشک کردن چوب دمای آن را تقریبا به صفر رسانده می شود تا به این وسیله چوب خشک شود.

فاز دوم:  در این گام با در نظر گرفتن رده بندی تا حدود 180 درجه سانتی گراد و نهایت تا 215 درجه سانتی گراد ترمو چوب را حرارت می دهند تا اندازه ای که ترمو چوب به دمای مورد نظر برسد بعد از این که به دمای مورد نظر رسید برای آن که ترمو چوب را در همان دما نگه داشت و موجب استخراج صمغ و نم کامل چوب شد از بخار آب استفاده می شود به این صورت که رنگ چوب قهوه ای روشن شده و هم این که این کار موجب می شود که چوب آتش نگیرد.

فاز سوم: گام سوم برای  انجام این فرایند به این صورت است که در این مرحله اقدام به رطوبت دهی چوب می کنند. انجام این کار به روش پاشیدن آب به شکل باران استوایی است که موجب کم شدن دمای چوب شده و در نهایت با پایین آمدن دمای چوب به رطوبتی که نیاز است می رسد و این مقدار رطوبت به اندازه ی 4 تا 6 درصد می باشد. تقریبا می توان گفت که در این گام فرایند ایجاد چوب تمام می شود و قسمت زیادی از رزین چوب استخراج شده و تنها بخش اندکی از آن که به صورت بلوری شده و برای بدن نیز ضرری ندارد. در طول انجام تمامی این فرایند ها به دلیل این که در دمای نزدیک به 215 درجه سانتی گراد که خیلی دمای بالایی می باشد به چوب حرارت داده می شود موجب تجزیه ی اسیدهای چوب و شکستن تمامی زنجیره های قندی شده که در نهایت یک محصولی بدون هیچگونه از مواد مغذی برای تمامی حشره های چوبخوار و هرگونه مواد شیمیایی می گردد.

خدمات شرکت ما در زمینه ترموود و ترموچوب:

تمامی خدمات ترموود و ترموچوب از جمله آلاچیق و پرگولا – اجرای کف ترموود – نمای چوبی و چوب نمای ترمووود – فلاورباکس و باغچه ترموود – استخر و محوطه سازی با ترمووود و ترموچوب – خدمات کلبه و ویلا سازی با جنس ترموود و ترموچوب – ساخت سایه بان و روف گاردن ترموود – درب و پنجره های ترموود و …

برای اطلاعات بیش تر با ما تماس بگیرید

خروج از نسخه موبایل